Kultura rozwiń menu
Komunikat archiwalny

Nowa Huta Export

Zespół WU-HAE, znany m.in. z zaangażowania w działalność artystyczno-społeczną, rozpoczyna realizację projektu Nowa Huta Export, zaplanowanego na 2012 i 2013 rok. Do końca tego roku w ramach projektu, w czterech miastach, odbędą się cztery koncerty Opery Nowohuckiej wzbogacone dodatkowymi atrakcjami.

2 grudnia (niedziela) koncert odbędzie się w klubie Fonobar w Warszawie, 8 grudnia (sobota) – w Bytomskim Centrum Kultury, 9 grudnia (niedziela) – w klubie Łykend we Wrocławiu. Ostatni, ekskluzywny (do sprzedaży trafi tylko 130 biletów) koncert odbędzie się 15 grudnia (sobota) w klubie Barka w Krakowie.

Przy okazji koncertów będzie można zobaczyć portrety mieszkańców Nowej Huty w artystycznym ujęciu fotografa Grzegorza Ziemiańskiego, porozmawiać z Maćkiem Twarogiem o jego spostrzeżeniach zawartych w najnowszej książce Alfabet nowohuckiego przedmieścia i przekonać się co ma wspólnego Adam Grzanka ze sztuczną inteligencją. A wszystko to przy mocnej, energetycznej muzyce z płyty Opera Nowohucka zespołu WU-HAE.

Podczas koncertów oraz wydarzeń towarzyszących, oprócz ważkich tekstów w niezwykły sposób zaaranżowanych muzycznie, zaprezentowane zostaną także multimedialne projekcje nawiązujące do historii PRL u i jego żywego pomnika - Nowej Huty. Historia będzie punktem wyjścia do pokazania dlaczego Nowa Huta jest taka jaka jest i zwłaszcza – dlaczego nie jest taka, jak się wydaje. Zaprezentowana zostanie niedoceniana barwna dusza blokowiska - ciekawa i obdarzona wielkim potencjałem dzielnica, z tworzącymi ją młodymi ludźmi, którzy w zabytkowej choć obciążonej historycznie i politycznie przestrzeni robią rzeczy niezwykłe, komentują i zmieniają rzeczywistość, czyniąc ją nową, świeżą i szalenie interesującą.

Opera Nowohucka oddziałuje silnie na publiczność dzięki warstwie tekstowej i muzycznej. Jest też komentarzem do powstania i kondycji Nowej Huty, opartym na historii kraju, komentarzem do smutnych blokowisk, których potencjał ludzki a często – jak w przypadku Nowej Huty – również przestrzenny i historyczny zostaje niewykorzystany. Nowa Huta staje się niejako ambasadorem ludzi z blokowisk – dzięki pokazaniu ich artystycznej i społecznej siły walczy z etykietowaniem, stygmatyzowaniem i prezentuje ich jako wrażliwych i wartościowych uczestników i twórców rzeczywistości.

WU-HAE jest zespołem muzycznym określanym jako jeden z ciekawszych zespołów młodego pokolenia, uznawany za prekursora nurtu crossover w Polsce i konsekwentnie w tym nurcie tworzący. Zespół został założony w 1999 r. przez Marcina „Bzyka", który do dzisiaj pozostaje liderem i motorem napędowym działań muzycznych i społeczno-artystycznych realizowanych przez WU-HAE.

Zespół współpracuje z wieloma uznanymi artystami polskiej sceny muzycznej m.in. z Grzegorzem Markowskim, Maćkiem Maleńczukiem, Jarosławem Śmietaną, Olafem Deriglasoffem, Wojciechem Karolakiem oraz z młodymi obiecującymi muzykami. Dotychczas zespół wydał trzy albumy.

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA FIEDOROWICZ-RAZMUS
Osoba publikująca: ANNA WAŚKOWSKA
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2012-11-27
Data aktualizacji: 2012-11-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź