Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak miejskie ciepło wykorzystać do produkcji chłodu?

Czy ciepło z elektrociepłowni może produkować chłód wykorzystywany np. w klimatyzacji? Przekonani są o tym krakowscy naukowcy, którzy wspólnie z MPEC SA, Elektrociepłownią Skawina SA i krakowskim oddziałem EDF Polska SA zainicjowali projekt pilotażowej instalacji badawczej, która od środy, 29 października zaczęła działać w budynku krakowskiej spółki ciepłowniczej przy ul. Kobierzyńskiej 41.

W budynku Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ul. Kobierzyńskiej 41 została uruchomiona pilotażowa instalacja badawcza wykorzystująca ciepło z miejskiego systemu grzewczego Krakowa do produkcji chłodu. Jest to pierwsza tego typu instalacja w Małopolsce.

Pomysłodawcą i opiekunem merytorycznym całego przedsięwzięcia jest dr hab. inż. Bolesław Karwat, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Obecne instalacje klimatyzacyjne bazują na sprężarkowych agregatach chłodniczych zasilanych energią elektryczną z wykorzystaniem pochodnych freonów, jako czynnika ziębniczego. Alternatywą dla tego typu urządzeń chłodniczych mogą być nowoczesne urządzenia adsorpcyjne, wykorzystujące energię cieplną jako podstawowe źródło energii do wytwarzania chłodu. Zużycie energii elektrycznej w agregatach adsorpcyjnych jest niższe niż w agregatach wody lodowej – mówi pomysłodawca projektu

Metodą takiego wykorzystania ciepła zainteresował się w 2013 roku krakowski MPEC. – Wspólnie dokonaliśmy wyboru sposobu realizacji projektu i określiliśmy spodziewane efekty. Następnie podjęto decyzję, że badawcza instalacja zostanie zamontowana w budynku przepompowni sieciowej MPEC na Zakrzówku – mówi Zdzisława Głód, Prezes MPEC SA. Z czasem do prac nad projektem przystąpiły również Elektrownia Skawina SA i EDF Polska SA 1/oddział w Krakowie. 21 maja 2014 roku wszystkie podmioty podpisały umowę o współpracy w zakresie badań.

Stanowisko badawcze zostało zaprojektowane przez Emila Stańczyka, doktoranta AGH, który przez najbliższe miesiące, będzie prowadził badania przydatności zastosowania tego typu instalacji w systemach klimatyzacyjnych.

Budowa instalacji do produkcji chłodu z ciepła sieciowego pozwoli na pełniejsze wykorzystanie systemu ciepłowniczego latem, kiedy występuje małe zapotrzebowanie na energię cieplną. Wtedy wykorzystywana jest ona jedynie podgrzewania wody używanej w gospodarstwach domowych. Efektem ekologicznym tego przedsięwzięcia, jest obniżenie strat ciepła i zużycie mniejszej ilości paliwa do jego produkcji, ze względu na to, że energia cieplna wytwarzana jest w procesie kogeneracji (czyli jednoczesnym wytwarzaniu energii elektrycznej i ciepła w elekrociepłowniach). Instalacja do produkcji chłodu z ciepła sieciowego wykorzystuje wodę, a nie freony, jak to ma miejsce w przypadku innych instalacji klimatyzacyjnych.

konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja MPEC
konferencja
konferencja
konferencja
konferencja
konferencja
konferencja
konferencja
konferencja
pokaż metkę
Autor: JAN MACHOWSKI
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-10-29
Data aktualizacji: 2014-10-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź