Honoris Gratia dla prof. Stanisława Grodziskiego
Wybitny naukowiec, historyk prawa i ustroju, profesor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego – Stanisław Grodziski otrzymał we wtorek (8 lipca), z rąk Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, odznakę Honoris Gratia przyznawaną w dowód uznania za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.
Prof. dr hab. Stanisław Grodziski od 1947 r. jest nieprzerwanie związany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, to wieloletni kierownik Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego, w latach 1968-1971 dziekan tego Wydziału, a w latach 1987-1990 prorektor Uniwersytetu.
Profesor jest także związany z licznymi instytucjami naukowymi. W latach 1994-2000 był wiceprezesem Polskiej Akademii Umiejętności, w reaktywowaniu której położył wielkie zasługi. Jest członkiem stowarzyszeń naukowych PEN-CLUB oraz Societe d'Histoire de Droit.
Jest redaktorem, współredaktorem i współautorem monumentalnych dzieł m.in.: wielotomowej edycji zbioru ustaw sejmowych Volumina Constitutionum (w opracowaniu t. 7.); 10-tomowej Wielkiej Historii Polski, wspólnie z prof. Jerzym Wyrozumskim i prof. Marianem Zgórniakiem; 12-tomowej Wielkiej Historii Świata, wspólnie z prof. Józefem Andrzejem Gierowskim i prof. Jerzym Wyrozumskim. To także autor szeregu fundamentalnych dla rozwoju nauki prac z zakresu historii państwa i prawa Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu zaboru w ramach Galicji. Spod pióra prof. Grodziskiego wyszły liczne monografie, rozprawy, artykuły i edycje źródłowe wchodzące do klasyki polskiej myśli ustrojowej.
Prof. Grodziski to także wytrawny dydaktyk – nauczyciel i wychowawca licznych pokoleń studenckich, promotor szeregu prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Jest nadal aktywny naukowo i dydaktycznie. Związany z Krakowem „od zawsze" i nieprzerwanie. Wielu pracom nadał charakter popularyzatorski, w szczególności udostępniając i ukazując życie polityczno-społeczne, ale i codzienne, dawnego Krakowa i Galicji. To mistrz i wzór krakowskiego środowiska naukowo-akademickiego i miasta Krakowa.