Prezydent Krakowa przedłożył radnym projekt budżetu na rok 2024. Na realizację samych tylko wydatków bieżących (bez inwestycji) zaplanowano w nim 7,5 mld zł. Pozwoli to, mimo wysokich cen energii, inflacji i presji płacowej, utrzymać infrastrukturę i usługi dla mieszkańców na wysokim poziomie. Dzisiaj podczas sesji Rady Miasta Krakowa trwa pierwsze czytanie projektu budżetu miasta na 2024 rok.
Przebudowa skrzyżowania al. 29 Listopada i ul. Dobrego Pasterza dobiega końca. Już od jutra, 7 grudnia, linie autobusowe nr 105, 132, 139, 199, 405 i 610 powrócą na swoje stałe trasy.
W niedzielę, 10 grudnia, odbędą się wybory do Rad Dzielnic Miasta Krakowa. W 18 krakowskich dzielnicach zostanie wybranych 366 radnych. Mieszkańcy naszego miasta będą mieli możliwość wybrania swoich przedstawicieli do poszczególnych rad dzielnic. Warto wziąć udział w wyborach i mieć realny wpływ na to, kto będzie reprezentował interesy dzielnicy, w której mieszkamy.
Kraków może już korzystać z narzędzia, które daje znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Mowa o Zintegrowanym Planie Inwestycyjnym (ZPI), który pozwoli usprawnić proces inwestycyjny. Miastu natomiast da narzędzie do negocjacji z inwestorem, tak aby był zobowiązany np. do budowy szkoły lub wsparcia innej inwestycji użytku publicznego.
„Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” – to hasło kampanii edukacyjnej przygotowanej przez MPK SA w Krakowie, Urząd Miasta Krakowa i Radę Krakowskich Seniorów, która będzie prowadzona przez najbliższe dwa miesiące. Kampania ma zwrócić uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej. W ramach tej kampanii będziemy zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością – seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym.
1 grudnia na ulice Krakowa wyjechał streetbus. To specjalny autobus, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą otrzymać doraźną pomoc.
10 tysięcy porcji karpia, kapusta z grochem, zupa grzybowa i pieczywo – kolejny raz wraz z Bartłomiejem Szczoczarzem, właścicielem gospodarstwa rybackiego Dolina Będkowska, organizujemy bezpłatny przedświąteczny poczęstunek dla mieszkańców Krakowa. Dzisiaj od godz. 16.00 będziemy na Rynku Podgórskim.
W sobotę, 9 grudnia, o godz. 19.30 Klub Studio zaprasza na koncert Pidżamy Porno. Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety!
W czwartej odsłonie świetlnej wystawy w krakowskim Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema możemy zobaczyć „Smerfy”. Wystawa została otwarta 27 października i potrwa do 3 marca. Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety!
„Mroczna kołysanka” Polly Ho-Yen może się wam skojarzyć z takimi powieściami jak „Opowieść podręcznej” czy „Ludzkie dzieci”. W „Mrocznej kołysance” znajdziecie opowieść o świecie dotkniętym kryzysem bezpłodności.
7 grudnia rozpocznie się Festiwal Filmu Niemego – najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Z dalekiej północy”. Program prezentuje niemą kinematografią skandynawską oraz wybitnych twórców kina, wywodzących się z krajów Północy.
Zobacz Kraków z całkiem innej perspektywy! Lot balonem to unikalne i ekscytujące doświadczenie! Weź udział w konkursie i wygraj bilety!
„Powieść naturalna”, debiut literacki Georgiego Gospodinowa obfituje w dygresje i metafory, ocieka cynizmem i ironią, szuka sensu w różnobarwnej mozaice, na którą składa się ludzkie życie. Książka laureata Nagrody Bookera czerpie z tego co najlepsze we współczesnej literaturze bułgarskiej.
Kilka dni temu odbyła się premiera książki „Prezydent Krakowa. Mieczysław Kaplicki” autorstwa Piotra Hapanowicza. W związku z wydarzeniem ogłaszamy konkurs, w którym macie szansę wygrać egzemplarz tej interesującej publikacji. To doskonała okazja, aby zgłębić historię Krakowa i zrozumieć, dlaczego Mieczysław Kaplicki uznawany jest za najwybitniejszego prezydenta międzywojennego Krakowa.