Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nagrobek Oskara Kolberga po renowacji

We wtorek (3 czerwca) na cmentarzu Rakowickim został uroczyście odsłonięty po renowacji nagrobek Oskara Kolberga. W wydarzeniu wzięli udział Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury dr Zenon Butkiewicz i rodzina Oskara Kolberga. Uroczystość odbyła się w ramach Roku Kolberga, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2014 r. mija dwieście lat od urodzin Kolberga (1814-1890), folklorysty, etnografa i kompozytora. 6 grudnia 2013 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Minister ogłosił także specjalny program „Kolberg 2014 – Promesa", który ma za zadanie przygotować na cały rok jak największą liczbę przedsięwzięć artystycznych, naukowych, edukacyjnych, dokumentacyjnych oraz popularyzatorskich związanych z postacią i twórczością Oskara Kolberga oraz kulturą i sztuką tradycyjną.

We współpracy z Instytutem Oskara Kolberga, Forum Muzyki Tradycyjnej, Polskim Towarzystwem Ludoznawczym, Muzeum Wsi Radomskiej, Polskim Radiem, Stowarzyszeniem Twórców Ludowych, Instytutem Sztuki PAN, Związkiem Kompozytorów Polskich, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina oraz Narodowym Instytutem Audiowizualnym realizowany jest bogaty program działań koncertowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych, do których należy m.in. stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł, renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.

Biuro Obchodów prowadzone jest przez Instytut Muzyki i Tańca, a informacje o wydarzeniach publikowane są na stronie: www.kolberg2014.org.pl.

Życiorys Oskara Kolberga (PDF)

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna w OTOFOTO GALERII

nagrobek

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: MARCIN FABER
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2014-05-30
Data aktualizacji: 2014-06-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź