Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wspierajmy kobiety na pomarańczowo

W Krakowie i wielu miastach na całym świecie będzie wkrótce bardzo pomarańczowo – a wszystko za sprawą akcji Orange Day. To międzynarodowa kampania, która ma nam uświadomić skalę problemu, jakim jest przemoc wobec kobiet i dziewcząt. Kolorem kampanii jest pomarańczowy, a akcja potrwa od 25 listopada do 10 grudnia, czyli 16 dni!

Małgorzata Stuch

Fot. materiały prasowe

Trzydziestolatka zarabia mniej niż jej kolega na tym samym stanowisku, mąż mówi do niepracującej żony: nie dam ci pieniędzy, bo wydasz na głupoty, chłopak zarzuca swojej dziewczynie, że za bardzo interesuje się jego kolegą i uderza ją w twarz… To zdarza się naszym krewnym, znajomym i koleżankom. Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nie dotyczy konkretnej grupy społecznej – dotyka kobiety w każdym wieku, o różnym statusie społecznym. Nie zawsze jest to także przemoc, z którą mamy najczęściej do czynienia – przemoc domowa, na którą wciąż panuje ciche przyzwolenie społeczne.

Zatrważające statystyki

W Polsce z powodu przemocy domowej ginie rocznie ok. 400–500 kobiet. Nie wiadomo jednak dokładnie, w ilu przypadkach mamy do czynienia z przemocą w rodzinie, bo w wielu sprawach przyjmuje się ogólną kwalifikację prawną – „pobicie ze skutkiem śmiertelnym”. W krajach Trzeciego Świata przemoc wobec kobiet przybiera jeszcze bardziej drastyczne formy: kobiety są gwałcone, okaleczane, torturowane, pozbawiane dostępu do edukacji. W Pakistanie np. nie istnieje prawo penalizujące przemoc domową, której doświadcza 90 proc. kobiet. W Somali 95 proc. kobiet zgodnie z prawem ma okaleczane genitalia. Często osoby dotknięte przemocą czują się osamotnione i bezradne, nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. I właśnie z myślą o takich kobietach i dziewczętach organizowane są akcje Orange Day.

Orange Day/Orange Days

Kampanię Orange Day zapoczątkowała w 1999 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych, przy poparciu Międzynarodowej Organizacji Soroptimist International – jednej z najstarszych organizacji kobiet i dla kobiet na świecie. Czas trwania akcji jest nieprzypadkowy: 10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło tekst Deklaracji Praw Człowieka, a kilka lat później ogłosiło ten dzień Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Natomiast 25 listopada 1960 r. z polecenia dyktatora Rafaela Trujillo zostały zamordowane trzy siostry Mirabal, aktywistki polityczne w Republice Dominikany. W 1999 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet i Dziewcząt, wzywając równocześnie do organizowania w tym dniu imprez uświadamiających opinię publiczną o skali problemu. W ramach Orange Day/Orange Days soroptymistki od kilku lat organizują w Europie rozmaite wydarzenia. W Polsce akcja ta organizowana jest dopiero od dwóch lat. – Przygotowujemy manifestacje, pikiety, happeningi, prelekcje, rozdajemy ulotki z opisem akcji i telefonami instytucji, w których można uzyskać pomoc itp. W tych dniach każda soroptymistka nosi pomarańczowe dodatki do swojej garderoby. W ubiegłym roku był to znaczek, pomarańczowy kwiat – informuje Elżbieta Roszczynialska, prezydent Pierwszego Krakowskiego Klubu Soroptimist International.

W tym roku honorowy patronat nad akcją objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a więc także i w naszym mieście zostaną podświetlone na pomarańczowo obiekty użyteczności publicznej, m.in. kładka Bernatka, TAURON Arena Kraków czy estakada Lipska–Wielicka.

Krakowski klub soroptymistek przygotował naklejki z napisem „STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET”. – Wykorzystamy je podczas pikiety 25 listopada, będziemy rozdawać w kilku szkołach wyższych, m.in. na Uniwersytecie Pedagogicznym, Politechnice Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej i w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości – zapowiada Elżbieta Roszczynialska.

Jeżeli problem dotyczy Ciebie lub Twoich bliskich, zadzwoń:

  • Centrum Praw Kobiet: Towarzystwo Kobiety Przeciw Przemocy – ul. Chodkiewicza 12, tel. 12 429 55 42
  • Centrum Pomocy Prawnej im. H. Nieć – ul. Krowoderska 11/7, tel. 12 633 72 23
  • Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – os. Krakowiaków 46, tel. 12 425 81 70
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, al. Słowackiego 20, tel. 12 634 42 70

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA STUCH
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2019-11-20
Data aktualizacji: 2019-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź