Miasta partnerskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Krzątaczki”. Nowa wystawa Domu Norymberskiego w Krakowie

Od 20 marca do 18 kwietnia 2015 r. Dom Norymberski w Krakowie zaprasza na wystawę prac artystek z Polski, Niemiec i Anglii pt. „Krzątaczki". Prace będą prezentowane w Galerii Domu Norymberskiego (ul. Skałeczna 2) oraz w przestrzeni publicznej krakowskiego Kazimierza. Niebanalne wydarzenia towarzyszące wystawie – np. pieczenie wernisażowych ciastek, czy warsztaty szycia podomek – ruszają już 13 marca. Nie przegapcie!

Po raz pierwszy termin „krzątactwo" pojawił się w książce Jolany Brach- Czainy Szczeliny istnienia. Było to w roku 1992, 22 lata temu. Wkrótce po jej wydaniu, publikacja zyskała miano „biblii polskiego feminizmu", pomimo, że nie opisywała historii kobiet, czy emancypacji. Esej w niczym nie przypominał dzieła Simone de Bauvoire Druga płeć, rozprawiał raczej o zwykłej, codziennej egzystencji. O rzeczach niezauważalnych i niedocenianych. Dowartościowywał zwykłe, codzienne prace kobiet, tzw. krzątanie się, podczas którego wykonuje się każdego dnia, na nowo tysiące czynności. Czynności pochłaniających dużo energii i czasu i niewidocznych w ogólnym rozrachunku zasług.

Codzienność jak pisze Brach-Czaina jest „rzeczywistością skazaną i skazującą nas na zapomnienie", sztuka może ją od zapomnienia ocalić. Artystki, które podejmują ten temat, nawiązują z jednej strony do swoich poprzedniczek, ograniczonych kiedyś mieszczańskim gorsetem malarek i rzeźbiarek, z drugiej poszerzają go o własne doświadczenia i korzystając ze zdobytej wolności, nadają mu nowe znaczenia. W swoich pracach nie tylko grają z przypisywanymi kobietom stereotypami, lecz także upominają się o ich żmudną pracę i buntują przeciw jej niesprawiedliwemu podziałowi.

Na wystawie „Krzątaczki" można będzie zobaczyć prace: Bettiny Bereś, Sian Bonnell, Pameli Bożek-Żurawskiej, Grażyny Brylewskiej, Iwony Demko, Doroty Hadrian-Surowiec, Małgorzaty Markiewicz, Reginy Pemsl, Pauliny Poczęty, Ewy Potockiej, Pirko Julii Schröder, Katji Then, Teresy Wiechovej, Anji Schoeller oraz Blanki Dembosz i Pauliny Załubskiej.

PROGRAM PROJEKTU

13 i 15.03.2015 - Slow Fashion Cafe, ul.Bożego Ciała 10
13 marca 12.00-17.00
15 marca 15.00-18.00

● warsztat szycia podomek pod kierunkiem Małgorzaty Markiewicz oraz szycie reklamy informującej o wystawie w obecności artystek biorących udział w projekcie pod kierunkiem Iwony Demko.

19.03.2015 od godz.15.00 - Dom Norymberski, ul. Skałeczna 2

● pieczenie wernisażowych ciastek pod kierunkiem Pameli Bożek-Żurawskiej

20.03.2015

● godz. 17.00 – WERNISAŻ, Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2

Miejsca prezentacji wystawy:

- Galeria Trzecie Oko > ul. Bocheńskiej 5/2, www.trzecieoko.com
- Slow Fashion Cafe > ul. Bożego Ciała 10, www.slowfashioncafe.pl
- Pralnia samoobsługowa Pepepralnia, ul. Dietla 51, www.pepepralnia.pl/dietla-krakow
- Sklep z tkaninami KAKADU > ul. Krakowska 25

- Galeria 13, ul. Krakowska 13
- Sklep Tkaniny > ul. Krakowska 21
- Hurtownia Rzeczy Ładnych, ul. Skałeczna5
- Bar Mleczny Kazimierz > ul. Krakowska 24

- Dom Norymberski, ul.Skałeczna 2, http://www.dom-norymberski.com/

● godz. 20.00 - koncert wokalny pod kierunkiem Blanki Dembosz, Teatr Nowy, ul.Gazowa 21, http://teatrnowy.com.pl/

Więcej o projekcie

pokaż metkę
Osoba publikująca: KINGA STOSZEK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
Data publikacji: 2015-03-12
Data aktualizacji: 2015-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź