Marsz Pamięci z okazji rocznicy likwidacji krakowskiego getta
13 i 14 marca 1943 roku zlikwidowane zostało krakowskie getto. Te daty symbolicznie oznaczają koniec życia żydowskiego w naszym mieście. Aby upamiętnić krakowskich Żydów, ale też by pokazać triumf życia nad śmiercią, od wielu już lat organizowany jest doroczny Marsz Pamięci. Tegoroczny odbył się w niedzielę, 17 marca.
Jak każdego roku, spotkaliśmy się na placu Bohaterów Getta o godzinie 12.00, aby przejść stamtąd przed pomnik na terenie byłego obozu KL Płaszów – dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi.
Każdego roku w Marszu Pamięci bierze udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa ilość gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. W ten sposób nie tylko manifestujemy naszą pamięć i szacunek dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazujemy triumf odrodzonego życia nad śmiercią.
Na Marsz Pamięci, jak co roku, zapraszali: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej Janusz Makuch.