Aktualności

Pobudka!!! Tu Niepodległość!

Stowarzyszenie PODGORZE.PL oraz Muzeum Podgórza zapraszają na nieco szalone wspólne, rodzinne podgórskie świętowanie Stulecia Wolności. Bo przecież wszystko zaczęło się w Podgórzu. Tu uszyto kokardki, tu wyzwolono pierwsze koszary – sprawnie, bezkrwawo, bez jednego wystrzału.

Bieg „5 dla Niepodległej”: Polacy na medal!

To była sportowa niedziela w Krakowie. Oprócz 5. PZU Cracovia Półmaratonu Królewskiego odbył się także bieg na dystansie pięciu kilometrów „5 dla Niepodległej”. Zwyciężył Adam Czerwiński. Wśród kobiet jako pierwsza finiszowała Renata Pliś.

Nowe okna w Domu im. Józefa Piłsudskiego

W Domu im. Józefa Piłsudskiego trwa remont konserwatorski elewacji wraz z wymianą stolarki okiennej. W czwartek, 11 października, rozpoczął się montaż nowych okien.

Świętujemy 100. rocznicę wyzwolenia Krakowa

31 października 1918 roku Kraków jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość. Z tej okazji w środę 31 października w naszym mieście odbędą się główne uroczystości upamiętniające 100. rocznicę tego wydarzenia. Hasło przewodnie brzmi: „Wolność przyszła z Podgórza”.

Sto powodów do świętowania! „Kantata polska” w ICE Kraków

„Kantata polska” Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, czyli wielka muzyczna premiera tej jesieni, to pełna miłości i wdzięku opowieść o tym, jakim jesteśmy narodem – walecznym i bohaterskim. Za pomocą dobrze nam znanych piosenek, a także utworów zaczerpniętych ze skarbnicy literatury autorzy przedstawią Polskę nie tylko w momencie odzyskania niepodległości, ale i współczesną. Wielka premiera widowiska już 11 października o godz. 19.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Całość usłyszymy w wykonaniu doborowego grona solistów, Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry oraz Wrocławskiego Chóru Akademickiego pod kierunkiem Alana Urbanka.

„Od niepodległości do współczesności” – gra miejska

Biblioteka Kraków zaprasza do udziału w rodzinnej grze miejskiej „Od niepodległości do współczesności”. Pierwszy etap już w sobotę, 6 października, o godz. 11.00 w Centrum Kultury Podgórza.

Cyfry, Kody, Szyfry – 100 lat niepodległej

Od soboty 29 września do piątku 12 października, w pałacu Czeczotka będzie można oglądać wystawę poświęconą polskim uczonym: matematykom, informatykom i kryptologom. Jednym z jej głównych eksponatów będzie słynna Enigma, znana głównie z czasów II wojny światowej niemiecka maszyna szyfrująca. W ramach wystawy organizowane będą także oprowadzania i wykłady. Wystawa towarzyszy IV Europejskiemu Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018, które odbędzie się w stolicy Małopolski w dniach 8–9 października.

Uczcijmy Hoovera i pomóżmy dzieciom

Konkurs wiedzy o USA i niezwykły posiłek w krakowskich restauracjach przy stoliku Herberta Hoovera. To wszystko po to, aby uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także setną rocznicę nawiązania oficjalnych stosunków polsko-amerykańskich. Miasto Kraków oraz Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie chcą przypomnieć historię z 1920 roku.

Kalendarium obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości

W Krakowie obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował 19 stycznia spektakl „Drogi do wolności” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza. Poniżej przedstawiamy ramowy wykaz zaplanowanych wydarzeń rocznicowych.

Z pamiętnika Wyzwolonej_1918 odc.12

Z PAMIĘTNIKA KRAKOWSKIEGO KELNERA

20 kwietnia 1918

Wiosna w pełni, od rana tłumy. Nic, tylko lawirować miedzy stolikami, cały w uśmiechach i ukłonach, witać jaśnie państwa i żegnać jaśnie państwa. Czegoż to ja się dzisiaj nasłuchałem! Mezalianse, romanse, skandale, młodą pannę Nowakowską widziano w towarzystwie studenta akademii Matejki, a mnie niczego po sobie poznać nie wypada, z pokerową twarzą musiałem chodzić dzień cały, i to w takim upale. Udręka!