Komunikat archiwalny

Targi Wielkanocne ponownie na Rynku Głównym

Od 11 do 22 kwietnia na Rynku Głównym trwają Targi Wielkanocne. Wydarzenie już na stałe wpisało się do kalendarza krakowskich atrakcji, które co roku przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa. Tegoroczne Targi Wielkanocne uroczyście otworzył 13 kwietnia prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Targi Wielkanocne ponownie na Rynku Głównym
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Tradycyjnie targi gromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców: rzemieślników, garmażerów i wielu innych. Udział bierze ok. 80 kupców, reprezentujących nie tylko nasz region, ale również inne miasta Polski. W tegorocznej edycji prezentują się ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

– Asortyment świąteczny będzie duży. Na targach będzie można znaleźć koszyki, palmy, pisanki, ale również obrusy, serwetki, ręcznie malowaną porcelanę czy biżuterię – powiedziała Katarzyna Nytko-Burda, główny specjalista w Referacie Handlu i Usług UMK.

 

Po szaleństwie świątecznych zakupów na odwiedzających czekają stragany z polskimi potrawami. Znajdziemy tam zupy, pierogi według staropolskich receptur (m.in. z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem), pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym i wiele innych. Dla łasuchów też coś się znajdzie: orzechy prażone, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady. Organizatorzy starają się, by przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami wielkanocnymi.

– Planując pobyt w Krakowie w sezonie wiosennym wiele osób bierze pod uwagę odwiedzenie tego jarmarku i zakup świątecznych pamiątek – podkreślił Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Dodał, że oprócz oferty regionalnych wyrobów, na odwiedzających czekają stanowiska miast i państw partnerskich Krakowa. W tym roku są to m.in. Kijów i Lwów oraz Chorwacja.

Na targach są również obecne stanowiska organizacji charytatywnych, takie jak Fundacja Pomoc Krakowskiemu Hospicjum, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Polski Związek Głuchych, Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Dobrej Nadziei”, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety wspomnianych instytucji.


W Lany Poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 14.00 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup w postaci datku wrzuconego do garnuszka można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.

Program Targów Wielkanocnych 2019 [PDF]

Pokaż metkę
Autor: MONIKA JAGIEŁŁO
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także