Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Adres: Plac Wolnica 1, Kraków
  • Data:

    2013-04-25

  • Dodatkowe informacje:

    Wstęp wolny!

Organizatorzy:
  • Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania opowieści badaczy, etnografów, historyków i plastyków, którzy pod okiem profesora Reinfussa rejestrowali przejawy ludowej plastyki na terenie całej Polski w latach 50. I 60. XX wieku. Rysowali, robili zdjęcia, kręcili filmy, zapisywali rozmowy. Badania przebiegały według opracowanego przez profesora programu, zgodnie z którym trzeba było pracować w szybkim tempie: każdy miał wyznaczony czas na wykonanie rysunku czy przeprowadzenie wywiadu, bez względu na aurę – upał, deszcz czy śnieg.

Wielu z ówczesnych badaczy wspomina tamte doświadczenia jako prawdziwą szkołę życia. Tym bardziej, że życie na obozach terenowychto nie tylko badania– także przyjaźnie, miłości,przygody, anegdoty i wydarzenia, które po latach wspomina się z wypiekami na twarzy.

Spotkanie towarzyszące wystawie „Teki Profesora. Materiały z badań terenowych prowadzonych w latach 1946-1997 pod kierunkiem prof. Romana Reinfussa"

O WYSTAWIE

Wystawa prezentuje wybór materiałów archiwalnych, powstałych dzięki działaniom prowadzonej przez profesora Romana Reinfussa Pracowni Dokumentacji Sztuki Ludowej Instytutu Sztuki PAN. Jego osobowość, pasja i sposób patrzenia na świat doprowadziły do powstania programu systematycznego i intensywnego gromadzenia materiałów, dotyczących wszystkich przejawów ludowej plastyki, wraz z jej przemianami i nowymi zjawiskami. Eksploracją postanowiono objąć cały kraj, uwzględniając tereny najmniej znane i najszybciej podlegające urbanizacji. Główną metodę pracy stanowiły niedoceniane wcześniej badania terenowe.