Sport i Zdrowie rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Kenijczyk zwycięzcą Cracovia Maraton

Kenijczyk Peter Kariuki Wanjiru został zwycięzcą XI Cracovia Maraton z nowym rekordem życiowym 2:12.11. W rywalizacji pań zwyciężyła, pochodząca również z Kenii, ale reprezentująca obecnie Bośnię i Hercegowinę, Lucia Kimani – 2:36.54. Trzecia była debiutująca w maratonie Polka Agnieszka Ciołek - 2:40.41.

Ponad 3 tysiące biegaczy, w tym blisko 100 sportowców niepełnosprawnych, walczyło w minioną niedzielę (22 kwietnia) na trasie XI Cracovia Maraton. Od początku biegu ostre tempo narzucili zawodnicy z Afryki. Ich celem było pobicie rekordu krakowskiego maratonu (2:11.26), ustanowionego w 2009 roku przez Juliusa Kipkorira Kilimo z Kenii.

Jednak warunki atmosferyczne – deszcz i miejscami silnie wiejący wiatr – nie pozwoliły na nowy rekord. Ostateczne rywalizację na dystansie 42 km i 195 m wygrał  Kenijczyk Peter Kariuki Wanjiru z wynikiem 2:12.11. Na drugiej pozycji uplasował się jego rodak Edwin Kirui - 2:12.37, a na trzeciej - Tanzańczyk Faustin Mussa Starehe - 2:13.02.

W rywalizacji pań najlepsza okazała się Kenijka reprezentująca Bośnię i Hercegowinę - Lucia Kimani z czasem 2:36.54. Druga była Rosjanka Anastazja Zujewa ( 2:40.41), a na trzeciej pozycji uplasowała się nasza rodaczka, Agnieszka Ciołek z czasem 2:41.32.

Wyścig na wózkach (hand bike) wygrał rzeszowianin Rafał Wilk. 42 km i 195 m przejechał w 1:09.36., wyprzedzając szczecinianina Arkadiusza Skrzypińskiego - 1:14.51 i Bogdana Króla z Ornety - 1:14.54.

Dzień przed biegiem głównym, w sobotę 21 kwietnia odbył się VII Mini Cracovia Maraton oraz Cracovia Maraton na Rolkach.

Przypomnijmy, że w tym roku bieg główny Cracovia Maraton poprowadzono po nieco zmienionej trasie. Wśród nowych fragmentów były między innymi Aleja Trzech Wieszczów na odcinku od przełączki u wylotu ul. Reymonta aż po nawrót na ulicy Konopnickiej przed Rondem Matecznego. Zostały zachowane natomiast historyczne miejsca rywalizacji maratończyków z Bramą Floriańską i Rynkiem Głównym, a także Nowa Huta. (M)