Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Inteligentne parkometry staną w kolejnych rejonach Krakowa

W kolejnych miejscach w Krakowie zostaną zamontowane nowoczesne parkometry. Miejska Infrastruktura sp. z o.o. ogłosiła przetarg na dostawę 116 inteligentnych urządzeń do pobierania opłat za postój w strefie płatnego parkowania. – To nasz wkład w rozwój Smart City – zaznacza Piotr Kącki, prezes spółki zarządzającej strefą.

Fot. mi.krakow.pl

– Stale dążymy do poprawy jakości i efektywności zarządzania strefą płatnego parkowania. Dlatego w naszym zamówieniu istotnymi parametrami, decydującymi o wyborze oferty są kryteria innowacyjności oraz aspekty środowiskowe – mówi Piotr Kącki, prezes Miejskiej Infrastruktury. W ramach kryterium innowacyjności dodatkowo punktowane będą parkometry posiadające kolorowy ekran reagujący na dotyk oraz wyposażone w moduł umożliwiający monitoring jakości powierza. Natomiast kryterium środowiskowe promuje produkty wytworzone z minimum 85% materiałów nadających się do ponownego wykorzystania i w opakowaniu nadającym się do ponownego wykorzystania. Nowe urządzenia mają ułatwić użytkownikom korzystanie ze strefy, dzięki umożliwieniu płacenia za postój na różne sposoby. Natomiast zastosowanie dużych kolorowych ekranów sprawi, że parkometry będą też nośnikami przydatnych dla mieszkańców informacji.

Przetarg na zakup nowoczesnych parkometrów to kolejne działanie spółki Miejska Infrastruktura w ramach rozwoju idei Smart City. Przykładem tego typu projektów jest choćby ogłoszony niedawno przetarg na system informacji o wolnych stanowiskach postojowych w strefie płatnego parkowania w Krakowie. Przypomnijmy, że pilotażowo system obejmie ulice Szlak, Warszawską, Ogrodową i plac Matejki (część stanowiąca przedłużenie ul. Warszawskiej). W ramach zamówienia planowane jest zamontowanie łącznie ok. 284 sensorów bezprzewodowych i 2 tablice z dynamiczną informacją. Informacja wizualna na tablicach będzie stanowić jedynie element uzupełniający. Podstawowym źródłem informacji o dostępności miejsc postojowych ma być aplikacja instalowana na urządzeniach mobilnych, posiadająca funkcję naprowadzania na wolne miejsca postojowe. W pierwszym etapie do systemu włączone będą też dwa miejskie parkingi „Parking Stare Podgórze” oraz „Parking przy Muzeum”. – To dzięki realizowanym przez nas nowoczesnym projektom krakowska strefa płatnego parkowania postrzegana jest za najbardziej innowacyjną w Polsce – zaznacza prezes Miejskiej Infrastruktury.

Wśród innych przykładów nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez spółkę wystarczy wspomnieć przetargi na budowę parkingów w systemie Parkuj i Jedź (P&R), które – co będzie nowością – wyposażone zostaną w stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Rozwiązanie to nawiązuje do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych – wyjaśnia Piotr Kącki. W przygotowanych projektach parkingów Miejska Infrastruktura uwzględniła również potrzeby osób podróżujących rowerem. Zaprojektowane zostały miejsca, w których rowerzysta będzie mógł zostawić swój jednoślad i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną. – Aby zapewnić lepszą ochronę pozostawionym rowerom, miejsca te będą zadaszone, oświetlone, wyposażone w stojaki rowerowe pozwalające na przymocowanie do niego ramy roweru i kół, a także objęte zostaną monitoringiem wizyjnym – zaznacza prezes Kącki. Nowością będzie wyposażenie stojaków rowerowych w zapięcia zintegrowane z nośnikiem biletu okresowego KKM lub MKA. Nieautoryzowane przerwanie zapięcia włączy alarm.

Parkingi wyposażone zostaną również w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej dzięki, której kierowca już na parkingu będzie wiedział, kiedy odjeżdża tramwaj, który dowiezie go do celu.

pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-08-25
Data aktualizacji: 2016-08-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź