#szkockakratadlakrakowa. Historia krakowskiego tartanu
Projekt Szkocka krata dla Krakowa jest efektem współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga. Został realizowany przez Miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.
W 2016 roku powstał pomysł, aby Edynburg podzielił się swoją tradycją i, by w stolicy Szkocji zaprojektowano wzór tartanu, jako prezent dla Krakowa.
19 kwietnia 2017 roku na portalu Scotweb w Edynburgu Szkocko-Polskie Towarzystwo Kulturalne ogłosiło konkurs na wzór szkockiej kraty dla Krakowa. Mieszkańcy Edynburga przysłali 26 projektów, z których jury wybrało 5 spełniających formalne kryteria. Po zaakceptowaniu ich pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu, na początku czerwca przesłane zostały do Urzędu Miasta Krakowa. Od 12 do 24 czerwca 2017 roku krakowianie wybierali spośród nich swój tartan głosując w sondzie ogłoszonej na Magicznym Krakowie.
W internetowym głosowaniu wzięło udział 3 406 mieszkańców. Najwięcej głosów (944) zdobył projekt autorstwa Alexa Imrie, przywołujący równocześnie miasto i ducha Krakowa oraz trwałą przyjaźń z Edynburgiem i Szkocją. Układ wzoru jest celowo duży (200 pasemek), odzwierciedlający wymiary rynku Starego Miasta. Kolory są wybrane ze względu na ich znaczenie i wszechstronność, nawiązują do tematów lokalnych i krajowych: biały / czerwony – polska flaga; błękit / biały - szkocka flaga narodowa.
Następnie, wybrany przez mieszkańców wzór, utkano w tradycyjnej szkockiej tkalni DC Dalgliesh. Proces produkcji został sfilmowany przez Alexa Ingle, a film można obejrzeć:
W sierpniu 2017 roku krakowski tartan został zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory: https://www.tartanregister.gov.uk/tartanDetails?ref=11885.
W ten sposób Kraków został pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan.
W dniach 30 września-1 października 2017 roku w Krakowie odbył się Festiwal Szkockiej Kraty. Punktem kulminacyjnym festiwalu było przekazanie 4-metrowego kuponu krakowskiego tartanu przez Lorda Provosta Edynburga Franka Rossa na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Było to piękne i barwne wydarzenie. Wzięli w nim udział wszyscy „twórcy” tartanu: Gabriela Ingle ze Szkocko-Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, Alex Imrie – autor projektu, Nick Fiddes – współwłaściciel portalu Scotweb i tkalni, Alex Ingle – twórca filmu i fotografik.
Korowód szkocki prowadził Lord Provost Edynburga, któremu towarzyszyli dudziarze z zespołu Scotpipe, w asyście Gwardii Muszkieterskiej, a także tancerze i mieszkańcy Edynburga w tradycyjnych strojach. W korowodzie wzięli także liczny udział mieszkańcy Krakowa.
Więcej zobacz: http://krakow.pl/otwarty_na_swiat/zobacz_takze___/213728,105,komunikat,krakow_otrzymal_swoj_tartan.html
W dniach 3 do 31 października 2017 roku na www.krakow.pl zorganizowano konkurs na wykorzystanie krakowskiego tartanu. Przysłano 12 zgłoszeń konkursowych obejmujących 16 pomysłów, a 5 osób przysłało po 2 projekty.
Jury konkursowe zdecydowało, że nagrodę główną otrzyma projekt Davida McGirra pn. Tartan Tram, czyli tramwaj ozdobiony motywem tartanu. Nagrodą jest realizacja projektu czyli Tartanowy tramwaj na ulicach Krakowa.
W Szkocji tartan jest symbolem przynależności: do klanu, rodziny, miejsca czy organizacji. Tartan krakowski jest pięknym darem dla Krakowa, wzbogacającym naszą kulturę i tradycję o ważny historycznie symbol Edynburga i Szkocji. Jest też materialnym znakiem przyjacielskich więzi, jakie łączą nasze miasta od 1995 roku. Jest krakowski i edynburski zarazem.
Każdy z nas może wykorzystać wzór kraty w celach niekomercyjnych, a w szczególności jako wzór strojów, ich elementów, materiałów promujących Kraków czy motywów dekoracyjnych tworzonych przez instytucje i osoby prywatne. Podobnie, jak w przypadku wykorzystania logotypu Krakowa, także i tutaj konieczne jest dopełnienie odpowiednich formalności, które są określone w Biuletynie Informacji Publicznej, http://www.bip.krakow.pl/, (e-Urząd, usługi-procedury, Kancelaria Prezydenta, procedura KP-4).