Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Śpiewajmy i grajmy po polsku

„Nie masz to jak Pierwsza, nie" – to tytuł 46. Lekcji Śpiewania, która odbędzie się dziś  (5 sierpnia) o godz. 19:00 na Małym Rynku. To wydarzenie, które związane jest z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Publiczność po raz kolejny będzie mogła zaśpiewać wspólnie z artystami kabaretu Loch Camelot. Lekcji organizowanej przez Bibliotekę Polskiej Piosenki patronuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Podczas Lekcjizabrzmią historyczne pieśni i piosenki tamtych czasów, m.in. Kadrówka, My, Pierwsza Brygada, Przybyli ułani, Hej, hej, ułani! Stoi ułan na widecie, Marsz strzelców, Pieśń o wodzu miłym i wiele innych.

Przed Lekcją Śpiewania, pomiędzy godziną 14:00 a 18:00, na scenie na Małym Runku będzie można zobaczyć i usłyszeć zespoły muzyczne, które wzięły udział w zorganizowanym przez Bibliotekę Polskiej Piosenki Powszechnym Spisie Muzyków Polskich i akcji „Podaj dalej!". Na scenie zobaczymy m.in. zespoły: Insert, Livin Fire, Baum, Vermones i The Dolls. Koncert poprowadzi Waldemar Domański.

Akcja „Podaj dalej!" trwa już rok. W spisie zarejestrowano do tej pory 450 zespołów muzycznych z Małopolski, 800 chórów i 150 orkiestr. Dzięki akcji na antenie radia PLUS zagościły takie zespoły jak Antidotum, Frago, Tropicale Thaiti Granda Banda, Frittata, Vermones, Livin Fire, Krokodyl Schroedingera, Czteropak, The Dolls oraz Baum. W październiku Biblioteka Polskiej Piosenki otwiera sezon koncertowy w klubie akademickim ARKA, a w przyszłym roku planuje rozszerzenie akcji na inne województwa. Szczegóły na www.podajdalej.info.

Biblioteka Polskiej Piosenki zachęca również do przyłączenia się do akcji Grajmy po polsku!. „Amerykanie grają swoje country, Węgrzy czardasza, Czesi polkę, Argentyna tango, a Portugalczycy fado. Tymczasem Polacy zamiast grać rodzimych artystów promują głównie innych. Wakacje mogą być doskonałą okazją do zapisania w pamięci naszych gości z zagranicy polskiej muzyki" – mówi Waldemar Domański Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki.

„Apeluję do radiowców, restauratorów, kupców, sprzedawców, hotelarzy, taksówkarzy i wielu innych osób, aby w czasie wakacji Grali po polsku! Dajmy szansę Grechucie, Demarczyk, Kunickiej, Krawczykowi, Rodowicz, Sipińskiej, Skaldom, Czerwonym Gitarom, Perfectowi, ale też Luxtorpedzie, Feelowi, Gabie Kulce oraz wielu innym. Niechaj Czesław Śpiewa w polskim radiu, galerii i taksówce razem z Niemenem i Szczepanikiem! Nie zapominajmy również o polskich mazurkach i kujawiakach, które wypromowały między innymi Fryderyka Chopina i Michała Urbaniaka" - wylicza.

Organizatorzy proponują, aby akcja Grajmy po polsku! odbywała się co roku i trwała od 1 czerwca do 31 sierpnia. Każdy kto zadeklaruje chęć przystąpienia do tego projektu może liczyć na to, że jego imię i nazwisko lub też logo oraz nazwa instytucji, którą reprezentuje zostaną wpisane na listę popierających tę inicjatywę. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.bibliotekapiosenki.pl/static:Grajmy_po_polsku. (KF)

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-08-03
Data aktualizacji: 2012-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź