REST-ART-WORK
W tym roku przypada 35. rocznica współpracy partnerskich miast Krakowa i Norymbergi. Dom Norymberski w Krakowie, Fundacja Transporter Kultury i stowarzyszenie KulturTransporter przygotowały projekt REST-ART-WORK. Inaugurację wydarzenia zaplanowano na dziś (16 maja, piątek), o godz. 19:00, w czasie Nocy Muzeów, w starej hali krakowskiej elektrowni przy ul. Wawrzyńca 19.
Projekt REST-ART-WORK ma obejmować działania artystyczne w zakresie: organizacji wystaw, koncertów, działań parateatralnych w strukturze miasta, projekcji multimedialnych w przestrzeni miejskiej i również realizacji wielkoformatowych murali na ścianachkamienic. Partnerem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Jest to kontynuacja wieloletnich wspólnych projektów artystów z Krakowa i Norymbergii, które odbywają się w formie Biennale Sztuki polsko-niemieckiej. Projekt artystyczny REST-ART-WORK będzie realizowany w dniach: 16 maja–8 czerwca.
Historia krakowskiego kwartału przemysłowego zaczyna się w drugiej połowie XIX w., kiedy do Krakowa przybywa Niemieckie Kontynentalne Towarzystwo Gazownicze z Dessau, aby podpisać kontrakt na budowę zakładu gazowniczego, wykonania oświetlenia krakowskich ulic i dostarczenia gazu prywatnym odbiorcom. Gazownia była jedynym funkcjonującym na terenie miasta zakładem przemysłowym, kiedy pierwszy, pochodzący z wyboru, prezydent Józef Dietl, planował intensywny rozwój miasta. Jednym z ważnych punktów tego planu była rozbudowa komunikacji publicznej. Przy ul. św. Wawrzyńca powstała zajezdnia krakowskich tramwajów konnych, a pierwszy z nich wyjechał na tory 31 października 1882 r. 19 lat później Kraków wprowadził trakcję elektryczną. Dalszy rozwój miasta wymusił budowę kolejnego zakładu przy sąsiedniej ul. Dajwór. W 1905 r. oddano do użytku elektrownię, która miała przede wszystkim oświetlić miasto, zastępując drogi gaz światłem elektrycznym.
Historia tego, mało znanego Krakowianom, miejsca stanie się tematem projektu REST-ART.-WORK. Resetowanie, zaczynanie od nowa, jest cechą, która od wieków towarzyszy sztuce. Przychodzą i odchodzą rozwiązania warsztatowe i technologiczne. Pozostaje artysta, jego myśl i kreatywność. Temat przemian w tak ważnym dla ludzkiego życia obszarze, jakim jest praca i niekonwencjonalna przestrzeń, w jakiej zostaje realizowany projekt, to wyzwanie dla artystów. Podejmując to zadanie, wymuszają swoisty dialog pomiędzy miejscem a pomysłem na zaistnienie w tkance miejskiej i odbiorcą, który, często przypadkowo, konfrontowany będzie z zaistniałą w przestrzeni publicznej pracą. Sztuka może ją w znakomity sposób pobudzić, a artyści, niczym wehikuł czasu, mogą przenieść widzów w świat, który tam istniał, ożywić go na nowo, jak i nadać mu nowe oblicze. Wykorzystując współczesne środki wyrazu mogą przywołać do życia to, co zniknęło i odeszło do przeszłości, co pozostało w pamięci ludzi i na półkach w archiwach. Będą mogli pokazać związek historii z współczesnością, uwypuklić zjawiska i problemy, które wracają do nas po latach. Dziś obiekty industrialne nie funkcjonują w centrum miasta, ale mogą pełnić nowe funkcje. Stare budynki industrialne to idealna przestrzeń do prezentacji sztuki współczesnej.
Szczegółowe informacje oraz pełen program wydarzenia na stronie: www.restartwork.pl.
PROGRAM
Piątek, 16.05.2014
Hala Elektrownii Miejskiej,
Kraków, ul. św. Wawrzyńca 19
godz. 19.00
wernisaż wystawy REST-ART.-WORK
godz. 20.00
PERFORMANCE, Prince Negatif
godz. 21.00
KONCRTY
Agressiva 69, Polska
Schimmy Yaw, Niemcy
godz. 22.00
Fasada VI LO im. Adama Mickiewicza
ul. Wąska 7, Kraków
PROJEKCJE WIELKOFORMATOWE:
Bogusław Bachorczyk
Axel Gercke
Julian Vogel
Pracownia Archisfery, Wydział Intermediów, ASP w Krakowie:
Marta Dunal, Agnieszka Janik, Krzysztof Kaczmar, Dorota Tylka, Jacek Złoczowski, Małgorzata Łuczyna