Komunikat archiwalny

Szkocka krata dla Krakowa

19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu rozpoczął się konkurs na projekt szkockiej kraty dla Krakowa. Na początku czerwca do Urzędu Miasta Krakowa przysłane zostaną projekty tartanów zaprojektowane specjalnie dla naszego miasta, zaakceptowane pod względem formalnym przez urząd certyfikujący w Edynburgu. Z kolei od 12 do 24 czerwca mieszkańcy Krakowa będą mogli głosować na krakowską kratę – spośród kilku projektów krakowianie wybiorą jeden, który najbardziej oddaje charakter naszego miasta. Głosować będzie można na portalu miejskim Magiczny Kraków.

Szkocka krata dla Krakowa
Fot. Magiczny Kraków

Projekt „Szkocka krata dla Krakowa” to efekt współpracy partnerskiej Krakowa i Edynburga, realizowany jest przez Miasto Kraków oraz Szkocko–Polskie Towarzystwo Kulturalne i Miasto Edynburg przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu. Wybrany przez mieszkańców projekt tartanu zostanie utkany w ostatniej tradycyjnej szkockiej tkalni. Proces produkcji zostanie sfilmowany, a film będzie można obejrzeć w czasie Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w naszym mieście od 30 września do 1 października. Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie przekazanie kuponu krakowskiego tartanu przez przedstawicieli Edynburga na ręce prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. W programie Festiwalu przewidziane są prezentacje szkockich tradycji i historii, pokazy oraz nauka szkockich tańców, koncerty zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga, degustacje szkockich ciasteczek, barwny korowód szkocki w Rynku Głównym i wiele innych atrakcji.

Tartan to tkanina, zwykle z wełny owczej, o kraciastym wzorze utworzonym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów przebiegających w takim samym porządku, zarówno wzdłuż osnowy, jak i wątku. W klasycznej szkockiej kracie zespół pasków zostaje w sposób lustrzany odwzorowany w pionie i poziomie. Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który nadzoruje poprawne użycie dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy naszego miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan.

Projekt realizowany będzie także w Edynburgu i nie ograniczy się do konkursu na projekt tartanu dla partnerskiego Krakowa. 19 kwietnia odbyły się inauguracyjne warsztaty na temat tartanu, prowadzone przez Nicka Fiddesa, dyrektora tradycyjnej edynburskiej tkalni DC Dalgliesh, natomiast 13 maja w urzędzie miasta Edynburga zorganizowane zostaną obchody Dnia Konstytucji 3 Maja pod patronatem Konsula Generalnego RP w Edynburgu. W programie zaplanowano pokaz mody szkockiej (z tartanem), koncert Scotpipe i kreatywne zajęcia dla dzieci. Wydarzenie to będzie również promowało projekt „Szkockiej kraty dla Krakowa”.

Współpraca Krakowa i Edynburga trwa już 22 lata. Kiedy w 2015 r. prezydent Jacek Majchrowski podpisywał deklarację o kontynuacji współpracy partnerskiej między miastami, wyraził nadzieję, że kolejne lata wspólnie realizowanych przedsięwzięć – podobnie jak w przeszłości – przyniosą nowe inicjatywy i będą źródłem kolejnych wzajemnych inspiracji. Takim inspirującym dla obu miast projektem niewątpliwie jest „Szkocka krata dla Krakowa”.

Szkocka krata dla Krakowa

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA BIESIADA
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Zobacz także