Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Z Księgi Pamiątkowej Prezydenta Miasta Krakowa: Bułat Okudżawa

„Bard ludzkich serc”. Jego piosenki śpiewali opozycjoniści, ale on sam nie czuł się dysydentem, tylko poetą. W Polsce przekładała je z rosyjskiego m.in. Agnieszka Osiecka, a wykonywali Fetting, Młynarski, Łazuka czy Lutkiewicz. Bułat Okudżawa – autor takich utworów jak „Modlitwa”, „Piosenka o żołnierskich butach”, „Nie wierzcie piechocie” – wielokrotnie odwiedzał Kraków.

Bułat Okudżawa
Fot. domena publiczna

Bułat Okudżawa (1924-1997) urodził się w Moskwie, w rodzinie Ormianki i Gruzina. Za swoje zasługi dla komunistów rodzice Okudżawy otrzymali mieszkanie na historycznym Arbacie. To miejsce, w którym przyszły poeta spędził dzieciństwo, będzie powracać w  jego snach i piosenkach. Przynależność do partii nie gwarantowała w ZSRR bezpieczeństwa – rodzice Bułata stali się ofiarą stalinowskich czystek, a on sam został zakwalifikowany jako „zdrajca narodu” i skazany na wygnanie ze stolicy. Jego prawa obywatelskie w ojczyźnie były ograniczone. Pomimo to, Okudżawa wstąpił do armii i walczył na froncie. Przede wszystkim jednak – pisał wiersze i komponował na gitarze muzykę do nich.

Po wojnie Okudżawa kończy studia filologiczne na uniwersytecie w Tbilisi, pracuje jako nauczyciel rosyjskiego w wiejskiej szkole. Zrehabilitowany wraca do Moskwy, pracuje jako dziennikarz, debiutuje tomikiem poetyckim „Lirika” (1956). Aby obejść radziecką cenzurę występuje w amatorskich klubach piosenki. Niepostrzeżenie – staje się poetyckim idolem całego pokolenia, najpierw w Rosji, potem w Europie.

Okudżawa jest autorem ponad 800 wierszy. Spośród ponad 200 jego pieśni najbardziej znana jest „Modlitwa”, zaczynająca się od słów „Dopóki ziemia kręci się…”. Tworzył także publicystykę i powieści historyczne. Do Polski rosyjski bard po raz pierwszy zawitał w 1963 roku i potem często powracał, jak do „drugiego domu”. Często organizowano tu jego koncerty i festiwale jego twórczości.

Na występ w Krakowie w maju 1993 roku Okudżawa przyjechał wraz z żoną, Olgą Arcimowicz. W Księdze Pamiątkowej  napisał: Życzę męstwa i wielkiej ludzkiej godności!

I jeszcze – cierpliwości i miłości – dopisała pod wpisem męża Pani Olga.

Podpis Bułata Okudżawy w Księdze Pamiątkowej Krakowa

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-02-23
Data aktualizacji: 2022-02-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź