Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fabrice Filliez, Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce odwiedził Kraków

Pierwsza wizyta Pana Ambasadora w naszym mieście była nie tylko okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem Krakowa, ale także do odwiedzenia działających tu firm z kapitałem szwajcarskim oraz złożenia wizyty w magistracie.

Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce odwiedził Kraków
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta

Spotkanie z Prezydentem Jackiem Majchrowskim odbylo się 19 października. Pan Ambasador zaprezentował pokrótce zakres polsko-szwajcarskich relacji, skupiając się na ich wymiarze gospodarczym. Firmy ze szwajcarskim kapitałem chętnie inwestują w naszym kraju. Podczas swojej wizyty Ambasador Fillez miał okazję odwiedzić i zapoznac się z działalnością dwóch, które od lat obecne są w Krakowie: ABB oraz UBS. Ambasador mówił również o projektach zrealizowanych w ramach  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (SPPW). Zamknięty już program był formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Szwajcarię Polsce w ramach wsparcia dla nowych państw członkowskich Unii Europejskiej. W ramach programu do naszego kraju trafiło niemal 489 mln CHF.

Spotkanie było również okazją do krótkiego podsumowania współpracy Krakowa ze szwajcarską Solurą. Z Polską i Krakowem miasto to wiąże postać Tadeusza Kościuszki, który właśnie tam spędził ostatnie lata swego życia. Dzisiaj, w dawnym mieszkaniu Naczelnika, znajduje się Muzeum Kościuszkowskie. Umowa partnerska pomiędzy Krakowem a Solurą została podpisana 6 listopada 1990 r. przez ówczesnych Prezydentów Miast - prof. Jacka Woźniakowskiego oraz dr Ursa Scheideggera.

Dobre relacje trwają do dzisiaj i nierzadko znajdują swój bardzo konkretny wyraz. Przez kilka lat Miasto Solura regularnie udzielało Krakowowi pomocy finansowej, przeznaczając fundusze na wybrany cel – na wsparcie służby zdrowia i na pomoc społeczną. W 2020 r. Solura przekazała dla mieszkańców Krakowa trzy wyjątkowe, kamienne siedziska, które zostały umieszczone w parku kieszonkowym „Ogród Magiczny” przy ul. Skwerowej. Na siedziskach widoczna jest liczba 11  „magiczna” liczba Solury. Nawiązuje ona do 11 wspaniałych wież i kościołów miasta, 11 fontann i muzeów oraz 11 cechów.Solura odpowiedziała również na apel Prezydenta Majchrowskiego o pomoc w trakcie kryzysu uchodźczego. Miasto przyjęło do siebie 46 uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy znaleźli tymczasowe schronienie w Krakowie. W Szwajcarii zagwarantowano im co najmniej roczny legalny pobyt, dostęp do edukacji oraz rynku pracy, a także do wszelkich świadczeń zdrowotnych oraz socjalnych.  

Więcej o współpracy Krakowa i Solury tutaj.

Zobacz zdjęcia ze spotkania w OTOFotokronice Miasta Krakowa

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-10-19
Data aktualizacji: 2022-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź