„Z lajkonikiem po kolędzie” w Frankfurcie nad Menem

W miniony  weekend mieszkańcy Frankfurtu nad Menem mogli poczuć już atmosferę zbliżających się świat, a to za sprawą polskich kolęd i warsztatów szopkarskich.

„Z lajkonikiem po kolędzie”  w Frankfurcie nad Menem
Fot. Edith Baner

Koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu krakowskich muzyków przyciągnął w sobotę 10 grudnia rzeszę sympatyków do Kościoła Zakonu Niemieckiego. Podczas koncertu słuchacze poznali słynne polskie kolędy w tradycyjnych i nowych aranżacjach. Krakowscy artyści w składzie: Katarzyna Słota-Marciniec (mezzosopran), Marek Polański (skrzypce), Dominik Tekielak (fagot) i Andrzej Włodarz (akordeon) zaprezentowali także znane polskie pastorałki,. wykonali również kilka znanych kolęd niemieckich, co spotkało się ze sporym entuzjazmem. Organizatorem koncertu było Koło Przyjaciół Frankfurt – Kraków oraz Konsul Honorowy Polski we Frankfurcie Klaus Strumfels.

Z kolei w niedzielę, 11 grudnia w Muzeum Ikon odbyły się warsztaty szopkarskie współorganizowane przez Urząd Miasta Frankfurtu. W obecności Andrzeja Malika, krakowskiego szopkarza wywodzącego się z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach szopkarskich, polskie i niemieckie dzieci miały możliwość stworzenia własnej krakowskiej szopki, poznając tym samym naszą starą tradycję. Pracę nad szopkami umilał im występ krakowskich muzyków, którzy nauczyli dzieci kilku podstawowych kroków krakowiaka. Jednak największą atrakcją okazał się lajkonik, którego taniec zauroczył najmłodszych.

Miasto Kraków podczas koncertu kolęd i warsztatów szopkarskich reprezentowały Dyrektor Magistratu Marta Nowak i Dyrektor Kancelarii Prezydenta Anna Frankiewicz.  W czasie wizyty, podczas spotkań merytorycznych,  omówiono także kwestie współpracy obu miast w przyszłym roku.

Wydarzenia te odbyły się w ramach jubileuszu 25-lecia partnerstwa miast Kraków-Frankfurt. Informacje na temat programu całorocznych obchodów jubileuszowych dostępne są w historii kontaktów.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: IZABELA HAUPT
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie