Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

The Mirror of our History in the World Heritage Cities – Miasta światowego dziedzictwa jako lustro historii – Bańska Szczawnica 2018

Projekt był organizowany przez Kancelarię Prezydenta we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa i MCK i współfinansowany przez OWHC.

Link do filmu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 109 w Krakowie wzięli udział w 4-dniowym seminarium edukacyjnym  zorganizowanym w dniach 13-17 maja 2018 roku w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja). Wybór SP nr 109 wyniknął z faktu, że jako pierwsza odpowiedziała na ogłoszenie na portalu edukacyjnym w lutym 2017 roku o naborze do projektu.

Projekt „Miasta światowego dziedzictwa jako lustro historii” został zrealizowany i współfinansowany w ramach programu działań Sekretariatu Regionalnego Miast Europy Wschodniej i Środkowej Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa. Oprócz szkoły krakowskiej w seminarium uczestniczyli uczniowie z Kutnej Hory (Czechy), Budapesztu (Węgry) i Bańskiej Szczawnicy. Program, zrealizowany pod opieką ekspertów: Katalin Kiss z Budapesztu i Mirona Breznoscaka z Bańskiej Szczawnicy, obejmował: prezentacje o miastach, zwiedzanie lokalnych atrakcji i miejsc wpisanych na listę dziedzictwa, czyli kopalni srebra, geoparku, gdzie dzieci szukały minerałów, z których słynie Bańska Szczawnica. Uczestnicy wzięli także udział w warsztatach w Terra Permonia oraz uczyli się wypłukiwać złoto w czasie specjalnego kursu w Muzeum Kammerhof. Ważnym elementem seminarium były gry przygotowane przez uczestników, czyli każdy zespół szkolny, w których wszyscy poznawali zabytki, historię i ciekawostki dotyczące ich miast.

Celem projektu była nie tylko promocja dziedzictwa historycznego miast regionu, uwrażliwianie dzieci na problemy miast historycznych i odpowiedzialność przyszłych pokoleń za zachowanie i rozwój materialnego i niematerialnego dziedzictwa naszych społeczeństw, ale także możliwość nawiązania kontaktów z rówieśnikami z innych krajów i miast historycznych. Był także okazją dla nauczycieli i przedstawicieli miast na wymianę doświadczeń i rozpoczęcie współpracy w ramach projektów europejskich.

pokaż metkę
Autor: Agata Mierzyńska
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-11-24
Data aktualizacji: 2020-11-24
Powrót