Migdałowiec z partnerskiego Peczu Europejskim Drzewem Roku 2019

Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu zostało węgierskie Drzewo migdałowe ze Śnieżnego Wzgórza w Peczu. Wyniki europejskiego plebiscytu ogłoszono 19 marca podczas ceremonii rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Migdałowiec z partnerskiego Peczu Europejskim Drzewem Roku 2019
Fot. materiały organizatora

Podczas tegorocznej edycji plebiscytu na drzewa ubiegające się o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2019 głosowało ponad 300 tysięcy mieszkańców z 15 krajów Europy. Zwyciężyło drzewo migdałowe rosnące na Śnieżnym Wzgórzu w partnerskim mieście Krakowa – węgierskim Peczu. Migdałowiec zdobył aż 45 132 głosów internautów. Drugie miejsce zajął Dąb Abramtsewo z Federacji Rosyjskiej (39 538 głosów), a trzecie Świecki dąb ostrolistny z Monte Barbeiro w Portugalii(32 630 głosów). Klęczące drzewo z Krasnegostawu zdobyło 16 856 głosów i zajęło 6. miejsce.

Zwycięskie drzewo liczy sobie aż 135 lat i rośnie przed kościołem Matki Bożej Śnieżnej w mieście Pecz na południu Wegier. Kwiaty migdałowca – opisane w piętnastowiecznym wierszu biskupa Jannusa Pannoniusa - to dla mieszkańców miasta i turystów symbol wiecznej odnowy.

W związku z wygraną, w Peczu przez cały rok gościć będzie wyjątkowa drewniana statuetka, która każdego roku przekazywana jest kolejnemu zwycięzcy. Statuetkę symbolizującą europejską różnorodność drzew zaprojektował i wykonał z różnych gatunków drewna czeski artysta Martin Patřičný. W 2017 r. gościliśmy ja w Polsce. Zwycięzcą konkursu został wtedy dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim.

Europejskie Drzewo Roku to konkurs podkreślający znaczenie drzew  jako elementów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. Istotna jest nie tyle uroda drzewa, ale także jego związek z życiem społeczności, w której funkcjonuje. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbywa się już 9. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Swój głos oddać będzie można już w czerwcu.

Więcej o konkursie i jego finalistach Europejskiego Drzewa Roku

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie