rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego

Miasto Kraków, jako jedyne miasto z Polski i jedno z nielicznych z Europy, zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej konferencji na temat komunikacji pieszej – Walk21. Jest to największy na świecie kongres o ruchu pieszych oraz jakości życia w miastach, a eksperci zaliczają go również do najważniejszych spotkań poświęconych tematyce urbanistyczno-transportowej. Od 19 lat przyciąga najlepszych decydentów, naukowców i urzędników z miast całego świata. W tym roku gospodarzem była Bogota.

Łukasz Franek

Kongres organizowany jest przez brytyjską organizację promującą na skalę globalną ruch pieszy. Spotkania odbywają się w miastach, które mogą się pochwalić spektakularnymi osiągnięciami w tym zakresie. W ostatnich latach kongres organizowały: Wiedeń, Monachium, Hongkong, Nowy Jork, Sydney i Calgary. W tym roku w Bogocie osiągnięcia tego miasta prezentował burmistrz Enrique Penalosa – przy okazji światowej sławy ekspert z dziedziny urbanistyki i mobilności.

Poprzez kongres Walk21 Kraków wszedł do prestiżowego grona zaledwie kilku miast europejskich, obok Sztokholmu, Paryża i Wiednia, docenionych za działania na rzecz pieszych. Co ciekawe, uwagę organizatorów zwróciły akcje niejednokrotnie wzbudzające emocje wśród mieszkańców naszego miasta – takie jak oddanie chodników wyłącznie pieszym, fizyczne separowanie ciągów pieszych słupkami, wyznaczenie przejść dla pieszych w parkingach podziemnych, niedostępnych dla osób niepełnosprawnych, czy ograniczanie ruchu samochodów w centrum.

Zaproszenie do zaprezentowania się przed prawie dwoma tysiącami uczestników z całego świata, w tym takich specjalistów, jak np. GehlArhitects, nie otrzymują miasta idealne, takie bowiem nie istnieją. Zapraszane są natomiast ośrodki ambitne, które w praktyce starają się wdrażać działania jak najbardziej przyjazne dla pieszych. Właśnie do takich Kraków został zaliczony, co jest niewątpliwym wyróżnieniem i potwierdzeniem pozycji miasta na arenie międzynarodowej.

Prezentację Krakowa, przedstawioną na sesji razem z Sao Paulo i Bogotą, przyjęto niezwykle pozytywnie. Szczególną uwagę uczestników zwrócił fakt konsekwentnego wprowadzania w naszym mieście zmian pozainwestycyjnych, na przykład jako element organizacji ruchu. Zdaniem obserwatorów, w perspektywie długoterminowej przynoszą one wyłącznie korzyści. Przedstawiciele miast z całego świata byli również pod wrażeniem ogromnej liczby krakowian przemieszczających się codziennie pieszo. Takie zachowania mieszkańców mają pozytywny wpływ nie tylko na stan zdrowia, korzystnie również oddziałują na jakość przestrzeni publicznej. Kraków ma więc powody do dumy.

 

pokaż metkę
Autor: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-18
Data aktualizacji: 2018-10-18
Powrót

Zobacz także