Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków na wskroś kulturalny

Nowy rok to czas podsumowań - także w kulturze. Rankingi, zestawienia i recenzje ukazują się w niemal każdej gazecie, a w nich wysoko oceniane są m.in. krakowskie festiwale takie jak Sacrum Profanum, Misteria Paschalia, Boska Komedia czy ArtBoom organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, muzea, w tym MOCAK i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i orkiestry m.in. Capella Cracoviensis.

Lubimy muzykę dawną” – pisze w sobotnim (30 grudnia) wydaniu Gazety Wyborczej Jacek Hawryluk i dodaje że: „Krakowski festiwal Misteria Paschalia potwierdził swoją klasę: „Msza h-moll” Bacha z Minkowskim, Pergolesi z Roussetem – to byłyby najmocniejsze punkty programu każdego festiwalu na świecie. Artystyczny sukces. Podobnie jak bliźniaczy cykl „Opera Rara”, którego dwa ostatnie tytuły były znakomite”.

Hawryluk zauważa również, że „w samym Krakowie barokowa rewolucja przynosi owoce – odmłodzona i sprofilowana Capella Cracoviensis dołącza do europejskiej ligi muzyki dawnej”. Strzałem w dziesiątkę okazały się także 75. Urodziny Steve’a Reicha zorganizowane w ramach festiwalu Sacrum Profanum. Świetnie wypadł również cykl „Made in Poland” czyli nowa polska muzyka inspirowana Miłoszem.

Rok w krakowskiej sztuce podsumował w dzisiejszym (2 stycznia, poniedziałek) wydaniu Gazety Wyborczej Ryszard Kozik. O czym możemy przeczytać? M.in. o festiwalu ArtBoom i o tym jakie projekty z tegorocznej edycji zostaną w pamięci odbiorców; o MOCAK-u, który po otwarciu w maju 2011 r., zaczął powoli wypełniać się treścią; o rekordowej frekwencji w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, w tym w oddziałach w Podziemiach Rynku i Fabryce Emalia Oskara Schindlera; o eksperymentalnym Miesiącu Fotografii w Krakowie; o wyjątkowych wystawach „Skarby Korony Hiszpańskiej” i „Turner. Malarz żywiołów” w Muzeum Narodowym w Krakowie, a także o krasnalach i sztuce zwyrodniałej w MCK oraz krakowskiej artystce Monice Drożyńskiej, której prace można było oglądać m.in. w MOCAK-u i Bunkrze Sztuki.

O Krakowie możemy także przeczytać w najnowszym wydaniu tygodnika Przekrój. W tekście „Pomniki trzymają się mocno” Jacek Wakar pisze, że krakowska Boska Komedia zdetronizowała Warszawskie Spotkania Teatralne. Nie tylko pokazuje przedstawienia, ale również je tworzy. „Tegoroczna edycja przyniosła przełom. Nie dlatego, że pokazała jakieś specjalnie odkrywcze spojrzenie na polski teatr. Przeciwnie, była raczej repetycją z tego, co nasiliło się w ostatnich miesiącach” – czytamy.

W tym samym Przekroju Stach Szabłowski podsumowuje rok 2011 w sztuce. Tu w zestawieniu pojawia się wymieniany już MOCAK. „W różnych miastach dużo się mówi o budowaniu muzeów, ale krakowiacy jako pierwsi przekuli słowa w czyny. Nowa instytucja nie ma kompleksów. Jest świadoma swej siły i nazywa się MOCAK. Cóż to za moc? Potęga standardu; takie muzeum mogłoby stać wszędzie na świecie; pachnie nie Krakowem lecz uniwersalną dobra jakości i profesjonalizmem. MOCAK to więcej niż nowa placówka kulturalna, to widoczny znak krzepy tężejącego systemu instytucjonalnego sztuki w Polsce” – pisze Szabłowski. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-01-02
Data aktualizacji: 2012-01-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź