Przystanek „Kraków” we Lwowie

Nie ma to, jak czekać na autobus na „Przystanku Kraków"! 17 maja 2014 r., z okazji obchodów Dnia Europy we Lwowie, krakowski artysta Artur Wabik wykonał w ukraińskim mieście partnerskim mural zachęcający do odwiedzenia naszego miasta.

Przystanek „Kraków” we Lwowie
Fot. Piotr Arnoldes

Dzień jak co dzień? Kolejna kartka z kalendarza? Dla naszych ukraińskich partnerów obchodzone na początku maja święta Unii Europejskiej (Dzień Europy - 5 maja, Dzień Unii Europejskiej – 9 maja) to przede wszystkim możliwość zakomunikowania swoich europejskich sympatii i aspiracji, możliwość celebrowania przynależności do europejskiej społeczności z jej  kulturalną  i historyczną wspólnotą doświadczeń. W kontekście aktualnej sytuacji politycznej, świętowanie Dnia Europy nabiera dziś na Ukrainie szczególnego znaczenia.

Świadomi tego faktu, władze Lwowa – ukraińskiego miasta partnerskiego Krakowa – postanowiły uczcić tegoroczne obchody Dnia Europy organizując niecodzienne wydarzenie artystyczne. Na zaproszenie Mera Andrija Sadowego do Lwowa przybyli artyści-grafficiarze z europejskich miast partnerskich stolicy ówczesnej Galicji. W sobotę, 17 maja, wspólnymi siłami zamienili oni długą na 47 metrów ścianę przystanku przy ul. Doroszenki w centrum Lwowa, w kolorową mapę architektonicznych perełek, stanowiących swoiste wizytówki poszczególnych europejskich miast.

Nie mogło tutaj zabraknąć również Krakowa. Mural będący impresją na temat krakowskich Sukiennic wykonał Artur Wabik – artysta, kurator wystaw i publicysta z naszego miasta. Miejmy nadzieję, że zachęceni czekaniem na transport na „Przystanku Kraków" mieszkańcy i goście Lwowa zechcą teraz odwiedzić nasze miasto w realu!

Zobacz filmik na temat wydarzenia i artykuły w lokalnej prasie:

http://zik.ua/ua/news/2014/05/17/u_den_yevropy_lvovu_podaruvaly_vizytivky_ievropeyskyh_mist_488859

http://lvivexpres.com/news/2014/05/15/62054-dnya-yevropy-lvovi-47-metroviy-stini-namalyuyut-rizni-mista

http://tvoemisto.tv/news/u_lvovi_na_tramvayniy_zupyntsi_zyavylys_budivli_krakova_ta_lyublina_63860.html

Pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Zobacz także
Newsletter
Zapisz się
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie