Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kopalnia Soli „Wieliczka” - Trasa Turystyczna
(Wieliczka, ul. Daniłowicza 10)

Kopalnia Soli „Wieliczka" stanowi jedyny – czynny nieprzerwanie od średniowiecza – obiekt górniczy na świecie i jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych Polski.

W 1978 r. kopalnia została wpisana pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Kopalnię tworzyli górnicy przez ponad siedem wieków, wydobywając ze złoża sól kamienną. W wyniku ich pracy pod powierzchnią Wieliczki powstał podziemny labirynt wyrobisk górniczych rozmieszczonych na 9 poziomach i zalegających na głębokości od 64 do 327 metrów. Kopalnię stanowi blisko 2400 komór połączonych chodnikami o łącznej długości 245 km. Historia Wieliczki to zwierciadło rozwoju technik górniczych, kształtowania się organizacji pracy i zarządzania, powstawania uregulowań prawnych w przemyśle, a także lekcja patriotyzmu i umiłowania wolności.

Do zwiedzania udostępniony jest fragment kopalni obejmujący najcenniejsze pod względem historycznym oraz widokowym wyrobiska – tzw. trasa turystyczna. Podziemną trasę, na którą składają się 23 komory, odwiedza ponad milion turystów rocznie. Trasa liczy 2,5 km długości, a rozciąga się od poziomu I (64 m głębokości) do poziomu III (135 m głębokości). Jest to szczególny obszar kopalni z wyrobiskami, w których zachowały się ślady dawnych technik wydobycia soli. Przemierzając wielickie podziemia, można zaobserwować, jak wyglądały praca i życie górników, a także jak przebiegała ewolucja metod eksploatacji soli oraz zabezpieczeń górniczych od XVII w. do chwili obecnej. W czasie zwiedzania można się także zapoznać z dawnymi narzędziami i urządzeniami górniczymi używanymi do transportu soli, m.in. kieratami wyciągowymi czy też drewnianymi wózkami, tzw. psami węgierskimi.

www.kopalnia.pl


pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2012-12-17
Data aktualizacji: 2012-12-28
Powrót