aktualności

Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego

Miasto Kraków, jako jedyne miasto z Polski i jedno z nielicznych z Europy, zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej konferencji na temat komunikacji pieszej – Walk21. Jest to największy na świecie kongres o ruchu pieszych oraz jakości życia w miastach, a eksperci zaliczają go również do najważniejszych spotkań poświęconych tematyce urbanistyczno-transportowej. Od 19 lat przyciąga najlepszych decydentów, naukowców i urzędników z miast całego świata. W tym roku gospodarzem była Bogota.

Huta ArcelorMittal informuje o możliwej emisji do atmosfery

Huta ArcelorMittal poinformowała, że dziś w godzinach wieczornych, po trzydniowym, planowanym remoncie, uruchamiane będą wielki piec i instalacje stalowni, natomiast w dniach 18–20 października, będzie dokonywane gaszenie na mokro części wyprodukowanego koksu w koksowni ArcelorMittal Poland SA. Operacja ta jest przewidziana w instrukcji technologicznej koksowni oraz jest zgodna z pozwoleniem zintegrowanym. W tym czasie będzie widoczna okresowa emisja pary wodnej z wieży gaśniczej.

Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych

W czwartek, 18 października, spółka Smart City Polska na placu Na Groblach oddała do użytku pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa. Jest to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Tym samym realizowane są zapisy porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych i systemu car sharing z 13 lipca 2017 r. między Gminą Miejską Kraków a Smart City Polska Sp. z o.o.

Miasto rozwija system car sharingu

Gmina Miejska Kraków oraz krakowska spółka GO+EAuto podpisały porozumienie, na mocy którego zintensyfikowane zostaną realne działania na rzecz przystosowania stolicy Małopolski do car sharingu i upowszechnienia samochodów elektrycznych.

Krowodrza zyskała literacki park kieszonkowy

W czwartek, 18 października otwarty został kolejny park kieszonkowy. Tym razem przy ul. Kronikarza Galla na Krowodrzy.

Na Wzgórzach Krzesławickich powstał ogród prehistoryczny

W piątek, 19 października, o godz. 16.30, przy ul. Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich, otwarty zostanie kolejny park kieszonkowy. Motywem przewodnim nowego, urządzonego, zielonego miejsca w Krakowie jest prehistoria.

Kraków walczy o czyste powietrze. Prezydent pisze list do premiera

Walka o czyste powietrze nadal trwa. Za jego złą jakość, zwłaszcza w okresie zimowym, odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece węglowe, w których pozbyciu się miasto od lat pomaga mieszkańcom, udzielając finansowego wsparcia zarówno na realizację inwestycji, jak i pokrycie różnic w rachunkach po zmianie systemu ogrzewania na ekologiczne. Prezydent Jacek Majchrowski napisał 16 października w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego – w związku z jego wypowiedzią na temat braku działań ze strony władz miasta.

Miasto ma plan rozwoju bulwarów wiślanych

We wtorek zaprezentowano projekt rewitalizacji bulwarów wiślanych „Wisła łączy”. Plan zakłada spójne zagospodarowanie nie tylko najbliższego otoczenia Wisły, ale i jej przyległych dopływów tak, by połączyć w nowy sposób całe miasto. O szczegółach poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf.

Szkoły wolne od smogu

Do 208 krakowskich samorządowych szkół podstawowych, liceów, techników i zespołów szkół trafi pyłochwytna zielistka Sternberga. Jako pierwsze zielony prezent dostały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 21 im. Władysława Jagiełły na ul. Batalionu „Skała” AK 12. To druga odsłona akcji „Rośliny kontra smog”. W zeszłym roku objęła ona przedszkola.

Nowe autobusy do obsługi Tele-busa

W piątek, 12 października, na pętli autobusowo-tramwajowej Mały Płaszów przekazano do eksploatacji nowe autobusy miejskie do obsługi Tele-busa.

POLECAMY
TELEWIZJA.KRAKOW.PL
PRZEJRZYSTE FINANSE
OTO FOTOKRONIKA MIASTA