Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką

Polskie Inwestycje Rozwojowe, podmiot realizujący kapitałowy filar programu Inwestycje Polskie, podpisały wstępną umowę z władzami Krakowa dotyczącą budowy Trasy Łagiewnickiej. Porozumienie zakłada powołanie spółki celowej, która będzie realizować budowę a następnie zarządzać tym fragmentem trzeciej obwodnicy miasta.

Jeden z zakładanych scenariuszy inwestycji przewiduje objecie przez PIR do pięćdziesięciu procent udziałów w spółce celowej lub udzielenie jej finansowania podporządkowanego. Miasto rozważa między innymi wariant realizacji inwestycji w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W każdym przypadku zaangażowanie PIR umożliwi inwestorom pozyskania niezbędnego dla projektu źródła finansowania ze strony banków.

Wartość inwestycji szacowana jest wstępnie na 800 milionów złotych a udział środków z programu Inwestycje Polskie może wynieść około 200 milionów. Ostateczna skala nakładów inwestycyjnych będzie doprecyzowana w trakcie procesu pozyskiwania ofert na realizację projektu.

W ramach inwestycji powstanie nowoczesna arteria o długości około 4 kilometrów łącząca istniejącą ulicę Grota-Roweckiego z węzłem ulic Witosa, Halszki i Beskidzkiej. Projekt przewiduje wybudowanie dwóch jezdni z trzema pasami ruchu oraz torów tramwajowych. Przedsięwzięcie wymaga również wydrążenia trzech tuneli o łącznej długości około półtora kilometra, wybudowania bezkolizyjnych skrzyżowań, nowego, zintegrowanego przystanku kolejowo-tramwajowo-autobusowego z centrum obsługi podróżnych, wytyczenia kładki dla pieszych i rowerzystów, budowy dwóch mostów (w tym kolejowego), przebudowy koryta rzeki Wilga a także wybudowania przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i ekranów akustycznych. W zależności od tempa uzyskiwanych zgód i zezwoleń administracyjnych związanych z projektem postępowanie przetargowe na jego realizację planowane jest w drugiej połowie 2015 lub najpóźniej na początku 2016 roku, tak aby zakończenie prac było możliwe do końca 2018 roku.

Trzecia obwodnica Krakowa ma w poprawić jakość komunikacji, zwiększyć komfort życia jego mieszkańców ale też w istotny sposób wpłynąć na wzrost atrakcyjności biznesu w szczególności poprawiając walory turystyczne Krakowa, poprzez znaczące zmniejszenie ruchu drogowego w historycznym centrum miasta.

Zależy nam na jak najszybszej realizacji tego zadania. Trasa Łagiewnicka, a szczególnie towarzysząca jej prawie dwukilometrowa linia tramwajowa od Witosa do Zakopiańskiej, ma kapitalne znaczenie dla układu komunikacyjnego miasta. Pasażerowie zyskają nowe, wygodne połączenie komunikacją zbiorową między poszczególnymi południowymi dzielnicami Krakowa. A kierowcy, którzy dziś często generują korki w tej części miasta - szybsze połączenie drogowe, schowane częściowo w tunelach. Na inwestycji skorzystają też rowerzyści i piesi, a także mieszkańcy aglomeracji krakowskiej, którzy będą mogli zostawić swoje pojazdy na parkingu P+R i przesiąść się na tramwaj czy autobus – uważa Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Miasto Kraków zamierza sfinansować część projektu ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach perspektywy finansowej 2014-20. W takim scenariuszu Inwestycje Polskie, zgodnie z przyjętą polityką inwestycyjną, dostarczyłyby do tego projektu niezbędnego wkładu własnego.

Informacja o Programie Inwestycje Polskie:

Inwestycje Polskie to zainicjowany przez rząd program, którego celem jest zapewnienie finansowania rentownych projektów infrastrukturalnych istotnych z punktu widzenia polskiej gospodarki. Program realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w jego ramach udziela kredytów i gwarancji oraz spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, zapewniającą kapitał inwestycyjny. Do tej pory w ramach Programu podpisano 80 umów o wartości 19,4 mld zł.

_MG_7707.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7713.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7715.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7719.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7724.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7727.jpg
Inwestycje Polskie gotowe wspierać Trasę Łagiewnicką
_MG_7707.jpg
_MG_7713.jpg
_MG_7715.jpg
_MG_7719.jpg
_MG_7724.jpg
_MG_7727.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-11-04
Data aktualizacji: 2014-11-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź