Współpraca Krakowa i Frankfurtu w zakresie pomocy społecznej
W roku 2000 miasto Frankfurt zaproponowało Krakowowi nawiązanie stałej współpracy w zakresie pomocy społecznej. Do koordynacji współpracy upoważniony został Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Oba miasta wyraziły zamiar uczestniczenia w programie Unii Europejskiej w zakresie pomocy społecznej. W dniu 19 kwietnia 2001 r. podpisane zostało porozumienie między Krakowem i Frankfurtem o współpracy w zakresie pomocy społecznej i spraw socjalnych. Jego kontynuacja to kolejne pięcioletnie porozumienia o współpracy w dziedzinie pomocy społecznej, podpisane 8 listopada 2006 r. i 3 czerwca 2011 r.
W trakcie realizacji porozumienia specjaliści z Krakowa wielokrotnie odwiedzali Frankfurt:
- wizyta krakowskich specjalistów zajmujących się pomocą dla młodzieży i osób starszych (14-19 kwietnia 2002 r.)
- udział pierwszych trzech osób z Krakowa w kilkutygodniowym stażu we Frankfurcie w zakresie pomocy społecznej (czerwiec 2002 r.)
- wizyta grupy osób starszych, uczestników Miejskich Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Krakowie (4-10 maja 2003 r.)
- polsko-niemiecka konferencja „Projekty socjalne i reforma socjalnego zarządzania" we Frankfurcie nad Menem z udziałem przedstawicieli obu miast, połączona z wizytą Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Stanisławy Urbaniak (2-5 listopada 2004 r.)
- staż w Wydziale Socjalnym i ds. Młodzieży Urzędu Miasta Frankfurtu w zakresie pracy socjalnej na ulicy (streetworking) dla 2 pracowników MOPS (26 czerwca - 14 lipca 2006 r.)
- udział delegacji MOPS i niezależnych stowarzyszeń w Krakowie w konferencji we Frankfurcie „Rodzina w kontekście pomocy dla dzieci i młodzieży" (6-10 listopada 2006 r.), podpisanie porozumienia o współpracy między Krakowem a Frankfurtem w dziedzinie pomocy społecznej na kolejnych 5 lat (8 listopada 2006 r.)
- wizyta Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Elżbiety Lęcznarowicz oraz przedstawicieli MOPS i Akademii Pedagogicznej w celu omówienia z partnerami we Frankfurcie projektu współpracy środowiskowej w dzielnicach Frankfurtu i Krakowa, rozszerzenia wzajemnej współpracy w ramach projektu „KAFKA Plus" i omówienia roli organizacji pozarządowych w obu miastach (12-14 lipca 2007 r.)- udział Elżbiety Lęcznarowicz, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa, i towarzyszących jej specjalistów w międzynarodowej konferencji na temat polityki samorządów w zakresie przeciwdziałania narkomanii, zapoznanie się z konkretnymi ośrodkami świadczącymi we Frankfurcie pomoc dla narkomanów, omówienie dalszych kroków w zakresie realizacji wspólnego projektu „Miasto socjalne", spotkanie Prezydent Lęcznarowicz z Danielą Birkenfeld, Członkinią Zarządu Miasta Frankfurtu do Spraw Społecznych, oraz Manuelą Rottmann, Członkinią Zarządu Miasta Frankfurtu ds. Zdrowia i Środowiska (27-29 lutego 2008 r.)
- spotkanie specjalistów z obu miast w ramach programu „Miasto Socjalne - Aktywne Sąsiedztwo" z udziałem przedstawicieli krakowskiej dzielnicy Kurdwanów, wytypowanej do realizacji programu (9-13 czerwca 2008 r.). Pobyt i podróż gości z Krakowa zorganizowała frankfurcka fundacja Hertie
- udział przedstawicieli Krakowa w konferencji „Stosowanie przemocy i używanie narkotyków przez młodych ludzi w kontekście sytuacji w poszczególnych dzielnicach miast" (8-12 września 2008 r.)
- udział gości z Krakowa w konferencji dotyczącej problematyki osób starszych i niepełnosprawnych (15-19 czerwca 2009 r.)
- udział przedstawicieli Krakowa w zorganizowanej we Frankfurcie konferencji „System wsparcia dla osób starszych i niepełnosprawnych w porównaniu Kraków – Frankfurt nad Menem" (7-11 czerwca 2010 r). Głównymi tematami były kwestie zachowania aktywności w starszym wieku, udziału ludzi starszych w życiu społecznym i rosnące potrzeby w dziedzinie pomocy i opieki dla seniorów
- udział specjalistów z Krakowa w konferencji „Rehabilitacja przed opieką – nierozwiązany problem w naszym starzejącym się społeczeństwie", warsztaty poświęcone parom w starszym wieku, nowym technologiom w opiece, bezpieczeństwu w mieszkaniach ludzi starszych i opiece ambulatoryjnej dla seniorów, spotkanie z Christiane van den Berg, dyrektorem Wydziału Młodzieży i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Frankfurtu (23-27 maja 2011 r.)
- wizyta krakowskiej delegacji złożona z przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej oraz laureatów konkursu plastycznego dla artystów-seniorów we Frankfurcie nad Menem w związku z obchodami „Tygodnia poświęconego problemom osób starszych" (9-14 czerwca 2012). Podczas pobytu gości z Krakowa otwarta została wystawa prac polskich i niemieckich artystów-seniorów wyróżnionych podczas konkursu „Starzenie się – życzenia, nadzieje, marzenia". Czytaj więcej...
- wizyta delegacji UMK, MOPS i organizacji społecznych poświęcona pomocy dla młodzieży i osób niepełnosprawnych (19-23 maja 2014 r.). Podczas wizyty prof. Daniela Birkenfeld, Członek Zarządu Miasta Frankfurtu do Spraw Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Kwestii Prawnych przekazała Annie Okońskiej-Walkowicz, Pełnomocnikowi Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, używany samochód przeznaczony do transportu osób niepełnosprawnych. Ofiarowany przez Fundację Friedrichsheim we Frankfurcie pojazd przeznaczony został dla Domu Pomocy Społecznej im. Władysława Godynia, prowadzonego przez Fundację „Zdrowie dla Budowlanych". Czytaj więcej...
- wizyta delegacji UMK i organizacji pozarządowych we Frankfurcie w dniach 6-10 czerwca 2016 r. z udziałem m. in. Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Andrzeja Kuliga i Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny Marzeny Paszkot. Głównym celem wizyty było poznanie realizowanego we Frankfurcie programu wczesnej pomocy i wsparcia od narodzin do osiągnięcia wieku szkolnego. Czytaj więcej...
W Krakowie gościli specjaliści z Frankfurtu:
- staż dla pięciu pracowników Urzędu Miasta Frankfurtu w placówkach Systemu Pomocy Społecznej Miasta Krakowa (23 czerwca - 4 lipca 2003 r.)
- udział przedstawicieli miasta Frankfurtu i organizacji pozarządowych w konferencji dotyczącej problematyki pomocy osobom niepełnosprawnym, wizyta Lilli Pölt, członkini Zarządu Miasta Frankfurtu (21-25 października 2003 r.)
- spotkanie Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Stanisławy Urbaniak z Inge Köhler, Zastępcą Dyrektora Wydziału Świadczeń Socjalnych Urzędu Miasta Frankfurtu, rozmowa na temat perspektyw dalszej współpracy w dziedzinie spraw socjalnych (maj 2005 r.)
- udział przedstawicieli Frankfurtu nad Menem we wspólnym seminarium krakowsko-frankfurckim na temat sytuacji rodziny w aspekcie demograficznym, społecznym i ekonomicznym, wizyta gości w ośrodkach wsparcia dla młodzieży, spotkania grup roboczych w celu opracowania wspólnych projektów i wnioskowania o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w zakresie problemów dotyczących dzieci i młodzieży (14-18 listopada 2005 r.)
- udział delegacji Frankfurtu w konferencji dotyczącej wsparcia osób i rodzin zagrożonych wykluczeniem, wizytacja placówek pomocy społecznej w Krakowie, rozmowy z Elżbietą Lęcznarowicz, Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa, na temat projektu „KAFKA plus", dotyczącego „Miasta socjalnego" i realizowanego przy wsparciu fundacji Hertie z Frankfurtu (17-21 września 2007 r.)
- udział Danieli Birkenfeld, Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu ds. Społecznych, Seniorów, Młodzieży, i specjalistów z Frankfurtu w zorganizowanej przez MOPS konferencji „Prawne, etyczne i praktyczne aspekty ingerencji państwa w życie rodziny" (22 - 23 września 2009 r.)
- podpisanie kolejnego porozumienia o współpracy w zakresie pomocy społecznej przez Elżbietę Lęcznarowicz, Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa, i Danielę Birkenfeld, Członkinię Zarządu przez Miasta Frankfurtu nad Menem podczas oficjalnej wizyty delegacji Frankfurtu w Krakowie (3 czerwca 2011 r.)
- pobyt grupy artystów seniorów z Frankfurtu nad Menem, przedstawicieli Urzędu Miasta i organizacji pozarządowej, otwarcie wystawy prac frankfurckich seniorów przez Elżbietę Lęcznarowicz, Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa, w Centrum Kultury i Rekreacji Seniorów w Nowej Hucie (12-16 września 2011 r.)
- pobyt grupy specjalistów z Frankfurtu w Krakowie w dniach 9–13 września 2013 r.: wizyty w krakowskich placówkach dla seniorów, udział w seminarium „Opieka nad osobami starszymi o ograniczonej samodzielności" (Czytaj więcej...), udział w delegacji prof. Danieli Birkenfeld - Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu ds. Społecznych, Prawnych, Seniorów i Młodzieży i jej spotkanie z kierownictwem MOPS i Anną Okońską-Walkowicz, Pełnomocnikiem Prezydenta Krakowa ds. Społecznych, wręczenie odznaki Honoris Gratia Jauszowi Hoppe, Polakowi z pochodzenia, długoletniemu pracownikowi Wydziału Pomocy Społecznej i Młodzieży Urzędu Miasta Frankfurtu nad Menem. Czytaj więcej...
- pobyt specjalistów z Frankfurtu w Krakowie w dniach 14-18 września 2015 r. tematycznie związany z opieką nad dziećmi: wizyty w placówkach wsparcia dziennego, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, w krakowskim Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych, spotkania z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Krakowa, z dziećmi z przedszkoli integracyjnych, z Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej Andrzejem Kuligiem oraz przedstawicielami wydziałów UMK działających na rzecz młodzieży i dzieci, przekazanie przez Christę Panke-Spruck, kierującej Zespołem Zadaniowym Urzędu Miasta Frankfurtu ds. Inkluzji Społecznej, nagrody finansowej w wysokości 1000 Euro dla krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci za podejmowane działania w obszarze integracji dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z rówieśnikami pełnosprawnymi. Czytaj więcej...