Frankfurt nad Menem
Historia współpracy:
Kraków jest związany z Frankfurtem nad Menem na mocy następujących dokumentów: umowa o partnerstwie z 6 grudnia 1991 roku, protokół o współpracy na lata 1997-2001 z 9 lipca 1997 roku, porozumienie o współpracy w zakresie spraw społecznych i pomocy socjalnej z 19 kwietnia 2001 roku, porozumienie między Miastem Frankfurtem nad Menem i Miastem Krakowem o współpracy w dziedzinie sportu z dnia 31 października 2004 roku. Kolejne porozumienia pomiędzy Stołecznym Królewskim Miastem Krakowem i Miastem Frankfurtem nad Menem o współpracy w dziedzinie pomocy społecznej zostały podpisane w 2006 i 2011 roku. Główne obszary współpracy to kultura, edukacja, sport, pomoc społeczna, zarządzanie, współpraca straży pożarnych, współpraca z Kołem Przyjaciół Frankfurt - Kraków oraz realizowany do 2008 roku program praktyk zawodowych KAFKA. Frankfurt jest jednym z najaktywniejszych i najsolidniejszych miast partnerskich Krakowa. Wyrazem uznania dla dotychczasowej współpracy była nagroda przyznana Frankfurtowi przez Ambasadora RP w Niemczech we wrześniu 2000 roku za najlepsze partnerstwo polsko-niemieckie w roku 2000.
Edukacja i współpraca środowisk młodzieżowych
- Kilka szkół z obu miast prowadziło i częściowo nadal prowadzi regularną współpracę, w ramach której odbywają się wzajemne wizyty grup uczniowskich i pedagogów: I LO w Krakowie i Karl-Schurz-Schule we Frankfurcie, Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie i Käthe-Kollwitz-Schule w Offenbach k. Frankfurtu, XIV LO w Krakowie i Elisabethen-Schule we Frankfurcie, XXVIII LO w Krakowie i Liebig-Schule we Frankfurcie. Po roku 2010 współpracę kontynuują przede wszystkim Zespół Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie i Philipp-Holzmann-Schule we Frankfurcie oraz Zespół Szkół Łączności nr 1 w Krakowie i Werner-von-Siemens-Schule we Frankfurcie.
- W 1988 roku Chór Karl-Schurz-Schule brał udział w obchodach jubileuszu 400-lecia „Nowodworka”, najstarszej szkoły średniej w Krakowie. W 1994 roku 120-osobowy Chór I Liceum Ogólnokształcącego wystąpił na koncercie w ramach obchodów 1200-lecia Frankfurtu nad Menem w Alte Oper, jednej z najważniejszych sal koncertowych Europy. Również w sali Alte Oper chór krakowski wystąpił w 2001 roku podczas obchodów 100-lecia Karl-Schurz Schule. W 2005 roku Chór I Liceum Ogólnokształcącego na zaproszenie Koła Przyjaciół Kraków-Frankfurt wykonał we Frankfurcie tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe. Doszło wtedy do odnowienia współpracy muzycznej obu szkół. Na temat koncertów chórów w obu miastach w latach 2005-2008 czytaj więcej w dziale „Inne / Koło Przyjaciół Frankfurt-Kraków”.
- Szczególnie intensywnie prowadzona jest datująca się od 1994 roku wymiana między Zespołem Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie i szkołą budowlaną Philipp-Holzmann-Schule we Frankfurcie. Obejmuje ona również wzajemne praktyki zawodowe uczniów. Młodzież i pedagodzy z Frankfurtu wielokrotnie gościli w Urzędzie Miasta Krakowa. Philipp-Holzmann-Schule w lipcu 2009 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Miasta Frankfurtu nad Menem za owocną, wieloletnią współpracę z krakowskim partnerem. W 2013 roku odbyło się kolejne spotkanie uczniów i pedagogów z Frankfurtu, przebywających na praktykach zawodowych w Krakowie, z władzami naszego miasta. 10 października 2014 roku z delegacją obu współpracujących szkół spotkał się w Urzędzie Miasta Krakowa Tadeusz Matusz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Podczas kolejnego pobytu gości z Frankfurtu w Krakowie 7 października 2015 roku Katarzyna Cięciak, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Sportu, spotkała się z grupą uczniów i nauczycieli Philipp-Holzmann-Schule.
- Zespół Szkół Łączności nr 1 przy ul. Monte Cassino 31 w Krakowie w 2009 roku nawiązał współpracę z Werner-von-Siemens-Schule z Frankfurtu - szkołą o pokrewnym profilu (łączność, informatyka, technika informatyczna). Z kolejną wizytą w Krakowie młodzi Niemcy z Frankfurtu przebywali od 3 do 10 maja 2015 roku i wraz z polskimi kolegami oraz nauczycielami spotkali się w Urzędzie Miasta Krakowa z Anną Korfel-Jasińską, dyrektorem Wydziału Edukacji. Krakowscy uczniowie z Zespołu Szkół Łączności nr 1 odwiedzili Frankfurt w dniach 27 września-3 października 2015 roku. Ich wizyta zbiegła się z jubileuszem 50-lecia Werner-von-Siemens-Schule i 25-lecia ponownego zjednoczenia Niemiec.
- Młodzież z Frankfurtu uczestniczyła w kolejnych edycjach Forum Młodzieży z Polski i Niemiec „Pamięć buduje przyszłość". W III Forum, które odbyło się w Łodzi i Krakowie we wrześniu 2009 roku, wzięli udział uczniowie i pedagodzy z Elisabethenschule z Frankfurtu nad Menem. Uczestnikami IV Forum, które przebiegało w Łodzi i Krakowie we wrześniu 2011 roku pod hasłem „Tolerancja, akceptacja, fascynacja. Młodzi na tropie wielokulturowych społeczności Krakowa i Łodzi. Tacy różni, a tacy podobni...", byli młodzi ludzie i nauczyciele z frankfurckiej Freiherr-vom-Stein-Schule.
- Od 2012 roku datuje się współpraca Gimnazjum nr 1 im. Ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie z Anne-Frank-Schule we Frankfurcie nad Menem. Współpraca w Krakowie dotyczy klasy z rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego. W ramach wymiany grupa 14 uczniów z Frankfurtu przebywała od 1 do 7 października 2016 roku w Krakowie.
- 17 sierpnia 2012 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Anna Okońska-Walkowicz spotkała się z 17 „Ambasadorami Dzielnic" w wieku od 16 do 26 lat, opiekunami z Fundacji „Stowarzyszenie Politechniczne" i kierownikiem projektu Konradem Dorenkampem, również reprezentującym Fundację. Podczas spotkania młodzi goście przedstawili niektóre projekty, zrealizowane przez nich w poszczególnych dzielnicach Frankfurtu. Wyjazd do Krakowa był zwieńczeniem pracy młodych ludzi nad ich indywidualnymi projektami i formą nagrody.
- Grupa 25 „Ambasadorów Dzielnic” z Frankfurtu po raz kolejny odwiedziła Urząd Miasta Krakowa 11 kwietnia 2014 roku. „Ambasadorzy Dzielnic” powoływani są na okres 18 miesięcy. Każdy z nich na swoją działalność otrzymuje od Fundacji „Stowarzyszenie Politechniczne" stypendium w wysokości 3000 euro. Podczas spotkania w krakowskim magistracie Pełnomocnik Prezydenta Marzena Paszkot opowiedziała gościom z Frankfurtu o działalności Młodzieżowej Rady Miasta Krakowa oraz konkursie „8 Wspaniałych", a Zastępca Dyrektora Wydziału Spraw Społecznych Mateusz Płoskonka przybliżył projekt „Młody Kraków – Edukacja Obywatelska Młodzieży". W Krakowie „Ambasadorzy Dzielnic” spotkali się także z przedstawicielami Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej oraz Fundacji „Ukryte Skrzydła" z Nowej Huty.
- W dniach 5-7 czerwca 2014 roku w Międzynarodowej Konferencji „Autonomia uniwersytetów – autonomia miast?”, będącej jednym z kluczowych wydarzeń związanych z obchodami jubileuszu 100-lecia Uniwersytetu im. Goethego we Frankfurcie nad Menem, uczestniczyła Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Przedstawiła ona Kraków jako wielki ośrodek akademicki oraz formy współpracy władz miasta z krakowskim środowiskiem naukowym.
- 10 października 2014 roku Urząd Miasta Krakowa odwiedziła grupa młodzieży z Elisabethenschule we Frankfurcie nad Menem, z którą spotkał się Zastępca Prezydenta ds. Edukacji Tadeusz Matusz. Elisabethenschule to jedyne gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Hesji, w którym język polski jest wykładany jako przedmiot maturalny. Szkoła od lat realizuje projekt integracyjny „Historia polsko-niemiecka a aktualna współpraca regionów". W ramach projektu uczniowie odwiedzają polskie miasta, w których przeprowadzają wywiady ze spotykanymi politykami. Pytania takie uczniowie zadali także Tadeuszowi Matuszowi. Podczas pobytu ponad 40 uczniów w Krakowie, trwającym od 7 do 11 października 2014 roku, Urząd Miasta Krakowa umożliwił im również zwiedzanie muzeum w dawnej Fabryce Schindlera oraz udostępnił Elisabethenschule upominki, przekazane następnie 8 listopada 2014 roku we Frankfurcie jako nagrody w uczniowskim konkursie na fotoreportaż „Kraków – Frankfurt – kątki i zakątki”.
- 27 kwietnia 2017 roku ponad 40 uczniów i pedagogów ze szkół średnich we Frankfurcie nad Menem i Osnabrück gościło w naszym mieście na zaproszenie krakowskiego I Liceum Ogólnokształcącego. Z grupą ponad 80 młodych ludzi i ich opiekunów spotkała się w Sali Obrad Rady Miasta Marzena Paszkot, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa do Spraw Rodziny.
- 16 maja 2018 roku miała miejsce wizyta 26 licealistów z Ziehenschule z Frankfurtu oraz uczniów krakowskiego I. Liceum im. B. Nowodworskiego w Urzędzie Miasta Krakowa. Z grupą młodych ludzi i ich opiekunów spotkała się pani Barbara Mirek-Mikuła z Wydziału Edukacji. Trwająca od 14 do 18 maja 2018 roku wymiana uczniów związana jest z pracą nad projektem „Zachować pamięć. Życie w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem Krakowa podczas okupacji niemieckiej w latach II wojny światowej”.
- 21 maja 2018 roku uczniowie średniej szkoły technicznej Werner von Siemens-Schule z Frankfurtu nad Menem oraz uczniowie Zespołu Szkół Łączności w Krakowie odwiedzili krakowski magistrat. Placówki edukacyjne z Krakowa i Frankfurtu połączyła zarówno chęć wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, jak i zbliżenia młodych ludzi, którzy podczas wzajemnych wizyt w miastach partnerskich poznają historię, kulturę, zwyczaje i tradycje kolegów z sąsiedzkich krajów.
- 16 września 2019 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki Anna Korfel-Jasińska spotkała się z grupą uczniów i nauczycieli Philipp-Holzmann-Schule z Frankfurtu nad Menem oraz krakowskiego Zespołu Szkół Budowlanych nr 1. Szkoły te współpracują ze sobą od 1996 roku. Młodzież z obu krajów tradycyjnie spotyka się w maju we Frankfurcie a we wrześniu w Krakowie.
- W dniach 30 września-3 października 2019 roku odbyły się warsztaty szopkarskie dla uczniów szkół podstawowych z obydwu miast. Warsztaty poprowadził znany krakowski szopkarz pan Andrzej Malik. 20 uczniów w wieku 9-13 lat (z krakowskiej szkoły podstawowej nr 34 oraz Polskiej Szkoły w Eschborn) z twórczą pasją wybudowało wspólną szopkę krakowsko-frankfurcką. Szopka została przekazana w prezencie miastu Kraków i znajduje się obecnie w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Hucie. Dodatkowo uczniowie z Frankfurtu uczestniczyli w zajęciach szycia czapki Krakuski w „Żywej Pracowni”. Wyjątkowo ozdobna krakowska czapka została przekazana Burmistrzowi Frankfurtu panu Uwe Beckerowi 13 stycznia 2020 roku w Ratuszu Römer.
-
W dniach 12-17 maja 2024 roku odbył się we Frankfurcie „Summit for the Global House of Young Voices” – tygodniowa wymiana przedstawicieli Młodzieżowych Rad z miast partnerskich Frankfurtu nad Menem. W projekcie wzięły udział: Birmingham, Budapeszt, Deuil-la-Barre, Guangzhou, Kraków, Lipsk, Lyon, Mediolan, Toronto i Yokohama. Podczas warsztatów i licznych dyskusji rozmawiano o przyszłości młodych, znaczeniu demokracji, współpracy międzykulturowej oraz zmianach klimatycznych. Młodzieżową Radę Krakowa reprezentowali: Wojciech Zalewski, Franciszek Lorenc, Bartosz Kalemba, Hubert Januszek oraz Jadwiga Mizerska. Ze strony Urzędu Miasta w projekcie udział wzięła Marta Bzura, przedstawicielka Referatu ds. Młodzieży UMK. Organizatorami wydarzenia był Urząd Miasta Frankfurtu we współpracy z PRIF – Peace Research Institute Frankfurt / Leibniz-Institut für Friedens- und Konfliktforschung.
Gospodarka
- W ramach współpracy Izb Przemysłowo-Handlowych obu miast 21 maja 2004 roku w Krakowie przebywała misja gospodarcza Miasta Frankfurtu, która zapoznała się z sytuacja gospodarczą regionu krakowskiego i możliwościami inwestowania w Krakowie i spotkała się z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim.
- Przedstawiciele Wyższej Szkoły Zawodowej we Frankfurcie i frankfurckiej Agencji Wspierania Gospodarki uczestniczyli w imprezie „bitspiration", zorganizowanej 12 i 13 czerwca 2014 roku na terenie dawnego hotelu „Forum” w Krakowie i adresowanej do początkujących przedsiębiorców oraz potencjalnych inwestorów w branży informatycznej. Imprezę odwiedził 13 czerwca Członek Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem Jan Schneider. O jego wizycie w Krakowie czytaj więcej w dziale „Gospodarka komunalna i usługi publiczne”.
Gospodarka komunalna i usługi publiczne
- W latach dziewięćdziesiątych pomiędzy Krakowem i Frankfurtem rozwijana była współpraca w zakresie funkcjonowania samorządu miejskiego (kilkakrotne szkolenia dla pracowników Urzędu Miasta Krakowa we Frankfurcie, przekazywanie materiałów z Frankfurtu na temat funkcjonowania samorządu miejskiego - na przykład w zakresie organizacji i finansowania służby zdrowia, organizacji i finansowania sportu, ordynacji wyborczej w wyborach samorządowych, struktury budżetu miasta).
- Konsultacje z Frankfurtem nad Menem na temat polityki miasta i uregulowań prawnych w zakresie lokalizowania wielkopowierzchniowych obiektów handlowych po przekazaniu zapytania Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierza Bujakowskiego (styczeń 2006 roku).
- Członek Zarządu Miasta Frankfurtu Jan Schneider podczas pobytu w Krakowie spotkał się 13 czerwca 2014 roku z Dyrektor Magistratu Martą Nowak oraz dyrektorami wydziałów krakowskiego magistratu zajmującymi się technikami informatycznymi w urzędzie miasta, e-samorządem i informatyką w komunikacji społecznej. Uzgodniono, że w ramach wymiany doświadczeń między urzędami obu miast w tym zakresie przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa w 2015 roku odwiedzą Frankfurt. Wizyta Jana Schneidera w Krakowie miała również związek z imprezą „bitspiration" adresowaną do początkujących przedsiębiorców w branży informatycznej (uczestniczyli w niej również przedstawiciele Frankfurtu, czytaj na ten temat więcej w dziale „Gospodarka”).
- 15-17 marca 2015 roku we Frankfurcie przebywali Piotr Bukowski, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru w krakowskim Magistracie i Grzegorz Żych, dyrektor Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Krakowa. Wizyta poświęcona była wymianie doświadczeń w zakresie stosowania informatyki i e-administracji w pracy administracji samorządowej. We Frankfurcie oprócz spotkań w Wydziale Techniki Informatycznej i Łączności Urzędu Miasta Frankfurtu odbyło także spotkanie z Janem Schneiderem, Członkiem Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem. Po wizycie przekazane zostało zaproszenie do odbycia rewizyty przez delegację Urzędu Miasta Frankfurtu w Krakowie w 2016 roku.
- Wizyta przedstawicieli Urzędu Miasta Frankfurtu w dniach 21-23 czerwca 2016 roku dotyczyła problematyki informatyki i zarządzania miastem. W Krakowie przebywali Członek Zarządu Frankfurtu nad Menem Jan Schneider oraz Dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Frankfurtu Sandra Rösner. Po wizycie przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zaproszeni zostali do odwiedzenia Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Urzędu Miasta Frankfurtu w styczniu 2017 roku.
- W styczniu 2017 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Wydział Informatyki i Techniki Komunikacyjnej Urzędu Miasta Frankfurtu nad Menem. Wyjazd miał na celu zapoznanie gości z Krakowa ze sposobem funkcjonowania wspomnianego wydziału we Frankfurcie. Rozmowy koncentrowały się wokół nowoczesnych rozwiązań informatycznych oraz zarządzania zasobami ludzkimi. W delegacji uczestniczyli Dyrektor Wydziału Informatyki Grzegorz Żych, Zastępca Dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru Barbara Skrabacz-Matusik oraz dwoje specjalistów z Wydziału Informatyki, przy czym pobyt Małgorzaty Chlebdy z tego wydziału miał charakter stażu zawodowego. Na 2017 rok zaplanowana została rewizyta informatyków z Frankfurtu w krakowskim Wydziale Informatyki.
Jubileusze i prezentacje
- W ślad za Dniami Kultury Frankfurtu w Krakowie, prezentacją Krakowa we Frankfurcie podczas Festiwalu Miast Partnerskich w 2000 roku oraz pierwszymi Dniami Krakowa we Frankfurcie nad Menem, które miały miejsce w 2001 roku, od 24 do 30 września 2004 roku zorganizowane zostały II Dni Kultury Krakowa we Frankfurcie nad Menem.
- W roku jubileuszu 15-lecia partnerstwa obu miast od 31 marca do 7 kwietnia 2006 roku odbyły się Dni Kultury Frankfurtu nad Menem w Krakowie: „Frankfurt nad Wisłą".
- W roku 2016 roku wspólne przedsięwzięcia obu miast stały pod znakiem obchodów 25-lecia ich partnerstwa.
- 30 czerwca 2021 roku, z okazji jubileuszu 30-lecia współpracy Miasto Frankfurt i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej (VGF - Verkehrsgesellschaft Frankfurt) zaprezentowały specjalny pojazd premetra dedykowany współpracy Frankfurtu i Krakowa. W uroczystości udział wzięła Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Krakowa ds. Polityki Równościowej. Pełnomocniczka Gabryś gościła we Frankfurcie nad Menem w związku z międzynarodową konferencją „Innowacje demokratyczne i partycypacja obywatelska”, zorganizowaną przez Miasto Frankfurt wspólnie z Uniwersytetem Goethego w ramach cyklu „University and the City”.
-
W dniach 12-15 września 2021 r. w związku z jubileuszem 30-lecia partnerstwa miast z wizytą w Krakowie przebywał Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Peter Feldmann wraz z delegacją. W czasie pobytu w Krakowie delegacja Frankfurtu spotkała się z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, następnie odwiedziła Park Stacja Wisła na Zabłociu, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie nowo powstałego „ogrodu wertykalnego”. W parku tym umieszczono też donicę z 7 ziołami stanowiącymi podstawę słynnego na cały świat frankfurckiego „zielonego sosu”. Ogród wertykalny jak i donica zostały wykonane specjalnie na okoliczność jubileuszu 30-lecia partnerstwa Frankfurtu i Krakowa. Delegacja odwiedziła też Dom Pomocy Społecznej przy os. Hutniczym 5 oraz wzięła udział w spotkaniu poświęconym współpracy w zakresie pomocy społecznej z Pełnomocniczką Prezydenta ds. Polityki Senioralnej panią Anna Okońską-Walkowicz oraz Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej panem Witoldem Kramarzem. Odbyło się także polsko-frankfurckie spotkanie biznesowe zorganizowane przez Miejską Spółkę FrankfurtRheinMain GmbH.
Kultura
- W Krakowie kilkakrotnie gościły zespoły chóralne z Frankfurtu nad Menem: International Choir Frankfurt w maju 2003 roku, Polizeichor Frankfurt oraz Sing und Spielkreis w październiku 2003 roku, Chór Młodzieżowy Eschersheim również w październiku 2003 roku.
- Gościem XXIX posiedzenia Komitetu Współpracy Międzyregionalnej Polski i Niemiec, poświęconego współpracy kulturalnej obu państw, które odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa 4 i 5 września 2006 roku, była księżna Aleksandra von Hannover, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Frankfurtu nad Menem Informację o współpracy kulturalnej Krakowa z Norymbergą, Frankfurtem nad Menem i Lipskiem przedstawił Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Henryk Bątkiewicz, natomiast Alexandra von Hannover podkreśliła znaczenie dla partnera niemieckiego współpracy Frankfurtu i Krakowa w sferze kultury.
- 3 czerwca 2007 roku we Frankfurcie w ramach festiwalu z okazji 50-lecia Unii Europejskiej wystąpił krakowski zespół „Max Klezmer Band".
- W krakowskim festiwalu „Sacrum Profanum" we wrześniu 2008 roku wziął udział m. in. specjalizujący się w muzyce współczesnej zespół Ensemble Modern z Frankfurtu nad Menem.
- 28 września 2009 roku Związek Doskonalenia Zawodowego Landu Hesja z siedzibą we Frankfurcie nad Menem zorganizował w Krakowie seminarium „Kraków - europejska metropolia kultury".
- Zorganizowana z inicjatywy Urzędu Miasta Krakowa wystawa fotograficzna „Frankfurt w obiektywie Jacka Balcewicza" prezentowana była od 5 do 23 grudnia 2009 roku w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży (dawna Synagoga Poppera przy ul. Szerokiej).
- Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta, reprezentowała Kraków na konferencji „Kultura jako czynnik wpływający na lokowanie działalności gospodarczej", która odbyła się 18 maja 2011 roku we Frankfurcie nad Menem.
- Artyści z Frankfurtu nad Menem (Martina Wolf i Hannes Seidl) uczestniczyli w projekcjach świetlnych i dźwiękowych na Wawelu 3 czerwca 2011 roku. Z okazji 20-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu w Krakowie przebywała delegacja Frankfurtu pod przewodnictwem Nadburmistrz Petry Roth. Prezentem Frankfurtu na Święto Miasta Krakowa był wspólny koncert frankfurckich zespołów KICK LA LUNA & TEN ON TONS na Rynku Głównym w sobotę 4 czerwca. W Pawilonie Wyspiańskiego prezentowana była wystawa fotografii Götza Diergartena z Frankfurtu „Nowa Huta. Barwy i formy".
- Z udziałem Krakowa 18 czerwca 2011 roku odbyło się tradycyjne Święto Ulicy Schweizer Strasse we Frankfurcie nad Menem, organizowane pod hasłem „Polska zaskakuje". Wystąpił na nim krakowski zespół „Max Klezmer Band" i prezentowana była wystawa zdjęć o Krakowie autorstwa Wiesława Majki.
- Wystawę „Fotografie z podróży" Jacka Balcewicza, poświęconą Frankfurtowi nad Menem, Lipskowi i Norymberdze, można było oglądać od 19 września do 14 października 2011 roku w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Powiśle. Zorganizowany 6 października 2011 roku we Frankfurcie koncert orkiestry „Sinfonietta Cracovia" pod dyrekcja Krzysztofa Pendereckiego i wizyta Prezydenta Jacka Majchrowskiego były głównym akcentem frankfurckich obchodów 20-lecia partnerstwa Krakowa i Frankfurtu nad Menem. Prezydent Majchrowski, który wspólnie z Nadburmistrz Petrą Roth podsumował dorobek 20-letniej współpracy miast, wręczył odznakę Honoris Gratia Klausowi Sturmfelsowi, Konsulowi Honorowemu RP we Frankfurcie i długoletniemu Przewodniczącemu Koła Przyjaciół Frankfurt – Kraków.
- Młodzieżowy zespół jazzowy „Jazz Leeks" z Frankfurtu nad Menem pod kierownictwem Erica Sonsa wystąpił w niedzielę 2 czerwca 2012 roku w Krakowie na Bulwarach Wiślanych podczas „Smoczego Pikniku Rodzinnego", odbywającego się w ramach XII Wielkiej Parady Smoków, organizowanej przez Teatr „Groteska". Zespół nawiązał też kontakt z Krakowską Akademią Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz zagrał 3 czerwca w „King Lizard Club" w Krakowie.
- Na międzynarodowym spotkaniu twórców graffiti w Krakowie w dniach 2–3 czerwca 2013 roku, zorganizowanym w ramach Święta Miasta Krakowa, Frankfurt nad Menem reprezentował Balázs Vesszösi. Podobnie jak inni zagraniczni uczestnicy spotkania wykonał on w Krakowie specjalną pracę graffiti na płótnie.
- We wrześniu 2015 roku nastąpiło przekazanie do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa propozycji współpracy zgłoszonej przez Stowarzyszenie Artystyczne „Die Palette” z Frankfurtu.
- 10 grudnia 2017 roku w Kościele Zakonu Niemieckiego (Deutschordenskirche) we Frankfurcie nad Menem spotkało się blisko tuzin rodzin, by podziwiać największą szopkę w Hesji i uczestniczyć w warsztatach budowy szopek krakowskich.
- 18 marca 2018 roku odbył się koncert Krakowskiego Zespołu Kameralnego pod kierownictwem Łukasza Matei z udziałem znanej flecistki i inicjatorki tego wydarzenia pani Saskii Schneider. Koncert odbył się w Muzeum Historycznym Miasta Frankfurtu i zorganizowany został przez Stowarzyszenie „Blaue Blume”, utworzone w 2002 roku i mające na celu promowanie muzyki kameralnej we Frankfurcie oraz całym regionie Renu i Menu. W programie koncertu znalazły się utwory Antonio Vivaldiego oraz Georga Philippa Telemanna.
- W związku z pokazem mody „Made in Germany”, zorganizowanym 14 marca 2019 roku w ramach Cracow Fashion Week w Międzynarodowym Centrum Kultury, Kraków odwiedziła delegacja miasta Frankfurt: Albina Nazarenus-Vetter, członkini Zarządu Miasta Frankfurtu oraz Ingrid Cammerzell z Biura Współpracy Zagranicznej. W czasie wieczornego spotkania zaprezentowane zostały projekty polskiej i niemieckiej współczesnej mody. Projektantów zza Odry reprezentowali: Aline Celi, Rockmädchen, LUXAA i Alexandra Fuks. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Mystyle Events, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Konsulat Generalny Niemiec oraz miasta partnerskie Frankfurt nad Menem oraz Lipsk. Delegacja Frankfurtu odbyła również robocze spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa – Dyrektor Magistratu, Dyrektor Kancelarii Prezydenta oraz Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Rodziny.
- 10 września 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kultury odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Rafaela Herlicha „DiverCity FFM”. Wystawa portretuje fascynującą tożsamość Frankfurtu – najbardziej międzynarodowego miasta w Niemczech, pokazując jak wielką wartością jest jago wielokulturowość.
- 6 grudnia 2019 roku Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wystąpił w katedrze cesarskiej św. Bartłomieja we Frankfurcie nad Menem w ramach cyklu koncertów „Frankfurter Domkonzerte”. Koncert w wyjątkowy sposób uhonorował długoletnie partnerstwo miast, których umowa o współpracy została zawarta właśnie 6 grudnia 1991 roku. W zaprezentowanym we Frankfurcie programie chórzystów Psalmodii pod dyrekcją prof. Włodzimierza Siedlika znalazły się utwory m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Davida Kusza, Romualda Twardowskiego oraz Stanisława Moniuszki.
-
14 maja 2024 roku odbyło się spotkanie 22-osobowej delegacji Rady i Urzędu Miasta Frankfurtu w Krakowie pod przewodnictwem Dr. Iny Hartwig – Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem ds. Kultury i Nauki. Na spotkaniu w Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, gości z naszego miasta partnerskiego w imieniu Prezydenta i Rady Miasta Krakowa powitali Anna Bałdyga, Radna Miasta Krakowa, Beata Sabatowicz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta oraz Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa. Delegacja przebywała w Krakowie w ramach wizyty studyjnej, której tematem przewodnim była kultura pamięci, w dniach 14-16 maja br. Podczas swojego pobytu, oprócz spotkań merytorycznych, w tym zwiedzania Tauron Areny, przedstawiciele Rady i Urzędu Frankfurtu nad Menem odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum i Miejsce Pamięci KL Plaszow oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.
-
Od 2 sierpnia do 29 września 2024 r. w Nowohuckim Centrum Kultury można było zobaczyć wystawę fotograficzną artystów z Niemiec pt.: „Frankfurt i jego mieszkańcy”. To efekt dziesięcioletniej pracy fotografki Anny Pekali oraz fotografa Floriana Albrechta-Schoecka realizowanej przy wsparciu miasta Frankfurt nad Menem w dzielnicach objętych programem „Aktywne sąsiedztwo”. Prace zgromadzone na wystawie ukazywały ludzi, style życia i miejsca, które mimo licznych różnic i kontrastów prezentują tolerancyjne, indywidualne, a jednoczenie różnorodne i wielowymiarowe społeczeństwo, którego domem jest metropolia Frankfurt nad Menem.
Promocja
- We wrześniu 2007 roku redaktor Jacek Balcewicz z miesięcznika „Kraków" gościł we Frankfurcie nad Menem, gdzie przeprowadził szereg rozmów z różnymi osobistościami i zbierał materiały do monograficznego numeru pisma, w którym kilkadziesiąt stron poświęcono ważnym postaciom i instytucjom we Frankfurcie oraz kontaktom partnerskim Frankfurtu i Krakowa. Numer ten ukazał się na przełomie 2007 i 2008 roku.
- W Święcie Ulicy Stolarskiej, zorganizowanym 13 czerwca 2015 roku przez Konsulaty Generalne Francji, Niemiec i USA przy wsparciu Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego i Domu Norymberskiego w Krakowie, wziął udział kucharz z Frankfurtu nad Menem, który prezentował krakowianom znany frankfurcki „zielony sos”. Przywiózł on ze sobą książki kucharskie z Frankfurtu i materiały promocyjne, wśród których była przygotowana przez Frankfurt w języku polskim ulotka o partnerstwie obu miast.
- 22 grudnia 2017 roku z inicjatywy Nadburmistrza Miasta Frankfurtu oraz Frankfurckiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (VGF - Verkehrsgesellschaft Frankfurt) uroczyście oddano do użytku wagon metra honorujący partnerstwo Frankfurtu i Krakowa.
- 11 września 2019 roku odbyło się symboliczne przekazanie „Otwartej biblioteczki” z Frankfurtu, która trafiła do Parku Zielony Jar na Wzgórzach Krzesławickich w związku z projektem promującym ideę parków kieszonkowych w Krakowie. Na terenie Frankfurtu nad Menem funkcjonuje 70 identycznych biblioteczek. Wyjątkowość biblioteczki polega na tym, że jest nieodpłatna, ogólnodostępna i czynna całą dobę. Mieszkańcy mogą pożyczać, zabierać i wzajemnie wymieniać się książkami umieszczając je w tej biblioteczce.
Turystyka
- Urząd Miasta Krakowa uczestniczył w Targach Turystyki Biznesowej IMEX we Frankfurcie nad Menem w latach 2009 – 2011. Na Forum Polityków, zorganizowanym 24 maja 2011 roku podczas targów IMEX 2011, Kraków był reprezentowany przez Zastępcę Prezydenta Miasta Magdalenę Srokę.
- W maju 2014 roku na Międzynarodowych Targach Turystyki Biznesowej i Przemysłu Kongresowego IMEX we Frankfurcie nad Menem prezentowało się Centrum Kongresowe ICE w Krakowie, którego otwarcie zaplanowano na październik.
Sport i rekreacja
- Od 2003 roku biegacze z Krakowa biorą udział w Maratonie we Frankfurcie, który organizowany jest co roku w ostatnia niedzielę października. Na mocy porozumienia miedzy urzędami obu miast zwolnieni są oni z opłaty startowej i mogą bezpłatnie nocować w hali sportowej. W 2003 roku w wyjeździe do Frankfurtu uczestniczyło 73 zawodników, w latach następnych od 45 do 65 osób startujących w Maratonie.
- W ramach rewanżu, na podobnych zasadach jak polscy sportowcy (zwolnienie z opłaty startowej, bezpłatny nocleg w hali gimnastycznej) 20 zawodników z Frankfurtu nad Menem uczestniczyło w Cracovia Maraton, który odbył się 8 maja 2004 roku. Dwudziestoosobowej grupie niemieckich zawodników towarzyszyli przedstawiciele Urzędu Miasta Frankfurtu.
- 31 października 2004 roku przed startem kolejnego biegu maratońskiego we Frankfurcie podpisane zostało przez Krystynę Kollbek, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, oraz Karin Fehres, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Frankfurtu nad Menem, „Porozumienie między Miastem Frankfurtem nad Menem i Miastem Krakowem o współpracy w dziedzinie sportu".
- Drużyna piłkarska „Eintracht Frankfurt" zaprosiła drużynę młodzieżową „Wisły Kraków" do udziału w turnieju drużyn młodzieżowych miast partnerskich Frankfurtu w dniach 20-22 sierpnia 2004 roku. W turnieju, w którym wzięło udział 5 drużyn, zespół z Krakowa zdobył pierwsze miejsce.
- Od 5 do 10 maja 2005 roku w Krakowie przebywała delegacja Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego we Frankfurcie nad Menem, która nawiązała kontakt z krakowskim klubem sportowym KS „Bronowianka", uprawiającym tenis stołowy, oraz odbyła w Urzędzie Miasta Krakowa spotkanie z Zastępcą Prezydenta, Stanisławą Urbaniak i Zarządem Okręgowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krakowie.
- 20 zawodnikom z Frankfurtu, uczestniczącym w kolejnej edycji Cracovia Maraton, która odbyła się 8 maja 2005 roku, towarzyszyła oficjalna delegacja Miasta Frankfurtu (Burmistrz Frankfurtu, Joachim Vandreike oraz Karin Fehres, Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Frankfurtu).
- Młodzieżowa drużyna piłkarska KS „Wisła Kraków" po raz kolejny wzięła udział w turnieju miast partnerskich Frankfurtu nad Menem „Galeria Kaufhof Cup 2005" w dniach 10 i 11 września 2005 roku.
- W turnieju młodzieżowych drużyn piłkarskich z miast partnerskich Frankfurtu o puchar Galerii Kaufhof w dniach od 22 do 24 września 2006 roku uczestniczyła drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie.
- 12 młodych piłkarzy z Krakowa przebywało od 13 do 15 maja 2010 roku we Frankfurcie nad Menem na turnieju piłkarskim dla młodych zawodników, organizowanym przez klub sportowy „TSG 1888 Nieder-Erlenbach". Młodzi sportowcy z rocznika 1999 tworzą drużynę „Krakowska Akademia Piłkarska 21". Zawodnicy z Krakowa wywalczyli drugie miejsce w swojej grupie wiekowej. Z uczestnikami turnieju spotkała się Pani Petra Roth, Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem. Zwiedzili oni także wielki stadion Commerzbank-Arena, na którym rozgrywane były Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2006 roku.
- 27 kwietnia 2019 roku z okazji 100-lecia Towarzystwa Sportowego Zeilsheim został rozegrany turniej piłki nożnej pomiędzy drużyną młodzików Polskiej Akademii Piłki Nożnej z Krakowa, a drużyną klubu SV 1919 Zeilsheim z Frankfurtu.
Pomoc społeczna i polityka senioralna
- W roku 2000 miasto Frankfurt zaproponowało Krakowowi nawiązanie stałej współpracy w zakresie pomocy społecznej. Do koordynacji współpracy upoważniony został Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie. Oba miasta wyraziły zamiar uczestniczenia w programie Unii Europejskiej w zakresie pomocy społecznej. W dniu 19 kwietnia 2001 roku podpisane zostało porozumienie między Krakowem i Frankfurtem o współpracy w zakresie pomocy społecznej i spraw socjalnych. Jego kontynuacja to kolejne pięcioletnie porozumienia o współpracy w dziedzinie pomocy społecznej, podpisane 8 listopada 2006 roku i 3 czerwca 2011 roku.
- Dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Krakowa i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nawiązana została współpraca pomiędzy skupiającym krakowskich seniorów Stowarzyszeniem „Akademia Pełni Życia" i jego odpowiednikiem we Frankfurcie nad Menem - organizacją Frankfurter Verband. W ramach partnerstwa, poczynając od sierpnia 2012 roku, przez kolejne lata, realizowane były dwa projekty, adresowane do osób w podeszłym wielu: („Pamięć w podeszłym wieku: uczenie się – wspieranie – rozwijanie" oraz „Frankfurt i Kraków zapraszają seniorów").
- Udział przedstawiciela Wydziału Młodzieży i Pomocy Społecznej Urzędu Miasta Frankfurtu Janusza Hoppe w konferencji „W trosce o seniorów naszych miast”, zorganizowanej w Krakowie 8 i 9 listopada 2016 roku.
- 5 września 2017 roku Miejski Związek Stowarzyszeń we Frankfurcie (Stadtverband der Vereinsringe Frankfurt) w ramach kontaktów z miastami partnerskimi zorganizował wyjazd swoich przedstawicieli do Krakowa. Z gośćmi spotkał się dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych w Krakowie Mateusz Płoskonka, który przedstawił historię, zasady działania i zadania biura MOWIS. Goście z Frankfurtu dowiedzieli się także o funkcjonującej w naszym mieście Krakowskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego, organu konsultacyjno-opiniodawczego Prezydenta Miasta Krakowa oraz Komisjach Dialogu Obywatelskiego.
- W dniach od 11 do 15 września 2017 roku odbyła się w Krakowie wizyta 13 przedstawicieli miasta Frankfurt nad Menem w Krakowie pod przewodnictwem pani prof. dr Danieli Birkenfeld – Członkini Zarządu Miasta do Spraw Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Kwestii Prawnych. W trakcie pobytu w Krakowie, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w spotkaniach, których tematyka dotyczyła funkcjonowania osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych, rozwoju wsparcia - w tym wsparcia rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Podczas tegorocznej wizyty został podpisany przez pana Andrzeja Kuliga – Zastępcę Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta oraz panią Danielę Birkenfeld – Członkinię Zarządu Miasta do Spraw Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Kwestii Prawnych aneks do umowy partnerskiej o współpracy ponadnarodowej w ramach działania 4.3 PO WER na rzecz realizacji projektu „Rodzicu, nie jesteś sam!”.
- W października 2017 roku odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Biura Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego oraz przedstawicieli 5 krakowskich szpitali we Frankfurcie nad Menem w związku z realizacją projektu „Rodzicu, nie jesteś sam!”. Projekt wzorowany jest na rozwiązaniach wypracowanych we Frankfurcie nad Menem i realizowanych przez instytucje i organizacje pozarządowe działające w obszarze wsparcia rodziny z małym dzieckiem od 0 do 3 roku życia. Celem projektu jest transfer, zaadaptowanie i wdrożenie dzięki współpracy ponadnarodowej z partnerem niemieckim rozwiązań w zakresie wsparcia młodych rodzin do prawidłowego wypełniania roli opiekuńczo – wychowawczej po urodzeniu dziecka. W szczególności działania skierowane są do rodzin, którym urodziło się dziecko z niepełnosprawnością oraz rodzin przeżywających trudności w codziennym funkcjonowaniu wynikających z dysfunkcji społecznych i zawodowych. Porównanie rozwiązań polskich, zwłaszcza krakowskich, z innowacyjnym systemem niemieckim służy wypracowaniu spójnego modelu wsparcia krakowskich rodzin z dziećmi. Opracowanie modelu wsparcia rodzin z małymi dziećmi ma stanowić kolejny etap realizacji projektu.
- 4 do 8 czerwca 2018 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, krakowskich Domów Pomocy Społecznej, a także przedstawicieli Miejskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Stowarzyszenia Wspólna Radość oraz Stowarzyszenia Siemacha przebywali we Frankfurcie z wizytą studyjną w ramach prowadzonej przez oba miasta od 17 lat współpracy w dziedzinie pomocy społecznej. Celem wizyty krakowskiej delegacji było poznanie przedsięwzięć i projektów realizowanych we Frankfurcie nad Menem w ramach zapobiegania przemocy wśród osób starszych zarówno w środowisku domowym jak i instytucjonalnym. Podczas pobytu we Frankfurcie przedstawiciele Krakowa uczestniczyli w konferencji „Przemoc wśród osób starszych – przyczyny i prewencja w kontekście opieki nad seniorami w środowisku domowym i instytucjonalnym”, a także wizytowali ośrodki świadczące pomoc seniorom: „Julie-Roger Haus” oraz dom pomocy dla osób starszych prowadzony przez fundację Budge.
- We wrześniu 2019 roku odbyła się w Krakowie wizyta 17 przedstawicieli miasta Frankfurtu nad Menem pod przewodnictwem pani prof. dr Danieli Birkenfeld – Członkini Zarządu Miasta do Spraw Społecznych, Seniorów, Młodzieży i Kwestii Prawnych. W trakcie pobytu w Krakowie, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli w spotkaniach, których tematyka dotyczyła pomocy i wsparcia dla osób bezdomnych w Krakowie. Dodatkowo część delegacji uczestniczyła w programie przygotowanym w związku z wdrażaniem w Gminie Miejskiej Kraków projektu „Rodzicu, nie jesteś sam!”.
-
W dniach 6-10.09.2021 r. odbyła się wizyta przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Urzędu Miasta z Krakowa we Frankfurcie nad Menem. Tematami wiodącymi wyjazdu studyjnego były „Aktywne sąsiedztwa / rewitalizacja społeczna w dzielnicy; formy pomocy rodzinom w szczególnych sytuacjach ”.
-
W dniu 13 września 2022 roku odbyło się spotkanie 13 przedstawicieli miasta Frankfurtu w Krakowie pod przewodnictwem Elke Voitl – Członkini Zarządu Miasta Frankfurt nad Menem ds. Społecznych, Młodzieży, Rodziny i Seniorów z Zastępcą Prezydenta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzejem Kuligiem. Podczas spotkania poruszono kwestie godnego starzenia się oraz wyzwań obu miast w kontekście ukraińskiego kryzysu uchodźczego.
-
12 do 16 czerwca 2023 roku odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Miasta Krakowa na czele z Pełnomocniczką Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny panią Marzena Paszkot we Frankfurcie nad Menem. Celem wizyty krakowskiej delegacji było poznanie funkcjonowania systemu pomocy społecznej dla osób starszych i niepełnosprawnych w środowisku domowym i instytucjonalnym, w tym przedsięwzięć i projektów realizowanych we Frankfurcie nad Menem w zakresie działań profilaktycznych chroniących osoby starsze przed przemocą.
-
W dniach 9-13 września 2024 r. odbyła się wizyta 13 przedstawicieli Frankfurtu nad Menem w Krakowie pod przewodnictwem pani Elke Voitl – Członkini Zarządu Miasta Frankfurt nad Menem do Spraw Społecznych, Młodzieży, Rodziny i Seniorów. Tematyka tegorocznej wizyty studyjnej dotyczyła zagadnień związanych z „Przestrzenią społeczną”. W trakcie pobytu przedstawiciele Urzędu Miasta oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz pomocy społecznej we Frankfurcie nad Menem hospitowali miejsca związane z organizowaniem społeczności lokalnej – pracą w środowisku lokalnym z dziećmi, młodzieżą, osobami z niepełnosprawnościami oraz seniorami.
Wizyty oficjalne
- 7-11 maja 2003 roku przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa wzięłi udział w zjeździe miast partnerskich Frankfurtu nad Menem.
- O wizycie Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu Lilli Pölt w Krakowie w październiku 2003 roku czytaj więcej w dziale „Pomoc społeczna i zarządzanie kryzysowe”.
- 3 maja 2004 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Urząd Miasta Frankfurtu z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej.
- Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Paweł Pytko i Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa złożyli wizytę we Frankfurcie z okazji Dni Krakowa we Frankfurcie we wrześniu 2004 roku.
- Na temat wizyty Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Stanisławy Urbaniak we Frankfurcie w listopadzie 2004 roku czytaj więcej w dziale „Pomoc społeczna i polityka senioralna”.
- Na temat wizyty Burmistrza Frankfurtu nad Menem Joachima Vandreike w Krakowie w maju 2005 roku czytaj więcej w dziale „Sport i rekreacja”.
- Delegacja miasta Frankfurtu z Członkiem Zarządu Miasta Hansem Bernhardem Nordhoffem przebyłała w Krakowie z okazji Dni Frankfurtu w Krakowie na przełomie marca i kwietnia 2006 roku.
- Od 30 kwietnia do 3 maja 2006 roku z wizytą we Frankfurcie przebywała delegacja Urzędu Miasta Krakowa oraz przedstawicieli Miejskiej Komendy Straży Pożarnej w Krakowie. Czytaj również na ten temat w dziale „Zarządzanie kryzysowe".
- O wizycie księżnej Aleksandry von Hannover, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Frankfurtu nad Menem, we wrześniu 2006 roku w Krakowie czytaj więcej w dziale „Kultura”.
- W dniach 2-6 czerwca 2007 roku Peter Mensinger, społeczny Członka Zarządu Miasta Frankfurtu, wraz z małżonką wziął udział w uroczystościach jubileuszowych z okazji 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim.
- O wizytach Elżbiety Lęcznarowicz we Frankfurcie w lipcu 2007 roku i lutym 2008 roku czytaj więcej w dziale „Pomoc społeczna i polityka senioralna”.
- W dniach 16-17 listopada 2007 roku Marta Patena, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa wystąpiła w ratuszu Römer podczas uroczystości z okazji inauguracji działalności Konsulatu Honorowego RP we Frankfurcie nad Menem oraz 16-lecia partnerstwa Frankfurtu i Krakowa. Przekazała też medale 750-lecia lokacji Krakowa dla Nadburmistrz Petry Roth, Karlheinza Bührmanna, Przewodniczącego Rady Miasta Frankfurtu, i Klausa Sturmfelsa, Konsula Honorowego RP we Frankfurcie.
- Wizyta księżnej Aleksandry von Hannover, Wiceprzewodniczącej Rady Miasta Frankfurtu i Przewodniczącej Komisji Kultury i Czasu Wolnego, z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz koncertu orkiestry „World Orchestra for Peace" w Krakowie miała miejsce a dniach 31 sierpnia - 2 września 2009 roku.
- O wizytach Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu w Krakowie we wrześniu 2009 roku, czerwcu 2011 roku i wrześniu 2013 roku czytaj więcej w działach „Pomoc społeczna i polityka senioralna”.
- 11 czerwca 2010 roku Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Kazimierz Bujakowski wziął udział w sympozjum „Metropolie i konkurencja międzynarodowa", zorganizowanym we Frankfurcie w ramach obchodów jubileuszu kontaktów Frankfurtu z jego miastami partnerskimi. W programie uroczystości znalazło się podpisanie przez uczestniczących w sympozjum Prezydentów i Wiceprezydentów miast partnerskich Frankfurtu „Deklaracji miast partnerskich w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju".
- O wizytach Zastępcy Prezydenta Magdaleny Sroki we Frankfurcie w maju 2011 roku czytaj więcej w dziale „Kultura” i „Turystyka”.
- Od 5 do 7 października 2011 roku trwała wizyta Prezydenta Jacka Majchrowskiego we Frankfurcie z okazji jubileuszu 20-lecia partnerstwa obu miast. Prezydent spotkał się z Nadburmistrz Petrą Roth, z Bernadette Weyland, Przewodniczącą Rady Miasta Frankfurtu, i Jolantą Różą Kozłowską, Konsulem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Kolonii. Czytaj na ten temat również w dziale „Zarządzanie kryzysowe”.
- W związku z ustąpieniem Petry Roth z końcem czerwca 2012 roku z funkcji Nadburmistrza Frankfurtu nad Menem po 17 latach sprawowania przez nią tego urzędu Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał do Frankfurtu krótką wypowiedź poświęconą zaangażowaniu Petry Roth na rzecz rozwijania partnerstwa Krakowa i Frankfurtu. Tekst ten został opublikowany w „Bild-Zeitung" 28 czerwca 2012 r. wraz z wypowiedziami prezydentów innych miast niemieckich i zagranicznych.
- Petra Roth, była Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem, otrzymała 20 listopada 2012 roku z rąk Jolanty Róży Kozłowskiej, Konsula Generalnego RP w Kolonii Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, przyznany jej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. W uroczystości zorganizowanej w pomieszczeniach frankfurckiego Ratusza Römer, wziął udział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, który jako wnioskodawca przyznania odznaczenia wygłosił laudację na cześć Petry Roth, oraz Peter Feldmann, Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem, sprawujący swoją funkcję od lipca 2012 roku.
- Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Peter Feldmann wraz z towarzyszącą delegacją złożył w dniach 2-4 września 2013 roku wizytę w Krakowie. Spotkał się on z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, Zastępcą Prezydenta Magdaleną Sroką oraz uczestniczył w spotkaniu „okrągłego stołu" rektorów i prorektorów szkół wyższych Frankfurtu nad Menem i Krakowa. Zorganizowane w Urzędzie Miasta Krakowa spotkanie służyło omówieniu dotychczasowej współpracy uczelni wyższych obu miast i możliwościom jej rozwinięcia w przyszłości.
- O wizycie Pełnomocnik Prezydenta ds. Społecznych Anny Okońskiej-Walkowicz we Frankfurcie w maju 2014 roku czytaj więcej w dziale „Pomoc społeczna i polityka senioralna”.
- Członek Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem ds. Reform Jan Schneider, uczestniczył w Jubileuszu 25-lecia Koła Frankfurt-Kraków w Filharmonii Krakowskiej w czerwcu 2014 r. oraz spotkał się w Urzędzie Miasta Krakowa z Dyrektor Magistratu Martą Nowak i innymi przedstawicielami Urzędu Miasta Krakowa. Na temat tych spotkań czytaj więcej w dziale „Gospodarka komunalna i usługi publiczne”.
- Wizyta przedstawicieli Frankfurtu w Krakowie związana z jubileuszem 25-lecia traktatu polsko-niemieckiego, obchodzonym 17 czerwca 2016 r. w Sukiennicach. Uroczystość zorganizowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Konsulat Generalny RFN w Krakowie. Zaproszonymi przez Urząd Miasta Krakowa gośćmi uroczystości byli m. in. Klaus Sturmfels, Przewodniczący Koła Przyjaciół Frankfurt-Kraków i Konsul Honorowy RP we Frankfurcie, jego żona Saskia Schneider, kierująca pracami Koła Przyjaciół Frankfurt-Kraków oraz Eugenio Muňoz del Rio, Członek Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem.
- Na temat wizyty Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Andrzeja Kuliga i Pełnomocnik Marzeny Paszkot we Frankfurcie w czerwcu 2016 r.oku czytaj więcej w dziale „Pomoc społeczna i polityka senioralna”.
- Na temat wizyty Członka Zarządu Miasta Frankfurtu Jana Schneidera w czerwcu 2016 roku czytaj więcej w dziale „Gospodarka komunalna i usługi publiczne”.
-
1-2 lipca 2021 r. udział Pełnomocniczki Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Równościowej Pani Niny Gabryś w konferencji „University and the City: Innowacje demokratyczne – jak dobrze rządzić i angażować obywateli w politykę”.
-
W dniach 12-15 września 2021 r. w związku z jubileuszem 30-lecia partnerstwa miast z wizytą w Krakowie przebywał Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Peter Feldmann wraz z delegacją. W czasie pobytu w Krakowie delegacja Frankfurtu spotkała się z Prezydentem Miasta Krakowa Jackiem Majchrowskim, następnie odwiedziła Park Stacja Wisła na Zabłociu, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie nowo powstałego „ogrodu wertykalnego”. W parku tym umieszczono też donicę z 7 ziołami stanowiącymi podstawę słynnego na cały świat frankfurckiego „zielonego sosu”. Ogród wertykalny jak i donica zostały wykonane specjalnie na okoliczność jubileuszu 30-lecia partnerstwa Frankfurtu i Krakowa. Delegacja odwiedziła też Dom Pomocy Społecznej przy os. Hutniczym 5 oraz wzięła udział w spotkaniu poświęconym współpracy w zakresie pomocy społecznej z Pełnomocniczką Prezydenta ds. Polityki Senioralnej panią Anna Okońską-Walkowicz oraz Dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej panem Witoldem Kramarzem. Odbyło się także polsko-frankfurckie spotkanie biznesowe zorganizowane przez Miejską Spółkę FrankfurtRheinMain GmbH.
-
14 maja 2024 roku odbyło się spotkanie 22-osobowej delegacji Rady i Urzędu Miasta Frankfurtu w Krakowie pod przewodnictwem Dr. Iny Hartwig – Członkini Zarządu Miasta Frankfurtu nad Menem ds. Kultury i Nauki. Na spotkaniu w Muzeum Krakowa, Pałac Krzysztofory, gości z naszego miasta partnerskiego w imieniu Prezydenta i Rady Miasta Krakowa powitali Anna Bałdyga, Radna Miasta Krakowa, Beata Sabatowicz, Zastępca Dyrektora Kancelarii Prezydenta oraz Michał Niezabitowski, Dyrektor Muzeum Krakowa. Delegacja przebywała w Krakowie w ramach wizyty studyjnej, której tematem przewodnim była kultura pamięci, w dniach 14-16 maja br. Podczas swojego pobytu, oprócz spotkań merytorycznych, w tym zwiedzania Tauron Areny, przedstawiciele Rady i Urzędu Frankfurtu nad Menem odwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum i Miejsce Pamięci KL Plaszow oraz Fabrykę Emalia Oskara Schindlera.
-
1 października 2024 r. Kraków odwiedził Nadburmistrz Frankfurtu nad Menem Mike Josef wraz z 20-osobową delegacją. Wspólnie z Wiceburmistrzynią ds. Mieszkańców, Cyfryzacji i Spraw Międzynarodowych Eileen O'Sullivan, Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Christophem Rosenbaumem oraz radnymi repezentującymi najważniejsze frakcje spotkał się z Prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim. Głównymi tematami rozmowy była dotychczasowa współpraca, pomoc Ukrainie oraz cyfryzacja. Dwóm ostatnim zagadnieniom zostało poświęcone odrębne spotkanie informacyjne. Z całą 20-osobową delegacją spotkał się także Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Sęk, a prezentacje merytoryczne przygotowali i wygłosili Dyrektor Centrum Obsługi Informatycznej Paweł Schmidt oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Mateusz Płoskonka. Wizyta delegacji w Krakowie związana była ściśle z ich wcześniejszą wizytą we Lwowie (29.09 -30.09.24), z którym Frankfurt podpisał umowę o partnerstwie w maju br.
Zarządzanie kryzysowe
- Współpraca straży pożarnych Krakowa i Frankfurtu została nawiązana w 1999 roku. W jej ramach odbyły się liczne wizyty robocze, podczas których wymieniono doświadczenia m.in. w zakresie ratownictwa wysokościowego i wodnego.
- Podczas wizytay delegacji strażaków z Frankfurtu nad Menem pod kierownictwem komendanta Reinharda Riesa w Krakowie w maju 2005 roku miało miejsce nieodpłatne przekazanie krakowskiej Straży Pożarnej samochodu ratowniczego, aparatów oddechowych i zestawu do kontroli ich sprawności technicznej.
- Przedstawiciele krakowskiej Komendy Miejskiej Straży Pożarnej przebywali we Frankfurcie w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2006 roku, by omówić ofertę sprzedaży Krakowowi na preferencyjnych warunkach pojazdów ratownictwa technicznego typu MAN, wycofanych we Frankfurcie z eksploatacji. W składzie delegacji był także Antoni Nawrot, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa. W trakcie wizyty nastąpiła wymiana informacji na temat ochrony środowiska i ochrony przeciwpowodziowej.
- Uroczyste przekazanie pojazdów ratownictwa technicznego nastąpiło podczas wizyty strażaków z Frankfurtu w Krakowie 31 sierpnia – 3 września 2006 roku. wtedy też Prezydent Jacek Majchrowski wręczył odznakę „Honoris Gratia" komendantowi frankfurckiej Straży Pożarnej Reinhardowi Riesowi.
- W dniach 25 - 28 kwietnia 2007 roku miała miejsce wizyta grupy strażaków z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Krakowie we Frankfurcie, która odbyła ćwiczenia z ratownictwa wysokościowego.
- Delegacja Straży Pożarnej z Frankfurtu nad Menem odwiedziła Kraków w dniach 11-14 września 2007 roku, by przekazać Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu specjalistyczne samochody pożarnicze zakupione przez Kraków z Frankfurtu.
- 20 maja 2010 roku Straż Pożarna z Krakowa zwróciła się do Straży Pożarnej we Frankfurcie nad Menem o pomoc przy usuwaniu skutków powodzi. Strażacy z Frankfurtu zareagowali niezwłocznie przywożąc 33 pompy głębinowe, w tym 4 pompy o wysokiej wydajności.
- Joachim Woitzik, strażak z Frankfurtu nad Menem, został uhonorowany odznaką „Honoris gratia" podczas oficjalnej wizyty delegacji Frankfurtu w Krakowie w czerwcu 2011 roku.
- Podczas wizyty we Frankfurcie w dniach 5 -7 października 2011 roku Prezydent Jacek Majchrowski odwiedził Centrum Ochrony Przeciwpożarowej, Ochrony przed Katastrofami oraz Centrum Ratownictwa we Frankfurcie. Uczestniczący w wyjeździe Adam Młot, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, zapoznał się ze strukturą i zakresem działania Wydziału ds. Porządku Publicznego Urzędu Miasta we Frankfurcie nad Menem.
- Komendant Straży Pożarnej we Frankfurcie Reinhard Ries i frankfurcki strażak Joachim Woitzik wzięli udział w uroczystościach jubileuszu 140-lecia krakowskiej Straży Pożarnej 24 maja 2013 roku.
- W 2014 roku Straż Pożarna w Krakowie otrzymała od Straży Pożarnej we Frankfurcie trzy używane pojazdy gaśnicze. Jeden z nich przekazany został nieodpłatnie przez Miasto Frankfurt, a dwa pozostałe zakupione zostały po zredukowanej cenie. Straż Pożarna w Krakowie zwróciła się wcześniej do partnerów we Frankfurcie o udostępnienie dwóch używanych pojazdów gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych w Woli Radziszowskiej koło Skawiny i Porębie Dzierżnej koło Wolbromia.
- Strażacy z Frankfurtu Joachim Woitzik i Matthias Schneider wzięli udział w szkoleniu „Awarie cystern – awaryjny rozładunek cystern”, które odbyło się 26 listopada 2015 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Inne
Koło Przyjaciół Frankfurt - Kraków