Jubileuszowa wielkanocna wizyta Polonii w Krakowie

W środę , 24 kwietnia br. w krakowskim magistracie odbyło się uroczyste spotkanie w ramach krakowskiej części jubileuszowej, 20. edycji projektu „Wielkanoc w Polsce”. Uczestników projektu, przedstawicieli Polonii z Rosji, Kazachstanu, Mołdawii, Ukrainy oraz z Brazylii w imieniu Prezydenta Krakowa powitała Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta ds. Rodziny.

Jubileuszowa wielkanocna wizyta Polonii w Krakowie
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

40-osobowa grupa polonijna biorąca udział w akcji organizowanej corocznie przez Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie" oraz Urzędy Miast: Krakowa, Lublina, Częstochowy i Warszawy, przebywała w stolicy Małopolski  od wtorku 23 kwietnia br. Goście zwiedzili najważniejsze zabytki miasta i korzystając z pięknej wiosennej aury, mieli także okazję do samodzielnego odkrywania uroków stolicy Małopolski. 

Do projektu tradycyjnie zaproszeni zostali potomkowie dawnych zesłańców na Daleki Wschód, wskazani przez Konsulaty RP, często zasłużeni działacze polonijni. W tym roku jednak, po raz pierwszy, w akcji wzięli udział również przedstawiciele polskiej diaspory w Brazylii. Inicjator akcji lubelskie Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” zapowiada, że w kolejnych latach do spędzenia Świąt Wielkanocnych w ojczyźnie swoich przodków będą, obok reprezentantów Polonii ze Wschodu, zapraszane również osoby pochodzenia polskiego z innych stron świata m.in. Ameryki Południowej oraz Australii. Odwiedziny w Polsce stanowią dla nich motywację dla dalszego kultywowania narodowych zwyczajów  i kultury oraz przekazywania młodemu pokoleniu poszanowania dla tradycji przodków.

jubileuszowa wizyta wielkanocna

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie