Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Paszporty Polityki rozdane

Tygodnik Polityka przyznał Paszporty 2014 – nagrody kulturalnych przyznawanych młodym, zdolnym, polskim artystom. Wśród laureatów nie zabrakło osób związanych z Krakowem. Gratulujemy!

W kategorii Teatr Paszport Polityki otrzymał Radosław Rychcik reżyser teatralny, absolwent PWST w Krakowie, który swoje projekty realizował m.in. w Teatrze Nowym w Krakowie. W tej kategorii nominowani byli również: aktor Bartosz Porczyk oraz Weronika Szczawińska – reżyserka teatralna i kulturoznawczyni związana m.in. z krakowskim teatrem Łaźnia Nowa, w którym reżyserowała spektakl „Moja pierwsza zjawa".

Paszport w kategorii Sztuki Wizualne otrzymał Jakub Woynarowski – rysownik, grafik, twórca komiksów, który studiował na ASP w Krakowie. Jego prace w Krakowie można było oglądać m.in. w Bunkrze Sztuki i MOCAK-u. Nominacje otrzymali także: Norman Leto (właściwie: Łukasz Banach) artysta, którego prace znajdują się m.in. w kolekcjach Muzeum Narodowego w Krakowie i w MOCAK-u oraz fotograf Paweł Bownik.

W kategorii Film paszport otrzymał Jan Komasa reżyser takich filmów jak Miasto 44 czy Sala Samobójców – filmu nagrodzonego m.in. na krakowskim festiwalu Off Plus Camera. Nominowani byli: aktor Tomasz Kot, który ukończył krakowską PWST i występował m.in. w krakowskim Teatrze Bagatela; Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski – reżyserka i operator, których film „Efekt domina" wygrał Krakowski Festiwal Filmowy.

Paszport w kategorii Literatura otrzymał Zygmunt Miłoszewski – autor trylogi kryminalnej o prokuratorze Szackim – na podstawie jej pierwszej części „Uwikłanie" powstał film Jacka Bromskiego, którego akcja dzieje się w Krakowie i który powstał przy wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego. Nominowani byli także: Wit Szostak – filozof z Krakowa, autor m.in. tzw. trylogii krakowskiej, na którą złożyły się: „Chochoły, „Dumanowski" i „Fuga" oraz Jakub Żulczyk, autor m.in. powieści „Zrób mi jakąś krzywdę" i „Ślepnąc od świateł", który studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i był stypendystą programu Willi Decjusza.

W kategorii Muzyka Poważna Paszport otrzymał Zespół Kwadrofonik, który powstał w wyniku połączenia dwóch duetów: perkusyjnego i fortepianowego - Hob-Beats Duo (Magdalena Kordylasińska i Miłosz Pękala) oraz Lutosławski Piano Duo (Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik). Nominowani byli także: Łukasz Długosz – „jeden z najciekawszych interpretatorów muzyki fletowej" oraz Dariusz Przybylski – organista i kompozytor, laureat licznych stypendiów i nagród m.in. Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego w Krakowie organizowanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W kategorii Muzyka Popularna Paszport otrzymał Pablopavo, a nominowani byli: Michał Biela, oraz klarnecista i kompozytor Wacław Zimpel.

Nagrodę Kreator Kultury za łączenie wybitnie autorskiego spojrzenia na film z trudnymi regułami kina rozrywkowego otrzymała Agnieszka Holland.

Sylwetki nagrodzonych i informacje o konkursie są dostępne w najnowszym wydaniu tygodnika Polityka.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2015-01-14
Data aktualizacji: 2015-01-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź