Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Jak ograniczać światowe emisje gazów cieplarnianych z budynków?

2024-04-04

W obliczu kolejnych, miesięcznych rekordów temperatur na świecie, potrzeba transformacji energetycznej jest coraz pilniejsza. Budynki mają największy, bo aż 37% udział w globalnej emisji gazów cieplarnianych. Wg naukowców z unijnego programu Copernicus Climate Change Service, w lutym globalne temperatury powietrza znów pobiły rekordy a temperatury powierzchni mórz były najwyższe w historii. Tymczasem w 2023 r. światowe emisje dwutlenku węgla z energii nadal rosły. Po to aby je obniżyć, potrzebne są pilne działania zmierzające do  dekarbonizacji nieruchomości.

Uzyskaj dofinansowanie na wymianę starych urządzeń grzewczych

Komunikat archiwalny 2024-04-04

Trwa nabór wniosków o dotację w ramach programu „Stop smog”. Jeśli chcesz wymienić swoje stare, ponad 10-letnie wysokoemisyjne urządzenie grzewcze, np. kocioł gazowy, ogrzewanie olejowe, na spełniające standardy niskoemisyjne oraz dodatkowo wykonać termomodernizację budynku, do dziś, 30 kwietnia, złóż wniosek i uzyskaj dofinansowanie.

Zaplanuj kwiecień z Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej

Komunikat archiwalny 2024-04-03

26 warsztatów, wymiany ubrań i roślin, spacery ekologiczne, wykłady, czytelnia i to wszystko w jednym miesiącu! Krakowskie Centrum Edukacji Klimatycznej zaprasza wszystkich mieszkańców do zapoznania się z harmonogramem wydarzeń na kwiecień. Ciekawe propozycje znajdą dla siebie zarówno najmłodsi krakowianie, jak i seniorzy. Zajęcia odbywają się w siedzibie KCEK przy ul. Wielopole 17a lub w plenerze m.in. w parku Bednarskiego.

Zielone zalecenia dla samorządów przed wyborami

2024-04-02

Wkrótce wybory samorządowe. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Fundację ClientEarth, jednym z największych wyzwań, z jakimi mierzyć się będą nowo wybrane władze będą wyzwania klimatyczno-środowiskowe.

Jak „ugryźć” las? Dowiecie się w Szkole Miejskich Ogrodników

Komunikat archiwalny 2024-03-27

Las to miejsce wprost stworzone dla zmysłów! Jego zapachy i dźwięki bywają nam dobrze znane, jednak co ze smakami? Czy las można „ugryźć”? Dowiemy się tego podczas drugiego już w tym roku spotkania Szkoły Miejskich Ogrodników, już dziś, 6 kwietnia o godz. 10.00. Warsztaty są przeznaczone dla osób od 10. roku życia, uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne – wystarczy się zapisać.

Zostań operatorem ogrodu społecznego parcelowego

Komunikat archiwalny 2024-03-29

Przestrzeń na wynajem i miejsce na uprawę własnych roślin? To już niebawem będzie możliwe w ramach pierwszego w Polsce ogrodu społecznego parcelowego, który powstanie na działce przy ul. Orlej. By móc dobrze poprowadzić taki ogród, niezbędne jest wybranie jego zarządcy. W tym właśnie celu Zarząd Zieleni Miejskiej zaprasza, dziś, 9 kwietnia o godz. 17.00 do swojej siedziby. Do udziału w spotkaniu zachęca organizacje pozarządowe, spółdzielnie oraz firmy i konsorcja, które chcą podjąć współpracę z miastem i pełnić rolę operatora ogrodu społecznego parcelowego.

zupa, jedzenie, pomoc żywnościowa, wydawanie jedzenia, obiad, ciepły posiłek

Co zrobić z nadmiarem przydatnej do spożycia żywności po świętach?

2024-03-29

Warto wiedzieć, gdzie w naszym mieście można oddać jedzenie, którego zwykle po świętach sporo w naszych domach zostaje. Nie musimy i nie powinniśmy go wyrzucać, możemy się nim podzielić z potrzebującymi. Dziś krótki poradnik o możliwościach, jakie w tym zakresie oferuje nasze miasto.

Nowa lokalizacja stacji komunikacyjnej w Krakowie

Komunikat archiwalny 2024-03-28

Stacja monitoringu jakości powietrza, która była zlokalizowana dotychczas przy ul. Dietla, od 25 marca prowadzi pomiary w nowej lokalizacji, jaką jest ciąg komunikacyjny przy ul. Kamieńskiego. Decyzja o zmianie lokalizacji dla stacji wynikła z przebudowy rejonu ul. Dietla i reorganizacji ruchu drogowego na tym obszarze.

Wielkanocny stół

2024-03-28

Zbliża się świąteczny czas, który chętnie spędzamy przy stole z rodziną i przyjaciółmi. Warto przy tej okazji dobrze zaplanować menu i zakupy, po to aby nie tylko zdrowo się odżywiać, ale również ograniczyć ilość jedzenia, które po świętach wyrzucimy. Przygotowując świąteczne potrawy też możemy zadbać o klimat i środowisko.

Nowy odcinek podcastu „Kraków dla klimatu”

Komunikat archiwalny 2024-03-28

Idea zero waste w naszych kuchniach, polskie nawyki żywieniowe oraz wartość żywności lokalnej i sezonowej w diecie to niektóry tematy, jakie omawiają rozmówcy w drugim odcinku podcastu „Kraków dla klimatu”. Ekspertką, która opowiada o zdrowym i przyjaznym naszej planecie odżywianiu, jest Sylwia Majcher – specjalistka w dziedzinie ekologii oraz autorka książek „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku” i „Mniej mięsa”. Zapraszamy do wysłuchania!

Znajdź