Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie kopce

Adres: Kopiec kościuszki, Kraków

Pięć kopców czyni Kraków rekordzistą. Najstarsze są kopce Krakusa i Wandy, najbardziej popularny jest kopiec Kościuszki, największy – Piłsudskiego, zaś najmłodszy i najmniejszy –Jana Pawła II. W parku otaczającym pałac w Łobzowie stał kiedyś szósty kopiec, Esterki, ukochanej Kazimierza Wielkiego. Obecnie na tym miejscu znajduje się boisko WKS Wawel.

Kopiec Kościuszki
Usypany został na wzgórzu św. Bronisławy w XIX w. Kopiec mierzy ponad 30 m. i zawiera ziemię z pól bitewnych powstania kościuszkowskiego. W połowie XIX w. Austriacy otoczyli kopiec fortyfikacjami, włączając go w obręb Twierdzy Kraków. Ze szczytu roztacza się panorama Krakowa.

Kopiec Józefa Piłsudskiego
Największy z kopców, zwany kopcem Niepodległości, ma 35 m wysokości. Usypany został w Lesie Wolskim na wzgórzu Sowiniec, w latach 30. XX w.

Kopiec Wandy
Wznosi się niedaleko muru otaczającego Hutę im. Tadeusza Sendzimira (ul. Ujastek). Mierzy 14 m wysokości. Powstał prawdopodobnie w VII w. Według legendy, jest mogiłą Wandy, córki mitycznego księcia Kraka. Na szczycie stoi pomnik orła projektu Jana Matejki.

Kopiec Krakusa
Stoi na Krzemionkach (okolice ul. Wielickiej), powstał w VII w. Mierzy 16 m wysokości. Legenda głosi, że jest mogiłą założyciela Krakowa – księcia Kraka. Podobnie jak kopiec Wandy, przypuszczalnie był miejscem kultu lub strażnicą.

Kopiec Jana Pawła II
Najmłodszy i najmniejszy: usypany w 1997 r., mierzy 7 m wysokości. Stoi w dzielnicy Dębniki, na terenie Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców. Powstał dla upamiętnienia VI pielgrzymki papieża Polaka do ojczyzny.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót