Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Przyszłość medycyny” w Szpitalu Uniwersyteckim

To pierwszy szpital w Polsce, który może poszczycić się wykonywaniem operacji robotem chirurgicznym Senhance marki Transenterix. Ten najnowszej generacji sprzęt zakupiono ze środków finansowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020 „Wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego Kraków-Prokocim”, bo to właśnie tam będzie docelowo użytkowany. Natomiast już teraz specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego wykonują na nim pierwsze operacje.

Fot. Archiwum SU

– To absolutna przyszłość medycyny – uważa Marcin Jędrychowski, p.o. dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego. – Nie wyobrażam sobie, by tego typu sprzętu mogło zabraknąć w tak nowoczesnym ośrodku klinicznym, jakim jest nasz szpital. Uważam, że to ważne, by zatrudnieni w nim specjaliści mieli dostęp do najnowszych osiągnieć technicznych, które pozwalają im w pełni wykorzystywać ich wiedzę i umiejętności – dodał.

Robot TransEnterix ma cztery ramiona, w których można umieszczać instrumenty lub aparat endoskopowy do wykonywania operacji laparoskopowych wspomaganych przez robota. Jest wyposażony w ergonomiczną konsolę, dzięki której chirurg wydaje instrukcje do przyrządów podłączonych do różnych ramion robota. System umożliwia także jednemu chirurgowi sterowanie ruchem kamery przy jednoczesnej obsłudze instrumentów chirurgicznych, śledzi też ruchy gałek ocznych. W praktyce oznacza to, że chirurg stosuje ruchy oczne do dopasowania pola widzenia, poruszając endoskopem czy podporządkowując instrumenty do najbardziej odpowiednich ramion urządzenia. Robot zapewnia większą precyzję i posiada możliwość wykonywania mikrolaparoskopii. Trzeba jednak podkreślić, że podczas zabiegu to nadal lekarz jest osobą operującą, a maszyna jedynie mu pomaga.

„Przyszłość medycyny” w Szpitalu Uniwersyteckim

Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego przeprowadzili już pierwsze operacje z użyciem robota, na razie w trybie szkoleniowym. Docelowo TransEnterix będzie służył powołanym w ramach struktur szpitala ośrodkom robotyki medycznej, w zakresie urologii, ginekologii i chirurgii. Obecnie aparat jest już użytkowany na bloku operacyjnym Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Gastroenterologicznej, przy ul. Kopernika 40, docelowo jednak zostanie przeniesiony do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Koszt robota to ponad 10 milionów złotych.

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2018-12-21
Data aktualizacji: 2018-12-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź