Teatr im. Juliusza Słowackiego

Adres:
Plac Świętego Ducha 1, 31-023 Kraków
Władze:

Dyrektor: Krzysztof Głuchowski

Godziny otwarcia:

Kasa biletowa czynna w godz: w pon 10.00-14.00 oraz 14.30-18.00,
od wt do sob 9.00-14.00 oraz 14.30-19.00,
w nd 15.00 - 19.00 - jeśli jest grany spektakl.
Kasa Teatru rozpoczyna sprzedaż biletów wraz z ukazaniem się repertuaru.

Opis

Zbudowany przez Jana Zawiejskiego, jest zaliczany do najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Działa nieprzerwanie od 1893 roku. Scena narodowa od przełomu XIX i XX w. Niezmiennie zajmuje ważne miejsce w kulturze miasta Krakowa.

Od początku swej artystycznej działalności (teatr otwarto dnia 21.X.1893 roku) scena przy pl. Św. Ducha stała się miejscem teatralnej awangardy. Wystawiano tu obok klasyki, teatralne "nowinki", a były to wówczas m.in. dramaty Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Przybyszewskiego, Lucjana Rydla, Augusta Strindberga, Henryka Ibsena, Antoniego Czechowa i in. Na tej właśnie scenie odbyły się pamiętne prapremiery "Wesela" (1901) i "Wyzwolenia" (1903) S.Wyspiańskiego. Do nowatorskich przedsięwzięć należało wystawienie "Dziadów" A.Mickiewicza, których inscenizacji podjął się Wyspiański w 1901 roku, i która to inscenizacja należy do historii polskiego teatru - zaskakiwanie publiczności prapremierowymi wykonaniami było specjalnością tej sceny.


W 1909 roku Teatrowi Miejskiemu nadano patronat Juliusza Słowackiego. Dzisiejsze oblicze teatru wyznaczają utwory przedstawiające portret człowieka zawieszonego pomiędzy starym i nowym. Do tradycji teatru należy dbałość o różnorodność repertuaru i wysoki poziom artystyczny, który zapewniają znakomici artyści. Od ponad 20 lat spektaklom na Dużej Scenie towarzyszą spektakle w Miniaturze, która jest drugą tzw. Małą Sceną Teatru im. J.Słowackiego.


Teatr im. J.Słowackiego jest postrzegany również jako "Salon Krakowa", w którym spotykają się najrozmaitsi czcigodni Jubilaci z okazji rocznicowych zjazdów, uczeni, artyści z wielu krajów. Jest to najbardziej reprezentacyjna Scena Krakowa i jedyna posiadająca sławną kurtynę pędzla Henryka Siemiradzkiego , którą można podziwiać w czasie antraktu.


Teatr posiada także działającą trzecią scenę. Scena w Bramie zainaugurowała swą działalność wystawiając premierowe przedstawienie "Samotność pól bawełnianych" B. M. Koltesa 7 listopada 2003 r. Scena została zaadaptowana z dawnego magazynu dekoracji teatralnych - wita surowością, oszczędnością dekoracji i mrocznym wnętrzem. Jest to czwarta scena Teatru im. J. Słowackiego - miejsce teatralnego off'u, debiutu i artystycznego eksperymentu. To Scena inicjatyw artystów Teatru.

Data: 2017-05-05 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Paweł Waluś
Podmiot publikujący: Portal główny
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych