Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jaki będzie pomnik AK?

w piątek (17 maja) zakończył się trzeci etap konkursu na projekt pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć na Bulwarze Czerwieńskim w planowanym tam Ogrodzie Pamięci Narodowej.  Jury przyznało trzy wyróżnienia, a jedną spośród tych prac wskazało inwestorowi - Światowemu Związkowi Żołnierzy  - do dalszego opracowania.

„Konkurs należał do bardzo trudnych – nie tylko dla autorów, ale także dla sądu konkursowego" – mówił przewodniczący jury – Główny Architekt Miasta, prof. Andrzej Wyżykowski. „Z uwagi m.in. na miejsce, w którym ma stanąć pomnik, kilkuetapowa droga dochodzenia do rezultatów była jednak słuszna" – ocenił prof. Wyżykowski.

Przewodniczący jury zaznaczył, że aby praca mogła być realizowana autorzy projektu muszą dostosować się do wytycznych pokonkursowych.

Autorem pracy rekomendowanej do dalszego opracowania jest zespół w składzie: Aleksander Smaga – Wiedeń, Gilles Chardayre – Wiedeń, Izabela Auner-Kargól – Wiedeń/Kraków, Hannah Luegmeyer – Wiedeń,Ursula Wieser – Paryż, Janusz Kołodziejczyk – Wadowice, Daniel Prost - University of Applied Arts Vienna.

Praca ta otrzymała wyróżnienia za „koncepcję odpowiadającą na przesłanie ideowe i przedstawione motywacje dotyczące szczegółowej lokalizacji i uformowania pomnika wraz z  otoczeniem". Zdaniem jury „[...]koncepcja stworzenia przestrzeni publicznej wyznaczonej tzw. 'wstęgą pamięci' w postaci muru o zmiennej wysokości w kształcie granic II RP, z ukierunkowaniem i otwarciem wyznaczonej przestrzeni na Wawel i Wisłę, jest prawidłowa i oryginalna". Przestrzeń ta – czytamy w uzasadnieniu – „wraz z umieszczonym akcentem na osi proponowanej alei pamięci AK, stanowi o jego oryginalności przestrzennej, społecznej i artystycznej".

Są konkursowy uznał, że „interesujące są nowe rozwiązania traktowania elementu rzeźbiarskiego, a także wzmocnienie wyrazu ideowego (zaakcentowanie ważności miejsca) poprzez wprowadzenie światła".

W opisie projektu czytamy:

„Pomnik łączy w sobie tradycję i wspólczesność. Przyjęto lekką formę o kształcie wstęgi, która jako część naziemna wyłania się spod ziemi i narasta do wysokości 4,20 metrów, wznosząc się ku niebu, wskazując ku Wiśle. Tym samym reprezentuje heroiczny wzlot walki Armii Krajowej w podziemiu, o wolność Polski. Wstęga zbudowana jest z dwóch warstw. Zewnętrzna z płyt Corten w kolorze rdzy, wewnętrzna to błyszcząca polerowana stal, służąca jako powierzchnia pod inskrypcje, znaki, grawury. W rzucie projektu, w formie wstęgi, odzwierciedla się granica dawnej Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Po wewnętrznej stronie wstęgi umieszczono, w ciągu chronologicznym, najważniejsze wydarzenia i akcje Armii Krajowej oraz godło państwowe.

W konstrukcję wstęgi zintegrowana jest trybuna - schody, okalająca miejsce placu wewnętrznego. Trybuna jest oświetlona pasmowo. Powierzchnię placu przecinają lekkie linie kartezjańskie z białego granitu, jako znak połączenia Polski z resztą Europy i świata. Plac ten przeznaczony jest do składania hołdu, zebrań, manifestacji w dniu obchodów i jest ogólnodostępny dla wszystkich przybyszy. W punkcie centralnym kwadratu umiejscowiono koło z białego marmuru oraz wbudowano instalacje pionowej kolumny świetlnej o wysokości min. 50 m., która reprezentuje poległych w walce".

Przypomnijmy, że ogłoszony przez gminę, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkurs posiadał charakter realizacyjny w zakresie projektu pomnika oraz studialny odnośnie propozycji kształtowania Ogrodu Pamięci Narodowej. Pomnik Armii Krajowej ma stanąć w szczególnym miejscu, bo w południowej części Bulwaru Czerwieńskiego, pomiędzy przedłużeniem ul. Bernardyńskiej, a ul. Dietla z Mostem Grunwaldzkim. Na tym terenie planowane jest utworzenie „Ogrodu Pamięci Narodowej".

Inicjatorem i fundatorem budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Decyzję w sprawie jego wzniesienia, a następnie lokalizacji podjęła Rada Miasta Krakowa w drodze uchwały, po przeprowadzonych wcześniej konsultacjach społecznych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął inicjatywę honorowym patronatem. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika planowane jest we  wrześniu 2013 r.

pokaż metkę
Autor: KINGA SADOWSKA
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2013-05-17
Data aktualizacji: 2013-05-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź