Na krakowskie cmentarze wracają kwesty
Po roku przerwy spowodowanej pandemią na krakowskie nekropolie wróciły tradycyjne kwesty. Krakowianie i goście odwiedzający groby bliskich mogą przekazać datki m.in. na ratowanie cennych zabytków oraz wsparcie dzieci i dorosłych dotkniętych chorobą lub ubóstwem.
W tym roku na krakowskich cmentarzach można spotkać wolontariuszy sześciu organizacji:
Fundacja Słoneczny Uśmiech
Zbiórka na rzecz pomocy dzieciom i młodzieży z rodzin ubogich oraz ciężko chorych odbywa się od 29 października do 2 listopada na cmentarzach: Podgórskim, Bronowice, Grębałów, Prądnik Czerwony.
Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom
Zbiórka na cel podopiecznych fundacji – od 31 października do 2 listopada na cmentarzu Podgórskim.
Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa
Zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy Krakowa – 1 listopada na cmentarzu Rakowickim.
Stowarzyszenie PODGORZE.PL
Zbiórka na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków na Nowym Cmentarzu Podgórskim – 1 listopada, w godz. 10.00–18.00.
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
Zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych obiektów związanych z historią i kulturą polską na cmentarzu Łyczkowskim we Lwowie – 1 listopada na cmentarzu Rakowickim.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum – Hospicjum im. św. Łazarza
Zbiórka na działalność statutową hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia – 1 listopada na cmentarzach: Prądnik Czerwony, Grębałów, Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka.
Wszystkie organizacje kwestujące przed przystąpieniem do zbiórki, muszą spełnić wymagania określone w art. 5 ust. 1 ustawy z 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych (tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1672, ze zm.).
Zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych.