Ekospalarnia: finanse dopięte!
Jest umowa o udzieleniu pożyczki na budowę Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów. W poniedziałek, 19 grudnia dokument podpisali przedstawiciele Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
„Podpisując umowę na kredyt, zamykamy sprawę finansowania budowy krakowskiej ekospalarni. Co ważne, ta kluczowa dla Krakowa inwestycja nie obciąża budżetu miasta i portfeli mieszkańców” – mówił prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA Grzegorz Ostrzołek.
Pożyczka udzielona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opiewa na kwotę 270 mln złotych. Kredyt z preferencyjnym oprocentowaniem 3,5 proc. w skali roku będzie spłacany do 2030 z przychodów z energii elektrycznej i cieplnej, jakie wygeneruje zakład przy ulicy Giedroycia.
Cały „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie”, którego głównym elementem jest budowa ekospalarni ma wartość 645 mln złotych. Wiosną Krakowski Holding Komunalny SA i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej podpisali umowę na unijne, bezzwrotne dofinansowanie tego projektu. Chodzi o kwotę 371 mln złotych, czyli około 60 proc. wartości całego przedsięwzięcia.
Obecnie trwa ostatni etap przetargu na wykonawcę ekospalarni. Firmę, która przy ulicy Giedroycia w Nowej Hucie wybuduje zakład, poznamy w pierwszym kwartale 2012 roku.
Przypomnijmy, że dla budowy w Krakowie ekospalarni przełomowa okazała się druga kadencja Prezydenta Jacka Majchrowskiego. W lutym 2009 roku, po przeprowadzeniu analizy wielokryterialnej, Prezydent Miasta ogłosił decyzję o lokalizacji ekospalarni.
Ważnym krokiem na drodze do realizacji ekospalarni w Mogile było uzyskanie decyzji środowiskowej dla zakładu. Została ona wydana latem ubiegłego roku. Równolegle złożono wniosek na unijne dofinansowanie. Umowę w tej sprawie podpisano w kwietniu 2011 roku.
Wcześniej, bo jesienią 2010 roku poznaliśmy koncepcję architektoniczno-urbanistyczną spalarni. Po trwającym dwa miesiące konkursie, jury z udziałem przedstawicieli Miasta, SARP, Dzielnicy XVIII, a także członków organizacji i stowarzyszeń nowohuckich, które uczestniczyły w konsultacjach społecznych w sprawie budowy zakładu, wybrało propozycję wrocławskiej pracowni Manufaktura nr 1.
Nowoczesna ekospalarnia będzie miała wydajność w wysokości 220 tys. ton śmieci rocznie. Zakład będzie ostatnim elementem krakowskiego systemu gospodarki odpadami, a trafią tam jedynie te śmieci, których nie da się powtórnie wykorzystać. Zgodnie z planami, krakowska ekospalarnia powinna rozpocząć działalność na przełomie 2014 i 2015 roku. (M)