Turystyka rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
(ul. Floriańska 25)

Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z nielicznych muzeów tego typu na świecie.


Jest jednostką naukowo-dydaktyczną Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego siedzibą jest zabytkowa kamienica mieszczańska (XIV–XV w.) na Drodze Królewskiej, przy ul. Floriańskiej 25.

Stała ekspozycja zajmuje pięć poziomów budynku – od XV-wiecznych piwnic po strych. Zgromadzone tu eksponaty obrazują historię aptekarstwa od średniowiecza do czasów współczesnych. Są wśród nich naczynia apteczne, w tym okazały zbiór majolik z wielu europejskich manufaktur, moździerze różnych wielkości i kształtów, sprzęt laboratoryjny i utensylia apteczne, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, kolekcja filatelistyczna dotycząca historii farmacji, a także osobliwości związane z dawnym lecznictwem. Ponadto w muzeum zostało odtworzone wnętrze XVIII-wiecznej apteki, a także inne pomieszczenia, takie jak: dawne laboratorium apteczne, piwnica z beczkami i butelkami na wina lecznicze oraz strych, służący do suszenia i przechowywania ziół leczniczych. Muzeum posiada także bibliotekę, w której przechowywane są m.in. dawne zielniki, farmakopee, antidotaria i inne druki związane z historią aptekarstwa, a także pamiątki po aptekarzach i farmaceutach.

Część stałej ekspozycji krakowskiego Muzeum Farmacji jest poświęcona Tadeuszowi Pankiewiczowi (1908–1993), który w czasie okupacji hitlerowskiej prowadził w Kra- kowie jedyną w Polsce „aryjską" aptekę na terenie getta żydowskiego. W marcu 1941 r. apteka Pod Orłem znalazła się w obrębie getta. Tadeusz Pankiewicz i pracujący w aptece polski personel dostarczali zamkniętym w getcie Żydom leki, żywność, fałszywe dokumenty, przekazywali pieniądze i korespondencję. Apteka była miejscem działalności konspiracyjnej, a w wielu przypadkach także schronieniem i jedyną nadzieją ratunku. Wśród pamiątek po Tadeuszu Pankiewiczu znajdują się m.in. kopia dyplomu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznanego mu w 1983 r. przez izraelski instytut Yad Vashem, godło orła z tej apteki, a także polskie i obcojęzyczne wydania jego książki pt. „Apteka w getcie krakowskim".

www.muzeumfarmacji.pl

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2012-12-17
Data aktualizacji: 2012-12-31
Powrót