Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Budapeszt miastem bliźniaczym Krakowa!

5 czerwca 2017 r. to kolejna ważna data w historii współpracy Krakowa ze stolicą Węgier, Budapesztem. To właśnie tego dnia prezydent Jacek Majchrowski oraz przebywający z oficjalną wizytą w naszym mieście nadburmistrz Budapesztu István Tarlós podpisali umowę o współpracy na zasadach miast bliźniaczych. Kontakty Krakowa i Budapesztu, opierające się od 2005 r. na umowie o współpracy partnerskiej, uzyskają tym samym nowy wymiar.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl

W oficjalnym spotkaniu, podczas którego podpisany został nowy dokument, wzięła udział delegacja Budapesztu towarzysząca nadburmistrzowi Tarlósowi: naczelnik Wydział Kultury, Turystyki, Sportu, Edukacji i Spraw Społecznych Melinda Nagyné Varga i naczelnik Biura Stosunków Międzynarodowych Adrienne Magyar. Obecna będzie również konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy.

Po spotkaniu delegacja budapesztańska zwiedziła Kraków, w szczególności zabytki związane z relacjami polsko-węgierskimi oraz śp. Janem Pawłem II. Nadburmistrz István Tarlós odwiedzi również grób pary prezydenckiej na Wawelu (w 2008 r. nadburmistrz Budapesztu został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej). Z kolei o godz. 18.00 włodarze Krakowa i Budapesztu wspólnie zainaugurowali w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa wystawę „Kraków-Budapeszt. Na wspólnej drodze”.

OTO FOTOKRONIKA MIASTA KRAKOWA

Budapeszt-Kraków

Po raz pierwszy przyjacielskie relacje pomiędzy Krakowem i Budapesztem oficjalnie potwierdzono 24 października 2005 r., kiedy miasta zawarły umowę o współpracy partnerskiej. Powodów do podpisania dokumentu nie trzeba było specjalnie szukać. Wielowiekowe relacje dyplomatyczne i historyczne pomiędzy Polską i Węgrami, ciepłe uczucia, którymi darzą się mieszkańcy obu miast, a także szczególnie aktywna współpraca VII i XVI dzielnic Krakowa oraz XVI dzielnicy Budapesztu mówiły same za siebie.

W kolejnych latach miasta realizowały wspólnie szereg rozmaitych projektów, ucząc się od siebie nawzajem i dążąc do pogłębienia wzajemnej sympatii mieszkańców. W 2007 r. Kraków przedstawił w Budapeszcie bogatą prezentację kulturalno-turystyczną.

W 2012 i 2013 r. u węgierskich partnerów gościły wystawy fotografii autorstwa Wiesława Majki, a w 2016 r. folklorystyczny zespół dziecięcy Mali Krakowiacy wziął udział w budapeszteńskich dożynkach, zaś Kraków Street Band, występował na znanym w całej Europie Festiwalu Muzycznym SZIGET 2016. Krakowianie natomiast mogli podziwiać wystawy fotograficzne oraz wysłuchać koncertów popularnych zespołów młodzieżowych Beshodrom i Korai Öröm zaprezentowanych w maju 2006 r. w ramach prezentacji Budapesztu w Krakowie, zorganizowanej we współpracy z Centrum Węgierskim w Krakowie.

O sile krakowsko-węgierskiej przyjaźni mieliśmy okazję przypomnieć sobie również jesienią i zimą ubiegłego roku, kiedy Kraków wraz z Węgrami świętował 60. rocznicę powstania węgierskiego z października 1956 r. W dniu święta narodowego Węgier prezydent Jacek Majchrowski wraz z premierem Węgier Victorem Orbánem odsłonili tablicę upamiętniającą solidarność polsko-węgierską podczas rewolucji 1956 r. Obchody Roku Węgierskiego w Polsce uświetniła również wystawa „Złoty Wiek Malarstwa Węgierskiego” prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

O dalszym rozwoju relacji zadecydowali prezydenci Jacek Majchrowski i István Tarlós, stwierdzając, że warto podnieść krakowsko-budapeszteńską przyjaźń do rangi współpracy bliźniaczej. Doskonałą okazją do podpisania nowego dokumentu stała się inauguracja wystawy „Na wspólnej drodze. Budapeszt i Kraków w średniowieczu”. Wystawa ta powstała w wyniku współpracy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Muzeum Historii Budapesztu.

Jako pierwsi mieli okazję oglądać ją mieszkańcy Budapesztu. Oficjalne otwarcie wystawy odbyło się 18 marca 2016 r. i było jednym z elementów obchodów Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystościach udział wzięli nie tylko prezydenci obu miast, ale również prezydenci Polski i Węgier – Andrzej Duda i János Áder.

W tym roku ekspozycja zawitała do Krakowa. Twórcy wystawy jej formułę porównują do „wędrówki po dwóch sąsiadujących z sobą ścieżkach, które co pewien czas przybliżają się do siebie, czasem się łączą, ale czasem też się od siebie oddalają”. Chętnych do bliższego zapoznania się z wątkami łączącymi historie obu miast MHK zaprasza do swojej głównej siedziby w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym od 6 czerwca aż do 20 sierpnia 2017 r.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: TOMASZ RÓG
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2017-06-05
Data aktualizacji: 2017-06-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź