Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ukryte koszty technologii bezprzewodowych – dodatkowa emisja CO2

Codziennie miliony Polaków ładują baterię swojego telefonu komórkowego, tabletu, laptopa czy smartwatcha. Statystyki pokazują, że w Polsce jest obecnie prawie 60 mln aktywnych telefonów komórkowych, co oznacza, że na 1 Polaka przypada aż 1,5 telefonu komórkowego. Średni czas jaki Polacy spędzają codziennie na urządzeniach mobilnych wynosi aż 1,3 godziny. Technologia bezprzewodowa rozwija się w galopującym tempie i warto się zastanowić ile pochłania energii? Przecież dodatkowy pobór energii to również dodatkowa emisja CO2 do atmosfery.

W 2013 roku, ośrodek naukowo badawczy w Australii - Centre for Energy-Efficient Telecommunications - CEET (wspólne przedsięwzięcie naukowe Uniwersytetu w Melbourne i jednego z producentów urządzeń mobilnych) - opublikował raport dotyczący energochłonności telekomunikacji bezprzewodowej, pt. „THE POWER OF WIRELESS CLOUD. An analysis of the impact on energy consumption of the growing popularity of accessing cloud services via wireless devices.”. Zwrócono w nim uwagę, że wszyscy skupiają się na wydajności i przepustowości systemu bezprzewodowego, jak najszybszej transmisji danych, a mało kto liczy, ile energii pochłania korzystanie z danych w tzw. „chmurze”. Według raportu, przemysł telekomunikacyjny, w tym przede wszystkim bezprzewodowy przyczynia się do produkcji aż 2% z całości światowej emisji CO2 wytwarzanej przez człowieka. CEET, który jest międzynarodowym liderem w modelowaniu efektywności energetycznej urządzeń, sieci i usług telekomunikacyjnych ocenił, że główny problem stanowi powszechne korzystanie bezprzewodowo z usług i danych zwartych w „chmurze”. Niestety ten wygodny i nowoczesny bezprzewodowy sposób korzystania z technologii jest „potworem energetycznym” z natury niewydajnym. CEET wyliczył, że globalny system telekomunikacyjny pochłonie w 2020 roku nawet 10%  światowej energii.  Paradoksalnie „Internet Rzeczy” i technologia 5G, które są forsowane przez producentów i dostawców technologii bezprzewodowej, i które mają m.in. pomóc w kontroli zużycia energii wielu gałęzi przemysłu – same mogą być bardzo energochłonne.

panasonic
Źródło: www.panasonic.com

Niektórzy producenci i dostawcy technologii bezprzewodowych dostrzegają powoli problem. Powstają  już stacje bazowe telefonii komórkowej zasilane energią słoneczną. Na rynku są

nuk
Źródło: www.nuk.pl

już sprzedawane urządzenia z funkcją ECO, której celem jest ograniczenie poboru energii, a zarazem emisji sztucznych pól elektromagnetycznych do niezbędnego minimum. Co oznacza, że np. router Wi-Fi będzie wysyłał sygnał, tylko wtedy, gdy inne urządzenie będzie się z nim łączyć. W stanie czuwania poziom emisji PEM generowany przez router ECO ograniczony jest do zera.

 

Uczy się Polaków już w szkole podstawowej, żeby wyłączać niepotrzebne światło, telewizor ze stanu czuwania, ale czy zwraca się uwagę, aby wyłączyć router Wi-Fi, kiedy się z niego nie korzysta? Czy Polacy mają świadomość, że można wybrać bardziej ekologiczne urządzenie bezprzewodowe, które będzie łączyć się, a zarazem emitować sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM) wtedy, kiedy faktycznie jest to potrzebne?

Jeśli każdy użytkownik technologii bezprzewodowych zastosuje kilka praktyczny wskazówek, to z pewnością przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń zarówno sztucznymi polami elektromagnetycznymi, jak również CO2.

Warto więc:

  • Ograniczać rozmowy przez telefon komórkowy, smartfon, smartwatch do niezbędnego minimum;
  • Wyłączać zawsze, gdy się nie korzysta funkcje: Bluetooth, Wi-Fi, Synchronizację danych, Dane komórkowe.
  • Włączać na noc w urządzeniach mobilnych tryb samolotowy tzw. Offline.
  • Wyłączać w routerze zawsze, gdy się nie korzysta funkcje Wi-Fi,zwłaszcza na noc (niektóre routery można zaprogramować, aby automatycznie wyłączały/włączały się o określonej godzinie).
  • Priorytetowo wybierać Internet przewodowy, a z mobilnego korzystać okazjonalnie (łącze przewodowe, a zwłaszcza światłowodowe jest bezpieczniejsze, stabilniejsze i szybsze i nie pochłania dodatkowej energii podczas transmisji danych).
  • Wybierać telefony bezprzewodowe DECT, nianie elektroniczne, czy routery Wi-Fi z funkcją ECO.
pokaż metkę
Osoba publikująca: MAREK STAPUREWICZ
Podmiot publikujący: Wydział Kształtowania Środowiska
Data publikacji: 2017-09-25
Data aktualizacji: 2018-01-02
Powrót