Komunikat archiwalny

Powstaje obwodnica Bielan

To dobra informacja dla mieszkańców krakowskich Bielan. Zarząd Dróg Wojewódzkich rozpoczął budowę dwujezdniowej trasy, która połączy węzeł Mirowski w ciągu autostrady A4 oraz drogę wojewódzką nr 780. Inwestycję finansowo wspiera Miasto Kraków.

Powstaje obwodnica Bielan
Fot. Magiczny Kraków

Nowa droga będzie liczyć ok. 1 km. Pozwoli na ominięcie przez ruch tranzytowy osiedla Bielany. Będą z niej mogły korzystać osoby jadące z centrum miasta na zachód drogą wojewódzką nr 780 w kierunku na Alwernię i Oświęcim. Umożliwi też dostęp do autostrady na kierunku do Rzeszowa dla jadących drogą wojewódzką nr 780 od strony Alwerni bez konieczności wjeżdżania do Krakowa, z ominięciem drogi wojewódzkiej nr 774 i węzła Balice.

Początek nowej drogi zlokalizowany będzie przy ul. Księcia Józefa nieopodal granicy Krakowa. W miejscu włączenia do drogi wojewódzkiej zaprojektowano rondo, do którego przewidziane jest  również włączenie drogi gminnej.  W obrębie skrzyżowania planowana jest zmiana lokalizacji zatoki autobusowej oraz chodnika dla pieszych. Od skrzyżowania droga będzie przebiegać na południe w kierunku autostrady. Następnie łukiem na wschód i będzie biec równolegle do autostrady przecinając po drodze istniejące cieki melioracyjne. Dalej droga delikatnie skręci na wschód i za pomocą nowego mostu przekroczy rzekę Sanka. W końcowym odcinku nowa trasa będzie przebiegać w kierunku ul. Mirowskiej, do której zostanie włączona przy pomocy ronda.

Projekt realizowany jest przez Zarząd Dróg Wojewódzkich, a wykonawcą jest firma Skanska. Zadanie współfinansowanie jest przez Województwo Małopolskie i Miasto Kraków, które przekazało pieniądze na projekt, niewielki zakres prac budowlanych oraz wykup gruntów.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący:
Zobacz także