Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Krakowskie uczelnie wspierają zrównoważony rozwój Krakowa

2024-02-13

Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie w konsorcjum Regionalne Centrum Eksperckie Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju.

Pierwsze urodziny Krakowskiego Centrum Edukacji Klimatycznej

Komunikat archiwalny 2024-02-13

Ponad 250 wydarzeń, m.in. warsztatów, spotkań z ekspertami i wymian rzeczy używanych, odbyło się w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej od momentu jego otwarcia rok temu – 14 lutego 2023 r. Wszystkie były powiązane tematycznie z klimatem, środowiskiem naturalnym i ekologią, a ich uczestnicy mogli pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie, a także nabyć cenne, praktyczne umiejętności. Łącznie w wydarzeniach wzięło udział ponad pięć tysięcy krakowian w każdym wieku.

Budki lęgowe na walentynki

Komunikat archiwalny 2024-02-12

Dzisiaj w samo południe przed krakowskim magistratem na pl. Wszystkich Świętych Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka zorganizowali walentynki po krakowsku, których symbolem jest budka lęgowa.

Nowe europejskie regulacje wspierają ideę gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ)

2024-02-08

Porozumienie w sprawie tzw. prawa do naprawy 2 lutego zawarły Parlament Europejski oraz Rada UE. Ułatwi ono europejskim konsumentom naprawę produktów używanych. Przedstawiciele państw członkowskich zgodzili się co do nałożenia na producentów obowiązku naprawy sprzętu domowego oraz zapewnienia części wymiennych, a także informowania konsumentów o możliwości skorzystania z takich usług. Naprawy mają stać się łatwiejszą, szybszą i bardziej atrakcyjną alternatywą dla nabywania nowych produktów. 

Solaris Urbino 18 hydrogen

MPK przetestuje kolejny autobus wodorowy

Komunikat archiwalny 2024-02-07

1 lutego do zajezdni autobusowej Płaszów przyjechał 18-metrowy autobus marki Solaris, który jest zasilany wodorem. MPK SA w Krakowie będzie go testowało na regularnych liniach przez najbliższe dwa miesiące.

Na czym polega praca ogrodnika miejskiego i ilu ich jest w Krakowie?

Komunikat archiwalny 2024-02-05

Bieżące utrzymanie terenów zieleni w Krakowie takich jak parki, parki kieszonkowe, zieleńce, skwery, czy zieleń w pasach drogowych realizowane jest w oparciu o pracę ogrodników miejskich. Opieką nad terenami zielonymi w 18 krakowskich dzielnicach zajmuje się 10 ogrodników miejskich oraz czterech ogrodników miejskich oddelegowanych do utrzymania parków, tak aby jak najbardziej racjonalnie i z uwzględnieniem przepisów i potrzeb mieszkańców prowadzić gospodarkę zielenią.

Pozytywna ocena CUPT dla Planu Zrównoważonej Mobilności

2024-02-05

Centrum Unijnych Projektów Transportowych potwierdziło 26 stycznia 2024 roku, że przyjęty przez Radę Miasta Krakowa w grudniu 2023 r. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Krakowskiej i jej Obszaru Funkcjonalnego został oceniony pozytywnie.

Miasto kupuje działki pod zieleń

Komunikat archiwalny 2024-02-02

Od 2015 r. miasto pozyskało około 350 działek o powierzchni blisko 140 hektarów. Kwota przeznaczona na ich zakup pod parki oraz tereny leśne to blisko 133 mln zł. Zarząd Zieleni Miejskiej jest w trakcie procedowania 1366 wniosków o wykup działek.

Walentynkowe warsztaty o bateriach

Komunikat archiwalny 2024-02-02

Jak działają baterie i z czego są zrobione? Czy można je wykorzystać do przygotowania nieoczywistego walentynkowego prezentu? Odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy bezpłatnych warsztatów „O bateriach w Walentynki” w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a. Wydarzenie odbędzie się dziś, 14 lutego, o godzinie 17.00, ale już teraz trwająły zapisy internetowe!

Opracowanie - analiza śladu węglowego konferencji - okładka

Analiza śladu węglowego z miejskiej konferencji

2024-02-02

Wiele organizacji i firm w związku z narastającą emisją dwutlenku węgla, koniecznością obniżenia tej emisji oraz postępującej zmiany klimatu szacuje swój wkład w globalne zapobieganie skutkom tej zmiany na podstawie obliczenia swojego śladu węglowego. Zespół krakowskich Doradczyń ds. klimatu i środowiska podjął się policzenia śladu węglowego ubiegłorocznej konferencji "Możliwości utworzenia społeczności energetycznych w Krakowie".

Znajdź