Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dni Kijowa w Krakowie

Jest to prawdziwa gratka dla miłośników kina, poezji, sztuk wizualnych oraz tropicieli historycznych ciekawostek! Z okazji 25-lecia współpracy partnerskiej Krakowa i Kijowa, po kilkunastu latach przerwy, stolica Ukrainy powróciła do serca Małopolski z projektem wielkoformatowej miejskiej prezentacji. Dni Kijowa w Krakowie odbywają się od 5 do 7 października.

Kraków i Kijów zapraszają do udziału w wydarzeniach w ramach Dni Kijowa. W programie każdy znajdzie coś dla siebie. W dniach od 5 do 7 października w Kinie Pod Baranami odbędą się Dni Kina Ukraińskiego, który rozpocznie klasyk kina poetyckiego - film pt. „Biały ptak z czarnym znamieniem”.

Będzie można zobaczyć wybór najnowszych filmów ukraińskich – od kina sensacyjnego, poprzez fantasy, dramat i komedię: „Wieża strażnicza”, „Cyborgi”, „Pryputni”, „Cudza modlitwa”. Pokazy o godz. 18.00 i 20.00 uzupełnią filmy krótkometrażowe o ukraińskiej stolicy z serii „Wszystko zaczęło się w Kijowie” i spotkania z twórcami filmów. Darmowe wejściówki na seanse dostępne będą w kasie kina.

Zobacz więcej:

W sobotę, 6 października, punktualnie o godz. 13.00 w Kubie pod Jaszczurami ukraiński pisarz i tłumacz Ołeksandr Irwaneć poprowadził „Pierwszą Poetycką Kawę”, zaś w Krakowskim Forum Kultury otwarta została wystawa grafiki klubu ilustratorów „Pictoric”. Z kolei wieczorem na Małym Rynku odbyła się europejska premiera spektaklu poetyckiego „Edigna. Córka Anny Jarosławówny i Henryka I. Początek służenia sławnego” w reżyserii Fedira Bałandina.

Poza bogatym programem kulturalnym w ramach Dni Kijowa w Krakowie zaplanowano również prezentacje turystycznego i biznesowego potencjału stolicy Ukrainy.    

Jak podkreśla odpowiedzialna za realizację projektów międzynarodowych z ramienia administracji Kijowa Maria Adomaytis: „Dni Kijowa mają być nie tylko okazją do zacieśnienia współpracy naszych miast w różnych dziedzinach – mają także przypominać o duchowym powinowactwie naszych narodów i ich historycznych związkach”.

To właśnie dlatego patronką wydarzenia będzie postać księżny kijowskiej Anny Jarosławówny – córki władającego w Kijowie w XI w. Jarosława Mądrego. Wydana za mąż za króla Francji Henryka I Anna przeszła do historii jako matka i babka kolejnych władców tego kraju. Podczas swojej podróży z Rusi Kijowskiej do Francji księżna miała się zatrzymać w Krakowie, aby odwiedzić swoją ciotkę – księżnę Marię Dobroniegę, żonę rezydującego na Wawelu króla polskiego Kazimierza I Odnowiciela. Planowana na kilka tygodni wizyta przeciągnęła się do kilku miesięcy – Anna rozumiała wszak, że w Krakowie na zawsze żegna się ze swoją rodziną i słowiańską ojczyzną… W wawelskim skarbcu zachowała się zagadkowa złota zawieszka - pochodząca z Kijowa i datowana na XI w. Takie same możemy podziwiać w Historycznym Muzeum Kijowa.

– Być może był to drobny upominek przywieziony przez Annę ciotce, a następnie zgubiony przez niefrasobliwą Dobroniegę na wawelskim dziedzińcu? – sugeruje z uśmiechem Serhij Anżhak, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Kijowa.

Nawet jeśli to legenda, to z pewnością nie pozbawiona uroku! Właśnie dlatego wizerunek złotej zawieszki zdobi logotyp Dni Kijowa w Krakowie. Wszak łączą nas ludzie, a podobne drobiazgi – historyczne artefakty – to tylko atrybuty miejsca i czasów. Podczas Dni Kijowa w Krakowie każdy z nas może poczuć się częścią tej historii.

Dni Kijowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2018-10-07
Data aktualizacji: 2018-10-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź