Komunikat archiwalny

Jak powstaje kranowianka? Wirtualny spacer w Internecie

Kraków ma drugą pod względem jakości wodę na świecie. O tym jak powstaje kranowianka, można się przekonać nie wychodząc z domu.

Jak powstaje kranowianka? Wirtualny spacer w Internecie
Fot. wodociagi.krakow.pl

Tym razem w ramach wirtualnych spacerów po zakładach uzdatniania wody na stronie Wodociągów Krakowskich dostępna jest prezentacja zakładu na Bielanach. Jego historia sięga 1901 roku, kiedy to 14 lutego został uruchomiony wodociąg bielański inaugurując tym samym działalność Wodociągów Krakowskich. Budowę zespołu budynków rozpoczęto w 1897 roku, a pełną rozbudowę zakończono w 1939 roku. Zakład Uzdatniania Wody Bielany, którego dawna nazwa brzmiała Zakład Wodociągowy na Bielanach, przez ponad pięćdziesiąt lat stanowił podstawowe źródło zaopatrzenia miasta w wodę. Dziś to jeden z czterech zakładów zasilających Kraków w wodę pitną.

Wirtualny spacer umożliwi odkrycie części tajemnic tego pięknego i zabytkowego miejsca, wpisanego od 1998 roku do rejestru zabytków miasta Krakowa. Będzie można zobaczyć wciąż pracującą cześć zakładu, dowiedzieć się, jak ważna jest rola  terenu położonego przy zakładzie, a także zobaczyć wnętrza w których Wodociągi Krakowskie prowadzą m.in. edukację ekologiczną. To właśnie na Bielanach odbywają się zajęcia „Akademii Kropelki” kierowane do uczniów szkół podstawowych oraz  „Wędrówki Kropelki” interaktywne przedstawienie dla przedszkolaków.   

Warto wiedzieć, że to już piąty wirtualny spacer, przygotowany przez krakowską spółkę komunalną. Dotychczas można było zwiedzić Zakłady Uzdatniania Wody: Rudawa, Dłubnia, Raba oraz Oczyszczalnię Ścieków Płaszów.

Pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także