Odpady: nie do lasu, tylko do Lamusowni!
Wiosenna pogoda zachęca nie tylko do spacerów. Tradycyjnie wiele osób zabiera się też za porządkowanie swoich domów i mieszkań. Warto przy okazji pamiętać, że zbędne nietypowe odpady można bezpłatnie oddać do krakowskich centrów recyklingu.
Już ponad 300 razy od początku roku interweniowały miejskie służby odpowiedzialne za porządek likwidując tzw. dzikie wysypiska śmieci. – Bardzo często śmieci podrzucane są w te same miejsca. Skala problemu jest duża – mówi Krystyna Paluchowska, rzecznik MPO Kraków.
Zgodnie z kodeksem wykroczeń, wyrzucanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych podlega grzywnie w wysokości do 500 złotych. Sprawa może też trafić do sądu, a wtedy kara jest o wiele bardziej dotkliwa.
Warto jednak pamiętać, że odpady, z którymi nie wiadomo co zrobić można wyrzucać w Krakowie w cywilizowany sposób. W naszym mieście działają bowiem już dwa centra recyklingu, w których możemy za darmo zostawić zbędne odpady.
Najbardziej znana wśród mieszkańców jest Lamusownia przy ulicy Nowohuckiej 1. Obiekt zlokalizowany przy bazie MPO został oddany do użytku w czerwcu 2011 roku. Lamusownia działa w godzinach od 10.00 do 18.00, w soboty w godzinach od 7.30 do 15.30. Informacje na temat funkcjonowania punktu można uzyskać pod numerem telefonu 12-646-23-70.
Kłopotliwe odpady można przywozić nie tylko do Lamusowni przy Nowohuckiej. Punkt gromadzenia odpadów wielkogabarytowych działa też w hali magazynowej sortowni Barycz przy ulicy Krzemienieckiej 40. Dogodny dojazd mają do niego szczególnie mieszkańcy południowych dzielnic Krakowa - Swoszowic, Borku Fałęckiego, Kozłówka, Piasków, Bieżanowa oraz Kurdwanowa. Informacji o tym centrum, a także o odpadach, jakie można tam przywieźć udzielają pracownicy MPO pod numerami telefonów 12 278-30-81, 12 288-22-16, 12 288-22-17.
Jeśli nie mamy odpowiedniego pojazdu do przetransportowania odpadów do krakowskich centrów recyklingu, można zamówić usługę wywozu.
W tym roku prowadzona jest także znana z ubiegłych lat akcja Wystawka. Harmonogram dostępny jest na stronie mpo.krakow.pl. Odbiór odpadów odbywa się na podstawie zgłoszenia, które należy kierować drogą elektroniczną na adres uslugi@mpo.krakow.pl lub telefonicznie pod numerem 12 64 62 393 - 395. Zgłoszenia należy dokonać w ostatnim tygodniu poprzedzającym wyznaczony termin w harmonogramie.
Przypomnijmy, że od początku marca MPO Kraków prowadzi akcję pozimowego sprzątania Krakowa. Ponieważ zanieczyszczenia mocno przylegają do powierzchni, prace są czasochłonne, wymagają wielokrotnego przejazdu maszyn czyszczących (zamiatarek i zamiatarek elewatorowych). W czasie prowadzenia prac niezbędne jest również doczyszczanie ręczne, szczególnie w miejscach, gdzie parkujące pojazdy uniemożliwiają pracę sprzętu. Czyszczenie ulic, placów i chodników będzie trwało do połowy kwietnia.
Dodajmy, że w nowym modelu oczyszczania miasta, w 2014 roku wyznaczono tzw. mini centra, czyli rejony o istotnym znaczeniu dla ogólnej oceny stanu czystości, na mapie całego Krakowa. Miejsca te będą oczyszczane codziennie (opróżnianie koszy na śmieci, zbieranie odpadów komunalnych, zamiatanie i zmywanie chodników i ulic). Więcej informacji na stronie mpo.krakow.pl.