Komunikat archiwalny

Udogodnienie dla osób ze spektrum autyzmu

Lista miejsc i obiektów, które ułatwiają funkcjonowanie osobom ze spektrum autyzmu jest coraz dłuższa. Ostatnio dołączyła Galeria Bronowice i działający tam hipermarket. Od godz. 15.00 do 17.00 na terenie Galerii obowiązują tzw. godziny ciszy, podczas których przyciemnione jest światło, wyłączona muzyka, ekrany reklamowe, nie słychać też reklam i komunikatów. Tak będzie co wtorek, a już planowane są kolejne udogodnienia.

Udogodnienie dla osób ze spektrum autyzmu
Fot. pixabay.com

Dla wielu osób ze spektrum autyzmu pobyt w sklepach i centrach handlowych wiąże się ze stresem, spowodowanym nadmiarem bodźców. Potwierdzają to również eksperci – w raporcie, opublikowanym przez Fundację JiM w styczniu 2019 roku, czytamy, że dorosłe osoby z ASD, jako miejsca najtrudniejsze do odwiedzenia, podały: w 56% – restauracje i kawiarnie, w 53% – centra handlowe i w 40% sklepy. Z kolei aż 94% rodziców dzieci ze spektrum autyzmu, jako miejsca szczególnie dla nich trudne, na pierwszym miejscu wskazało sklepy (48%), a na drugim galerie handlowe (47%).

Galeria Bronowice, dołączając do inicjatywy sieci Auchan, której sklep znajduje się na jej terenie, postanowiła wprowadzić „godziny ciszy” na swoich pasażach – oznacza to, że co tydzień, we wtorki w godz. 15.00–17.00, zniknie „zwykły” szum i hałas, będący nieodłącznym elementem codzienności każdego centrum handlowego. Dodatkowo w Auchan w Galerii Bronowice, oprócz przyciemnienia światła, wyłączenia muzyki, reklam i komunikatów oraz telewizorów, dla osób ze spektrum autyzmu przygotowana została uprzywilejowana kasa.

 

 

Pokaż metkę
Autor: DOMINIKA JAŹWIECKA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także