Komunikat archiwalny

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ponownie zagrała mocno w naszym mieście. Koncerty, nauka pierwszej pomocy, orkiestrowy sklepik, akcja krwiodawstwa oraz rejestracja dawców szpiku i Bieg Wielkich Serc – to tylko część atrakcji 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie. 13 stycznia, od wczesnych godzin porannych można było bawić się pod sceną ustawioną na Rynku Głównym. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

W tym roku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na aukcję szopkę krakowską, autorstwa Marzeny Krawczyk. Konstrukcja szopki powstała w listopadzie 2017 r. w Celestacie podczas konsultacji społecznych, gdzie szopkarze pokazywali swoje umiejętności. W 2018 r. projekt szopki został dokończony. W szopce niezwykłe jest to, że ozdoby, którymi jest wykończona, pochodzą z podróży na Mauritius, podczas której krakowskie szopkarstwo zostało wpisane na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


Dodatkowo na krakowskich aukcjach w tym roku można było wylicytować m.in. kolację z europosłanką Różą Thun, udział w warsztatach balfolku, czyli tradycyjnych, ludowych tańcach z całej Europy, duże zdjęcie z WOŚP-ową dedykacją Briana Tylera, kompozytora muzyki m.in. do filmów Marvela, a także cudowną lampę zrobioną z tykwy specjalnie z okazji 27. finału. Po raz kolejny zagrała Galeria Andrzeja Mleczki, od której obraz w zeszłym roku był najwyżej wylicytowaną krakowską aukcją – został sprzedany za ponad 60 tysięcy złotych.

W jednej z aukcji można było poczuć się jak motorniczy i wylicytować przejażdżkę w pierwszym polskim symulatorze tramwaju. Była także gratka dla miłośników LEGO – na jednej z aukcji można było znaleźć krakowski, niedostępny w sprzedaży zestaw klocków – stację rowerów Wavelo (w komplecie jest stacja, trzy rowery, serwisant i samochód serwisu). Dla miłośników sportu i wiernych kibiców Agnieszka Radwańska przekazała w tym roku rakietę, którą grała w meczach. A dla tych, którzy pasjonują się sportowymi autami, mamy coś naprawdę oryginalnego – dwudniowy wynajem Maserati Ghibli w pełnym bakiem paliwa.

Jak co roku, na Rynku Głównym przygotowano wiele atrakcji: nauka pierwszej pomocy, orkiestrowy sklepik, akcja krwiodawstwa oraz rejestracja dawców szpiku. Za symboliczny datek do puszki będzie się można przejechać zabytkowymi samochodami.

 

Do akcji przyłączyło się również Nowohuckie Centrum Kultury. Tradycyjnie odbyła się tu również kiermasz, podczas którego harcerze, nowohuckie szkoły oraz osoby prywatne mogły organizować swoje stoiska. Całkowity dochód został przekazany na rzecz WOŚP. To właśnie tam, w zamian za finansowe wsparcie można zdobyć unikatowe przedmioty z kolekcji sponsorów i darczyńców, pyszne ciasta oraz samodzielnie przygotowane przez uczniów i harcerzy przedmioty. Główna atrakcja to koncert z udziałem grup i zespołów artystycznych. Wstęp na koncert to datek do puszki.

Niezwykłą inicjatywę przygotowali również krakowscy przewodnicy, którzy zjednoczyli siły, by wesprzeć cel 27. finału WOŚP. Przygotowali zestaw kilku interesujących wycieczek po Krakowie. Z pewnością każdy znalazł coś dla siebie – czy to rodowity krakus, czy też gość z innej części naszego kraju. W programie znalazło się m.in. zwiedzanie podziemi Rynku Głównego. 

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Krakowie nie zabrakło imprez dla osób w każdym wieku. Aktualizowana na bieżąco lista wydarzeń było dostępna na stronie internetowej: orkiestra.gk.pl w zakładce: „Finał w Krakowie”.

WOŚP Kraków

Tagi: dzieci, pomoc

Pokaż metkę
Autor: IGA CHYLICKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także