Aktualności

Drugi etap remontu ul. Myślenickiej – zmiany w komunikacji miejskiej

20 października rozpoczął się drugi etap przebudowy ulicy Myślenickiej. W tym etapie zostanie przywrócony ruch pojazdów na ul. Myślenickiej na odcinku od ronda Pamuły do ul. Merkuriusza Polskiego. Natomiast wyłączony zostanie ruch pojazdów na odcinku od ul. Merkuriusza Polskiego do ul. Szybisko. Jednocześnie zostanie wprowadzony ruch dwukierunkowy dla autobusów miejskich  w ciągu ulic Merkuriusza Polskiego, Chałubińskiego, Szybisko. W dalszym ciągu trwa również przebudowa na ul. Krzyżańskiego na odcinku od ul. Niewodniczańskiego do granic Krakowa.  

40. rocznica wyboru papieża Jana Pawła II - zmiany w KMK

Od 16 października do poniedziałku, 22 października, w Sanktuarium św. Jana Pawła II odbywają się uroczystości związane z 40. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na papieża. W związku z tym w rejonie Łagiewnik wprowadzono zmiany w Komunikacji Miejskiej w Krakowie. Uruchomiona została m.in. specjalna linia autobusowa nr 433.

Miasto rozwija system car sharingu

Gmina Miejska Kraków oraz krakowska spółka GO+EAuto podpisały porozumienie, na mocy którego zintensyfikowane zostaną realne działania na rzecz przystosowania stolicy Małopolski do car sharingu i upowszechnienia samochodów elektrycznych.

Tramwaj na Górkę Narodową - trwają badania archeologiczne

Trwają badania archeologiczne na obszarze, po którym przebiegać będzie nowy odcinek linii tramwajowej z Krowodrzy Górki na Górkę Narodową. Pomiary, które realizowane są przez wykonawcę, mogą mieć wpływ na czas i zakres prac. Jak się bowiem okazuje, jest to teren bogaty archeologicznie – informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

Kraków gościem światowego kongresu ruchu pieszego

Miasto Kraków, jako jedyne miasto z Polski i jedno z nielicznych z Europy, zostało zaproszone do udziału w międzynarodowej konferencji na temat komunikacji pieszej – Walk21. Jest to największy na świecie kongres o ruchu pieszych oraz jakości życia w miastach, a eksperci zaliczają go również do najważniejszych spotkań poświęconych tematyce urbanistyczno-transportowej. Od 19 lat przyciąga najlepszych decydentów, naukowców i urzędników z miast całego świata. W tym roku gospodarzem była Bogota.

Pierwsza stacja do ładowania samochodów elektrycznych

W czwartek, 18 października, spółka Smart City Polska na placu Na Groblach oddała do użytku pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych na terenie Krakowa. Jest to pierwsza tego typu inwestycja sektora prywatnego w Polsce, realizowana w oparciu o zapisy uchwalonej w styczniu tego roku ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Tym samym realizowane są zapisy porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sieci stacji ładowania samochodów elektrycznych i systemu car sharing z 13 lipca 2017 r. między Gminą Miejską Kraków a Smart City Polska Sp. z o.o.

Tramwaje wróciły na trasę do Pleszowa

W czwartek, 18 października, przywrócony został ruch tramwajowy na odcinku od kopca Wandy do pętli w Pleszowie. W związku z tym zostały wprowadzone następujące zmiany w funkcjonowaniu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.

Remont torowiska do Bronowic. Zobacz wizualizacje

W sobotę, 22 września, rozpoczęła się przebudowa ulic Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej wraz z pętlą w Bronowicach. Dodatkowo w ramach robót zmodernizowana zostanie tarcza skrzyżowania al. Mickiewicza, al. Słowackiego, ul. Karmelickiej i ul. Królewskiej. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu opublikował teraz wizualizację, jak te ulice będą wyglądać po zakończeniu inwestycji.

Bezpłatna komunikacja na liniach tymczasowych z Bronowic

Od piątku, 5 października, obowiązują bezpłatne przejazdy wszystkich pasażerów komunikacji miejskiej na tymczasowych liniach nr 74, 704 i 713, wprowadzonych w związku z przebudową ul. Królewskiej, Podchorążych i Bronowickiej.

Nowoczesna komunikacja miejska – z myślą o mieszkańcach

Początki Komunikacji Miejskiej w Krakowie sięgają XIX wieku. Dziś MPK SA to nowoczesne i dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo, które stale podnosi jakość swoich usług, jest liderem ekologicznych rozwiązań, pozyskuje środki unijne na rozwój i wymianę taboru, edukuje najmłodszych.